Denník N

Cestujúci skúša bojovať proti Ficovým zľavám žiadosťami o informácie

Karikatúra N - Shooty
Karikatúra N – Shooty

Obyčajný príbeh jedného pasažiera, ktorý si za cestu platí a nebaví ho stáť vo vlaku plnom zadarmo cestujúcich študentov.

Tridsaťšesťročný Matúš Bluem z Piešťan je fanúšikom železníc. Každý pracovný deň musí dochádzať za prácou do Bratislavy a späť. Jazdí výlučne rýchlikom, ktorému dáva prednosť pred autom.

„Vlaky jazdia väčšinou načas, vagóny sú relatívne moderné. Za normálnych okolností by som mal počas cesty hodinku pre seba, keď môžem pracovať alebo oddychovať,“ rozpráva.

Takáto je teória. V praxi mu však podľa jeho slov cestu znepríjemňujú stopercentné zľavy pre študentov a dôchodcov.

„Zvykol som si, že pokiaľ si v silné dni nekúpim miestenku, strávim celú cestu v uličke. Väčšinu vlaku totiž pravidelne obsadzovali študenti,“ hovorí Bluem, ktorý pracuje v bratislavskej IT firme eDocu.

On si miestenky nechcel kupovať z princípu. Lístok medzi Bratislavou a Piešťanmi ho stojí zhruba štyri eurá, za miestenku by si musel priplácať ešte euro navyše.

„Nešlo o peniaze. Odmietal som pristúpiť na tú hru, že si musím priplatiť za cestu len preto, že miesta na sedenie obsadzujú tí, ktorí majú lístok zadarmo,“ hovorí.

Nefunkčné kvóty?

Počas dlhých chvíľ si Bluem v uličke všímal, ako vyzerá osadenstvo vlaku. A podľa vekového priemeru sediacich pasažierov nadobudol pocit, že niečo nefunguje.

Keď totiž Ficova vláda v novembri 2014 zavádzala stopercentné zľavy pre študentov a dôchodcov, sľúbila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie