Denník N

Fedor Gál v poslednom rozhovore: Končím. Zraňujú ma reakcie ľudí

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Tvár Nežnej revolúcie a uznávaný sociológ Fedor Gál otvorene hovorí, kedy premýšľať o emigrácii.

Rozhodol sa, že slovenským médiám už nebude poskytovať rozhovory. Z politiky je zhrozený. Opozícii vyčíta spôsob protestov, považuje ho za nebezpečný. Robert Fico raz skončí, ale už teraz sa treba pýtať, kto ho nahradí.

Keď sme sa dohodli na stretnutí, napísali ste mi, že toto je váš posledný rozhovor pre slovenské médiá a potom prestanete aj fajčiť a popíjať. Prečo posledný?

Dlho som o tom premýšľal. Viete, som si hrozne neistý. Keď dávam hocikomu do médií rozhovor, vystupujem veľmi suverénne, formulujem jasné, stručné vety. Ale keď odchádzam z rozhovoru, mám hlúpy pocit, že sa mi slovami nedarí povedať, čo by som chcel povedať. A po druhé, mám pocit, že moje slová znejú, akoby som hlásal zásadné pravdy, ale ja o svojich pravdách pochybujem každý deň. Som tiež veľmi citlivý na reakcie čitateľov. Nie som ten, čo by systematicky študoval reakcie na diskusných fórach, ale keď sa na to občas pozriem, zraňuje ma to. Bolí ma to, čo ľudia píšu bez toho, aby vedeli komu, pasujú ho za zbabelca, zlosyna, židáka.

Zraňuje vás to? Ľudia si v diskusiách často ventilujú len osobné frustrácie. Nadávajú hlavne anonymne, pod vymyslenými menami si riešia svoje komplexy.

Viem to, napriek tomu ma to bolí. My dvaja sme robili rozhovor, keď sa začali gorilie protesty, reakcií prišlo veľmi veľa a boli zväčša strašne negatívne. Ťažko som to niesol.

Časom sa pritom ukázalo, že ste mali pravdu – gorilie protesty viedli poloblázni, ľudia odtrhnutí od reality. Prvý ste povedali, že majú šibnuté vízie, tak ste si to odniesli. Máte problém vyrovnať sa s tým, keď vám nadávajú za pomenovanie vecí, ktoré vidíte?

Áno, pri Gorile sa ukázalo, že som až tak nekecal. Napriek tomu bezprostredná reakcia bola strašidelná.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie