Denník N

Mala 17, keď založila festival v Hontianskych Nemciach. Cez víkend je piaty ročník

Pozná to asi každý promotér. Na prvých ročníkoch takmer všetko robíte sami. Foto – archív Grétky Pavlovovej
Pozná to asi každý promotér. Na prvých ročníkoch takmer všetko robíte sami. Foto – archív Grétky Pavlovovej

Nie je to len ďalšia z letných akcií. Festival Atmosféra má zaujímavý príbeh vzniku aj nezvyčajnú cieľovú skupinu.

Je štvrtáčkou na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave. A školské prázdniny opäť trávi (ne)tradičným spôsobom – organizovaním festivalu v rodnej dedine. Túto sobotu, 23. júla pripravila už piaty ročník. Zahrajú Korben Dallas, Vec so Škrupom, Horehigh a ďalšie mladé kapely, okrem hudby aj nezvyčajne veľa sprievodných aktivít pre všetky vekové skupiny. Naozaj všetky.

Hontianske Nemce majú 1500 obyvateľov a jej sa pred piatimi rokmi zdalo, že stavať len na tom, že sú rodiskom herca Mariána Labudu, je trochu málo na kultúrne vyžitie. Mala 17 a festival sa rozhodla robiť na strednej, keď dostali zadanie na mimoškolskú činnosť.

„Chcela som urobiť niečo akčné, podujatie pre celé rodiny, na ktoré môžete zobrať rodičov aj starých rodičov. Moja hlavná myšlienka je priniesť kultúru, ktorá nie je podávaná cez komerčné rádiá a televízie, a ukázať nové druhy umenia,“ hovorí Grétka Pavlovová.

Za festival Atmosféra získala druhé miesto v stredoškolskej činnosti na Slovensku. Prvé dva ročníky boli v kultúrnom dome, potom prišlo sťahovanie na futbalový štadión. Najskôr vstupné nebolo vôbec, potom len symbolické, vlani 2 eurá. Hlavná organizátorka využíva mladých miestnych dobrovoľníkov, snaží sa zapájať aj lokálnych sponzorov a založila občianske združenie, cez ktoré získala časť peňazí do rozpočtu z Fondu na podporu umenia.

Na kultúrnych akciách v regiónoch sa dá zažiť všeličo, v Hontianskych Nemciach to platí v lepšom slova zmysle. Kapely sú prekvapené, na akom pódiu a s akým zvukovým aparátom môžu hrať, workshop tanca capoeira, slackline či strihanie tričiek by sa dali čakať skôr na nejakých urbánnych marketoch než v malej dedine medzi Levicami, Šahami, Banskou Štiavnicou a Zvolenom.

„V okolitých obciach sa robia akcie zamerané na folklór a tradície, my chceme ponúknuť niečo nové, čo nás starké nenaučia,“ vysvetľuje mladá riaditeľka. „Prvýkrát sa dá u nás stanovať, takže je to ideálny tip na rodinný víkend. V sobotu si v Hontianskych Nemciach môžete pozrieť festival, v nedeľu sa vybrať do Banskej Štiavnice.“

Akciu sa jej podarilo dostať na solídnu úroveň aj vďaka skúsenostiam a kontaktom, ktoré získala ako produkčná v bratislavskom KC Dunaj. Berie ju ako stabilnú súčasť svojich letných prázdnin a veľkú výzvu. „Máme dosť návštevníkov, ktorí prichádzajú z miest. Skôr je ťažké prilákať miestnych ľudí na niečo, čo nepoznajú, ale už to začína mať tradíciu. Som zástankyňou malých festivalov, verím, že maximálne narastieme do kapacity 3-4 tisíc divákov.“

Z tohto ročníka má zatiaľ jedinú obavu – počasie. „Už som prestala pozerať meteogram, lebo som sa budila zo sna. Najkrajšia atmosféra na festivale je, keď svieti slnko. Ale sme pripravení aj na mokrý variant. Starý kulturák má tiež svoje čaro.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra

Teraz najčítanejšie