Denník N

Autor knihy o dronoch: štát ich nevidí, amatéri ich často nevedia ovládať

Najčastejším dronom využívaným podnikateľmi je multikoptéra. Foto - UpVision
Najčastejším dronom využívaným podnikateľmi je multikoptéra. Foto – UpVision

Mnoho lacných dronov pochádza z Číny, nikto neručí za ich spoľahlivosť, čo v kombinácii s amaterizmom niektorých majiteľov predstavuje veľké riziko, hovorí Jakub Karas.

Predstavte si situáciu, že na miesto dopravnej nehody dorazí ešte pred sanitkou špeciálny dron, ktorý prinesie prístroje na oživenie činnosti srdca. Alebo že drony lietajú nad miestom, ktoré zasiahla lavína a pátrajú po uviaznutých lyžiaroch.

Podľa Čecha Jakuba Karasa (34), ktorý je spoluautorom knihy o bezpilotných lietadlách, môžu byť takéto veci onedlho realitou. Chýbajú však zákony, ktoré by sa tomuto trendu prispôsobili. „Výhodou dronu je, že sa naň dajú pripevniť rôzne typy senzorov, vrátane termovízie alebo infračervených kamier. To je dôvod, prečo na ich väčšie využitie dnes tlačia zvlášť hasiči a záchranári,“ hovorí Karas. 

Kedy vznikli drony?

Prvé vznikli počas prvej svetovej vojny v USA. V tom čase to boli vlastne bezpilotné okrídlené bomby, ktorými vojaci skúšali útočiť na nepriateľské ciele. Neboli ešte riadené, boli to len akési dvojplošníky s vrtuľou, pri ktorých sa nastavil smer letu a počet otáčok vrtule, po ktorom majú odhodiť krídla. Bomba následne padala voľným pádom. Pilotované drony sa objavili až neskôr. Počas vojny vo Vietname ich napríklad využívali na monitorovanie nepriateľského územia.

Hlavný rozmach však prišiel až s takzvanou vojnou proti teroru.

Po 11. septembri sa drony stali aj nástrojmi na zabíjanie. Američania ich vybavili raketami, ktorými mohli na diaľku likvidovať svojich nepriateľov. Do dronov sa vo veľkom investovalo, aby mohli zostať dlho vo vzduchu, doplňovali sa rôzne optické senzory, ovládanie pomocou GPS a podobne.

Na čo slúžili prvé civilné drony?

Objavili sa niekedy na prelome tisícročí a mali podobné využitie ako pôvodne v armáde – robili sa nimi mapy alebo fotky nejakého územia. Prvé komerčné drony boli drahé, mali veľké rozmery, vyrábali sa z kvalitných kompozitných materiálov, ich cena sa pohybovala v stovkách tisíc eur. To sa však rapídne zmenilo niekedy okolo roku 2013, keď prišli na trh menšie drony vyrobené z plastu, ktoré už boli cenovo dostupné. Odrazu už nebol problém zohnať dron aj do tisíc eur a cena naďalej klesala.

UAV DJI S1000 low
Jakub Karas (34) je spolumajiteľ firmy UpVision, ktorá poskytuje letecké práce pomocou dronov. Má licenciu na šesť typov bezpilotných lietadiel, je riaditeľom českej Aliancie pre bezpilotný letecký priemysel a poradcom medzirezortnej skupiny pre prípravu zákonov v oblasti dronov. Jeho firma nedávno predstavila mobilnú aplikáciu MAIA, ktorá umožňuje majiteľom dronov získať informácie napríklad o tom, kde sa nesmie lietať. Foto – Archív J. Karasa

Väčšina dronov dodnes slúži na fotenie alebo robenie videí?

Je to prirodzené, pretože tieto veci dokáže robiť úplne každý, kto si kúpi dron. Stále väčší dopyt po využití dronov však vidíme v poľnohospodárstve. Napríklad v USA sa predpokladá, že sedemdesiat percent dronov bude časom lietať práve pre poľnohospodárov.

Prečo práve pre nich?

Drony ponúkajú veľmi lacný spôsob, ako si farmári môžu vyrobiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie