Denník N

Župné voľby budú prvýkrát v histórii naozaj dôležité

Voľby v roku 2017 ukážu niekoľko dôležitých vecí. Nielenže rozhodnú o politickej budúcnosti Mariana Kotlebu, ale ukážu aj reálnu silu dvojice SaS a OĽaNO.

Autor vydáva Newsfilter, vo volebných kampaniach
radil viacerým slovenským politikom

Rozhodnutie strán SaS a OĽaNO o spoločnom postupe v najbližších župných voľbách a predstavenie prvých kandidátov de facto odštartovali predvolebnú kampaň. V médiách táto správa takmer zanikla, no župné voľby, ktoré sa budú konať na jeseň 2017, budú prvýkrát od svojej existencie dôležité aj z pohľadu „veľkej“ politiky.

Ako prvý otvoril diskusiu o župných voľbách podpredseda Národnej rady Martin Glváč, ktorý už pred dvoma mesiacmi načrtol hneď niekoľko zaujímavých zmien: 1. Župné voľby by mohli byť jednokolové (a už to vraj bolo v koalícii „predbežne prijaté“). 2. Župné voľby by sa konali spolu s komunálnymi. 3. Koalície v župných voľbách by mali kopírovať vládnu koalíciu. 4. V Banskobystrickom kraji by mala vzniknúť veľká koalícia aj s opozičnými stranami, aby porazila Mariana Kotlebu.

Prvé dva body by mohli byť populárne vo veľkej časti verejnosti – ušetria sa tým peniaze a zvýši sa doteraz mizerná účasť. Druhé dva body by mohli pomôcť Smeru politicky – bratské rozdelenie si žúp medzi koaličnými stranami a odstavenie Kotlebu v Banskobystrickom kraji, čo by mu zobralo vietor z plachiet pred budúcimi parlamentnými voľbami. Teda takto asi uvažujú stratégovia v Smere, no zádrh by mohol byť v prvom, respektíve vo štvrtom bode.

Víťazstvo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie