Denník N

Putin prišiel k pamätníku vojakov, ktorí v Maďarsku bránili komunistov

Vladimir Putin sa v Budapešti poklonil pri Pamätníku padlých sovietskych vojakov. maďarských politikov nepozval. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin sa v Budapešti poklonil pri Pamätníku padlých sovietskych vojakov. maďarských politikov nepozval. Foto – TASR/AP

Ruský prezident navštívil cintorín sovietskych vojakov, kde sú pochovaní nielen padlí v 2. svetovej vojne, ale aj pri potláčaní revolúcie v roku 1956. Maďarských politikov na akciu ani nepozval.

Najmenej štyri veľké dopravné lietadlá potreboval ruský prezident Vladimir Putin, aby mu do Budapešti priviezli celý jeho sprievod a vybavenie.

Prišla s ním napríklad aj čestná stráž z Kremľa. Tá sa zoradila pri kladení vencov k pomníku sovietskych vojakov, ktorí padli v Maďarsku počas druhej svetovej vojny a pri potlačení protikomunistickej revolúcie v roku 1956.

Pobúrenie u susedov vyvolalo, že na pomníku tých druhých sa rok 1956 stále označuje za kontrarevolúciu, napísal spravodajský server index.hu.

Obnovu cintorína pred dvomi rokmi financovala ruská strana. Maďarské úrady vtedy Rusov požiadali, aby sa tvrdenie o kontrarevolúcii na pomník nevrátilo.

Našu žiadosť však nevypočuli, vysvetľoval ešte v roku 2013 spravodajskému webu 444.hu minister obrany Csaba Hende.

Putin dorazil do Budapešti s viac ako hodinovým meškaním. Uctenie si pamiatky vlastných vojakov bolo prvým bodom jeho návštevy, maďarskí predstavitelia na túto akciu ani neboli pozvaní.

Nová americká veľvyslankyňa v Maďarsku Colleen Bell usporiadala v deň Putinovej návštevy obed pre ambasádorov členských krajín NATO.

Čestným hosťom obeda bol veľvyslanec Ukrajiny.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie