Denník N

Povedie hľadanie mimozemšťanov k našej skaze?

Mali by sme do vesmíru vysielať signály, aj keď hrozí, že mimozemšťania nebudú mať pre našu civilizáciu pochopenie? A ako by naše správy mali vlastne vyzerať? Debatu spustili aktivity SETI Institute.

V kalifornskom San Jose sa do pondelka konala každoročná schôdza Americkej Asociácie pre pokrok vo vede (American Association for the Advancement of Science). A medzi zúčastnenými vedcami to bzučalo ako v úli.

Príčinou vzrušených debát boli mimozemské civilizácie, presnejšie spôsob, ako ich kontaktovať. Doteraz sme boli predovšetkým pasívni a na mimozemské signály sme čakali.

Zmeniť to chcú v americkom Inštitúte pre hľadanie mimozemskej inteligencie – SETI Institute (Search for Extraterrestrial Intelligence Institute) –, kde majú „vyčkávania“ akurát tak dosť.

SETI Institute je nevládna organizácia, ktorá vznikla v roku 1984. Jej členmi sú astrofyzici a vedci z Harvardovej a iných univerzít a k jej prvoradým cieľom patrí „skúmanie, porozumenie a vysvetlenie pôvodu a povahy života vo vesmíre“, píše sa na stránke organizácie.

Na konferencii v San Jose sa predstavitelia SETI Institute prezentovali s víziou, aby sme mimozemské civilizácie začali konečne aktívne vyhľadávať. Lenže vyrojilo sa množstvo otázok – ide vôbec o dobrý nápad? Zhodnú sa vedci a bežní ľudia na tom, že by sme do toho mali ísť? Nie je riziko, že na Zem upriamime pozornosť mimozemských civilizácií, ktoré by nás potenciálne mohli zničiť, príliš vysoké? A ak sa ku kontaktovaniu predsa len odhodláme, aké správy by sme do vesmíru mali vlastne vyslať?

Prvé krôčiky

O záznam signálov vzdialených civilizácií sa usilujeme od 60. rokov minulého storočia. Ani snaha na seba aktívne upozorniť nie je úplná novinka, ale doteraz šlo iba o viac-menej nekoordinované aktivity.

Zrejme najznámejším pokusom tohto druhu je ten z roku 1974, keď Frank Drake – mimochodom, tvorca takzvanej Drakeovej rovnice, určenej na výpočet pravdepodobného množstva inteligentných foriem mimozemských civilizácií v našej galaxii, s ktorými je možné nadviazať kontakt – vyslal z rádioteleskopu v Arecibe v Portoriku zakódovanú správu – vrátane informácií o DNA – na Messier 13, guľovú hviezdokopu v súhvezdí Herkules, vzdialenú od nás približne 25 000 svetelných rokov, píšu v New York Times a Guardian.

V roku 1999 zase ruskí vedci vyslali ich vlastné správy z teleskopu v Jevpatoriji na Kryme. A v roku 2008 vyslala NASA „naprieč vesmírom“ pieseň „Across the Universe“ (Naprieč vesmírom) od Beatles, informuje Guardian.

„Aktívne“ SETI

Teraz však má ísť o oveľa viac a v SETI Institute túžia po projekte, ktorý bude špeciálne určený na aktívne vyhľadávanie mimozemských civilizácií. Za ostatné roky objavil Keplerov teleskop z NASA viac ako 3800 planét, na ktorých by mohla byť voda a život a práve na tieto potenciálne obývané oblasti vesmíru sa chcú v SETI Institute zamerať a do ich okolia cielene vysielať silné rádiové signály.

Akú správu vyšleme?

Lenže o aký signál by vlastne malo ísť? Hneď tu narážame na prvé problémy.

Už v roku 2009 zriadil SETI Institute stránku Earth Speaks (Zem prehovára), projekt, do ktorého sa môže zapojiť každý z nás a ktorý je primárne určený na záznam zdravíc pre našich „E.T.“.

Zatiaľ prispeli ľudia z viac ako 70 krajín vrátane mňa. Obsah svojej správy vám neprezradím, nechcem vás ovplyvňovať, ale len letmý pohľad postačí, aby sme zistili, že obsah správ je natoľko košatý a pohybuje sa od návrhov priateľstva (prevažne u žien) po debaty o vede a mimozemskej civilizácii (prevažne muži), že vybrať typ vysielanej správy nebude vôbec jednoduché.

Seth Shostak, riaditeľ výskumu v SETI Institute, si myslí, že by sme mali vysielať celý obsah internetu, aby sme tak inteligentnému prijímateľovi na druhej strane dali príležitosť urobiť si o našej civilizácii čo možno najlepšiu predstavu, uvádza Guardian.

Pochybnosti a námietky

Rozsah problémov spätý s projektom je však oveľa bohatší. Už dávnejšie sa fyzik Stephen Hawking vyjadril, že by konfrontácia ľudí s mimozemšťanmi nemusela dopadnúť práve najlepšie, a prirovnal ju k situácii, keď sa na americkom kontinente vylodil Krištof Kolumbus s prvými Európanmi. Že naši predkovia s Indiánmi „zamávali“, si pripomínať nemusíme.

Skeptický je aj evolučný paleontológ Simon Conway Morris, podľa ktorého si jednoducho nemôžeme byť istí tým, či mimozemšťania nie sú náhodou rovnako násilnícki a nenásytní ako my, ľudia. Inými slovami, morálka nie je univerzálny kód vpísaný do štruktúry vesmíru a my nemáme žiadne garancie, že by sme si na seba, celkom dobrovoľne, neprivolali skazu.

Že nejde o ojedinelé hlasy volajúcich v púšti, dokladá aj vznik prehlásenia, ktoré podpísalo 28 osobností vrátane Elona Muska, zakladateľa firmy SpaceX, vyrábajúcej vesmírne lode, alebo astrofyzika a autora populárnych sci-fi kníh Davida Brina. V prehlásení vyjadrujú znepokojenie nad nezamýšľanými dôsledkami, ku ktorým môže naša túžba nadviazať kontakt s mimozemšťanmi viesť, a vyzývajú na „celosvetovú vedeckú, politickú a humanitárnu diskusiu, ktorá musí predchádzať zaslaniu akejkoľvek správy.“

Predstavitelia SETI Institute, samozrejme, kontrujú. „Je už príliš neskoro na robenie si starostí s tým, či nami vyslané správy mimozemšťanov nejako vyprovokujú,“ povedal Shostak.

Nato dodal: „Akákoľvek mimozemská spoločnosť, ktorá je dostatočne vyspelá na to, aby napadla a zmietla z povrchu zemského Swindon (mesto v Anglicku, pozn. red.), môže veľmi ľahko zachytiť vysielanie, ktoré do vesmíru posielame od druhej svetovej vojny.“

„Myšlienka, že nejako ohrozujeme Zem, neobstojí, pretože do vesmíru halabala vysielame signály od 40. rokov – televíziu, rádio a radary,“ povedal Shostak pre Telegraph.

Zákaz vysielať do vesmíru signály by podľa neho viedol k absurdnostiam, podľa ktorých by sme museli zakázať všetky možné zdroje vysielania, aké by mimozemské civilizácie mohli zachytiť, píše Guardian.

Podľa Brina však o korektný argument nejde, pretože signály, ktoré do vesmíru unikajú, sú pomerne slabé. Ak by silné naozaj boli, zrejme by tu už mimozemšťania boli, dopĺňa.

Ako to dopadne?

Projekt SETI znie fascinujúco – nadviazanie komunikácie s mimozemskou civilizáciou by sa nepochybne zaradilo medzi najväčšie objavy v ľudských dejinách. Na druhej strane, v rovnici je až príliš veľa neznámych. Akí budú naši E.T.? A nebude kontakt s nimi naším „bozkom smrti“?

O zmysle a úspechu projektu „aktívneho“ SETI pochybuje aj Frank Drake, ktorý vyslal signál do vesmíru, aby upozornil mimozemšťanov na našu existenciu, pred viac ako 40 rokmi. A dodáva: „Myslím si, že v súčasnosti ide o stratu peňazí a času. Je to ako posielať email niekomu, koho meno ani emailovú adresu nepoznáte.“

Uvidíme, ako to nakoniec dopadne. Momentálne máme veľmi málo faktov, ale veľmi veľa silných názorov a emócií. Lenže niečo urobiť musíme. Je to skutočná dilema…

Veda

Teraz najčítanejšie