Denník N

Sú ich hordy, hovorí bledý Vasyľ. Debaľcevo dobýjajú ruské zbrane

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Obkľúčení ukrajinskí vojaci v mestečku Debaľcevo odolávali tretí deň prímeria masívnej ofenzíve proruských separatistov. Naši reportéri boli pri tom.

Ten zvuk znie strašidelne a najhoršie na tom je, že neprestáva. Počuť ho neustále.

Spoza Debaľceva sa ozývajú rakety a ťažká streľba. Zblízka sa valí dym zo zasiahnutého plynovodu. Tretí deň od začiatku prímeria na východe Ukrajiny sa vojna o Debaľcevo vystupňovala. Je to dôležitý železničný dopravný uzol, aj preto sa ho snažia ubrániť tisíce ukrajinských vojakov.

Podľa prímeria sa mala v pondelok o polnoci z územia stiahnuť ťažká bojová technika. Nič také sa však nekoná. Rebeli posilňujú svoje pozície. Na miesto smerujú aj raketové systémy, ktoré má vo svojom arzenáli len ruská armáda.

Ukrajinci zase z Kramatorska posielali k Debaľcevu svoje raketové systémy Smerč či Grad a obrnené transportéry.

Líder proruských separatistov Aleksandr Zacharčenko zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky to povedal jasne: čo sa týka Debaľceva, prímerie pre nich neplatí.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Ruskí snajperi aj tanky

„Strieľali tu na nás z gradov,“ rozpráva ukrajinský vojak zabalený v bielej maske na kontrolnom stanovišti za mestom Artemivsk. Za ním je už len Horlivka, ktorá je v rukách separatistov, a vedľa Debaľcevo, ktoré sa stalo pre Ukrajincov novým symbolom odporu proti rebelom, čo sa ho snažia dobyť podobne ako zničené donecké letisko.

Je mínus desať a dvojica osamotených vojakov na kontrolnom stanovišti si spokojne fajčí ďalej. Oproti bojom v Debaľceve je to selanka.

„Ak sa nám to podarí, evakuujeme zranených vojakov,“ rozpráva Natalia. Tridsaťročná vojačka-medička nakladá a vykladá pred nemocnicou v Artemivsku zranených vojakov, ktorých priviezli priamo z Debaľceva. Za posledné dni tam zomreli desiatky vojakov a oveľa viac ich bolo zranených.

Medička Natália. Foto N - Vladimír Šimíček
Medička Natalia. Foto N – Vladimír Šimíček

Jedným z vojakov je len 21-ročný Vasyľ z Ivano-Frankivska, ktorému ošetrili postrelené rameno. To, že ich odtiaľ po zamínovanej ceste medzi Artemivskom a Debaľcevom vôbec dostali preč, považujú ich kolegovia vojaci za zázrak. Odhaduje sa, že na mieste môže byť od štyroch do osemtisíc ukrajinských vojakov.

„O Debaľcevo sa bojuje stále, mňa priviezli po ťažkých nočných bojoch. Prišli sme o sedem vojakov,“ rozpráva Vasyľ a nasadá do nákladiaka. Znovu ho idú nasadiť do terénu.

Ukrajinská vláda aj americké ministerstvo zahraničných vecí sú presvedčené, že boj o Debaľcevo prebieha vďaka pomoci ruskej ťažkej techniky a profesionálov.

Vasyľ hovorí, že ich videl mnoho. „Premávajú sa na moderných tankoch T-72, aké má len ruská armáda, vojaci majú moderné ruské ostreľovacie pušky. Sú ich hordy. Museli na nás nasadiť celú divíziu,” hovorí bledý Vasyľ a hneď si zapaľuje ďalšiu cigaretu. Krátko predtým telefonoval domov, že je živý a v poriadku a ide späť pod odstrel.

Vasyľ. Foto N - Vladimír Šimíček
Vasyľ. Foto N – Vladimír Šimíček

Nechcú sa vzdať

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň počas vyjednávania o mierovom pláne v Minsku vyzval Ukrajincov, aby sa vzdali. Zranený Vasyľ o tom nechce ani počuť: „Kde? Ideme späť pomáhať našim.”

V 50-tisícovom mestečku, ktorého väčšinu obyvateľov evakuovali, prebieha tvrdý boj od domu k domu.

Ukazuje sa, že dohoda, ktorú vyjednala nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande spolu s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a jeho ruským kolegom Vladimirom Putinom, je bezzubá.

Zničené domy v okolí Kramatorska. Foto N - Vladimír Šimíček
Zničené domy v okolí Kramatorska. Foto N – Vladimír Šimíček

Proseparatistická donecká agentúra v utorok s odkazom na ministerstvo obrany samozvanej Doneckej republiky tvrdila, že rebelom sa podarilo získať železničnú stanicu v Debaľceve a údajne kontrolujú väčšinu mesta.

Kyjev to podľa ukrajinských novín Sevodňa popieral. Separatisti tiež údajne zajali tristo ukrajinských vojakov. Ukrajinci neskôr potvrdili, že časť vojakov padla do zajatia.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie