Denník N

Newsfilter týždňa: Letné kabarety Kaliňáka neodvolajú a Sulíkov status

Top udalosti týždňa a najlepšiu hlášku vyfiltroval Newsfilter Radovana Cholevu.

Opozícia bude v protestoch pokračovať

V pondelok sa uskutočnil ďalší protest za odvolanie Roberta Kaliňáka, okrem známej rezidencie Bonaparte sa konal aj v Nitre. V Bratislave mali zahrať aj bratia Nedvědovci, na poslednú chvíľu však účasť odvolali z dôvodu choroby.

Podľa Igora Matoviča sa Staré Mesto snažilo protestu zabrániť, pretože organizátorom hrozilo až 33-tisícovou pokutou za nedodržanie všetkých náležitostí. Pódium tak postavili na blízkom pozemku, rovnako tak urobia pri ďalších protestoch.

Protestu sa zúčastnilo okolo 1000 ľudí, čo bolo opäť menej ako na predchádzajúcom. Vystúpil Matovič, Peter Pollák (OĽaNO), Anna Zemanová (SaS). Matovičovci ľuďom rozdávali vodu, tričká a pagáče. Na proteste v Nitre bolo do 500 ľudí.

Po stretnutí opozičnej rady predsedovia strán SaS a OĽaNO oznámili, že protesty budú organizovať aj naďalej, vždy pred komplexom Bonaparte a v niektorom z krajských a veľkých miest. Najbližší protest za odvolanie Roberta Kaliňáka bude v pondelok 25. júla v Prešove, nasledovať budú mestá Trenčín, Trnava, Poprad.

V Bratislave pred Bonaparte v pondelok vystúpi Matovič, Sulík alebo Rajtár a spevák Peter Janků. Opozícia tentoraz nebude ľuďom rozdávať žiadne jedlo, pretože to podľa nej nemalo dobrý ohlas; k dispozícii bude voda a tričká.

Prokurátor Bystrík Palovič mladší, ktorý dozoroval kauzu asistenta poslanca SaS Filipa Rybaniča, má blízko k bytovému komplexu Bonaparte. Jeho brat, advokát Rastislav Palovič, tam má od decembra sídlo svojej advokátskej kancelárie AK H. P., spol. s r. o., ktorú prevádzkuje spolu s právničkou Luciou Halvoňovou. Bystrík a Rastislav Palovičovci tiež vlastnia apartmán na Floride. Prokuratúra preverí, či je ich a ako ho získali. Podľa záznamov im ho mohol darovať otec, tiež prokurátor. Generálna prokuratúra skúma majetkové pomery týchto prokurátorov aj pre možné prepojenie na Ladislava Bašternáka.

OĽaNO-Nova a SaS tiež oznámili, že budú v župných voľbách v roku 2017 postupovať spoločne. V najbližších týždňoch budú podľa Sulíka rokovať o kandidátoch na županov.

Každej dobrej veci treba pomôcť a tlak na odvolanie Kaliňáka takouto dobrou vecou nepochybne je. Každý má svoj pud (politickej) sebazáchovy a má ho určite aj Robert Fico. Všetci sa teda zhodneme, že tlačiť na odvolanie Kaliňáka je potrebné. Ale prečo treba ťahať ľudí v 30-stupňových horúčavách na párky a kapely, ktoré sú už dávno za svojím zenitom? Ak je dôvodom vyjadrenie Richarda Sulíka, že „nám je jasné“, že počas konania protestov Fico Kaliňáka odvolať nemôže, takže protesty robia nie preto, aby ho odvolal, ale aby ho neodvolal a Smeru klesali preferencie, tak pardon, ale to už je hanebné zneužívanie ľudí ochotných prísť protestovať aj v letných mesiacoch na svoje čisto politické ciele.

Áno, Kaliňák už dávno nemal byť minister vnútra, a áno, opozícia by si mala robiť svoju robotu, aby kauza Bašternák nevyhnila, ale dôležité sú vždy aj spôsoby a metódy. Takáto karikaturizácia občianskeho tlaku zaváňa „prúserom“ na dlhé obdobie dopredu. Zvolávať protesty občanov vyžaduje aj určitú pokoru a úroveň, čo Matovičovi chýba. Letné kabarety Kaliňáka neodvolajú.

Rozhodnutie strán SaS a OĽaNO o spoločnom postupe v najbližších župných voľbách a predstavenie prvých kandidátov de facto odštartovali predvolebnú kampaň. V médiách táto správa takmer zanikla, no župné voľby, ktoré sa budú konať na jeseň 2017, budú prvýkrát od svojej existencie dôležité aj z pohľadu „veľkej“ politiky. Viac si o tejto téme môžete prečítať tu.

NKÚ: VŠZP Zvýhodňovala tetu Anku

Kontrola zmlúv VšZP v kauze „tety Anky“ poukázala na neoprávnené zvýhodňovanie viacerých spoločností. Poisťovňa okrem iného uzatvárala plnenie na podstatne vyšší zmluvný rozsah, ako bol poskytovateľ schopný dosiahnuť, informoval NKÚ. V niektorých prípadoch poisťovňa uzatvárala plnenie na podstatne vyšší zmluvný rozsah, ako bol poskytovateľ schopný dosiahnuť. NKÚ pritom poukázal na príklady pochybení v troch spoločnostiach napísaných na Annu S., blízku osobu štatutára VšZP. Pri spoločnosti MEDIMAS, s. r. o. medziročný rast úhrad za zdravotné výkony nekorešpondoval s výraznou dynamikou rastu zmluvného rozsahu. „Zároveň pri spoločnostiach, kde pôsobili blízke osoby, kontrolóri zaznamenali pokles úhrad po medializácii zmluvných vzťahov,“ uviedla hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková. Zvýhodnené podmienky mali aj ďalšie firmy, ktoré mali blízko k bývalým šéfom poisťovne – Marcelovi Foraiovi aj Miroslavovi Vaďurovi.

Všeobecná zdravotná poisťovňa akceptuje odporúčania NKÚ, ktoré vydal po tom, čo v nej urobil kontrolu a našiel pochybenia. NKÚ zdravotnej poisťovni odporučil, aby robila transparentnejšie kontroly a prehľadnejšie zverejňovala zmluvy a dodatky na svojom webe. Opozičný poslanec Beblavý Druckera vyzval, aby žiadal náhradu škody od exšéfov poisťovne Foraia a Vaďuru za zmluvy v kauze Kostka. „Minister Drucker požiadal vedenie VšZP, aby pripravilo postup krokov zameraných na vyvodenie osobnej zodpovednosti,“ reagovalo ministerstvo zdravotníctva.

Kto chce psa biť, palicu si nájde. Staré slovenské príslovie, ktoré by mohlo pomôcť ministrovi zdravotníctva a novému riaditeľovi VšZP, pretože po kontrole NKÚ už palicu majú. Ak naozaj chcú zatočiť s korupciou v zdravotníctve, nič lepšie si nemohli želať. Lepšiu páku na ukončenie eldoráda v slovenskom zdravotníctve už do konca svojho funkčného obdobia mať nebudú. Ste na ťahu, páni.

Polícia urobila raziu v Mochovciach

Policajti v stredu vtrhli do priestorov atómových elektrární Mochovce. Podľa portálu aktuality.sk, ktorý informáciu priniesol, sa zamerali na stavbu samotnú, konkrétne na vzťahy okolo jej dodávateľov, a teda nie na spoločnosť Slovenské elektrárne. „Akcia súvisí so zaisťovaním účtovných dokladov. Potrebujeme preveriť dodávateľské vzťahy pri dostavbe Mochoviec. V tejto chvíli nemôžeme povedať viac,“ potvrdil pre aktuality.sk policajný prezident Tibor Gašpar. Hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová potvrdila, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) vstúpila na stavbu tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce a do kancelárií bývalého dodávateľa dostavby elektrárne. Razie podnikli policajti v Slovenských elektrárňach aj v roku 2014. Vtedy zháňali dokumenty z obdobia privatizácie firmy do rúk Enelu. Prioritne sa orientovali na vodné dielo Gabčíkovo a zmluvy, cez ktoré získal Enel elektráreň do prevádzky.

Už nielen vrabce, ale aj holuby a iní vtáci čvirikali o tom, že pri dostavbe Mochoviec nie je všetko s kostolným poriadkom. Ukážková policajná razia prišla – ako všetko v tomto štáte, čo sa týka bezpečnostných zložiek a možnej politickej korupcie – neskoro, na objednávku politikov a v čase, keď už je väčšina dôkazov odstránená… Takto dôveru v právny štát naozaj nevybudujeme.

Jednou vetou:

Protimonopolný úrad už roky vyšetruje podozrenia z miliónovej dohody medzi IT firmami, zdalo sa mu, že o zákazky na župách sa v skutočnosti nesúťažilo, tendre boli vopred dohodnuté a všetko spájala firma podnikateľa Jozefa Brhela.
———-

Štefan Harabin ako predseda Najvyššieho súdu si vyplatil odmeny vo výške 113-tisíc eur, Najvyšší súd zverejnil aj mzdový list Štefana Harabina, ktorý dokazuje, že 113-tisíc eur, ktoré sám sebe vyplatil, predstavuje mimoriadnu odmenu, a nie plat, ako povedal Harabin.

———-
Kľúčový svedok v kauze Gorila Peter Holúbek vypovedal na polícii.
———–

Poľské obrnené transportéry Rosomak nateraz Slovensko nekúpi, dôvodom je ekonomická a vojenská nevýhodnosť projektu.

———-
Jozef Turčák, ktorého prezident na návrh ministra Kažimíra vymenoval za generála, hoci hneď na druhý deň odišiel do civilu na funkciu prednostu okresného úradu, tvrdí, že Kažimíra prosil, aby návrh nepodával.
———–

Nataša Žembová ešte ako kandidátka za KDH zatajila darcov, ktorí jej prispeli na predvolebnú kampaň 15-tisíc eurami.
———-

ZSSK podľa Protimonopolného úradu nezneužila dominantné postavenie na trhu formou podnákladových cien pri prevádzke vlakov InterCity, podnet na štátnu spoločnosť podal RegioJet.
———-

Jeden zo šiestich zakladajúcich členov platformy Slovensko.Digital Michal Cheben bude radiť štátu v oblasti informatizácie, stal sa kľúčovým poradcom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho.
———-

V slovenskom zdravotníctve chýba 12-tisíc zdravotných sestier, tvrdí to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.

Infograf – Barbora Šajgalíková

13840486_10154368854947733_720750676_o

Z Európskej únie  (Zuzana Gabrižová)

Richterova európska dilema

Minister Kaliňák nie je jediný, kto bude hľadať počas predsedníctva kompromis o úprave, ku ktorej má Slovensko silný odmietavý postoj. Reč je v tomto prípade o smernici o vyslaných pracovníkoch. Podstata návrhu: Slovák vyslaný na fušku do Francúzska by musel po novom dostať francúzsku mzdu v danom sektore. Európska komisia tak chce riešiť „sociálny dumping“ zo strany východoeurópskych pracovníkov dočasne vyslaných na práce do krajín s vyššou mzdovou úrovňou. Komisia v stredu uplynulý týždeň rozhodla, že sa nestotožňuje s výhradami parlamentov 11 prevažne východoeurópskych členských krajín a trvá na úprave smernice. Slovensko ako jedna z nich tvrdí, že ide o obmedzenie voľného pohybu pracovníkov a zbavenie konkurenčnej výhody lacnej pracovnej sily. Rezort práce vyčíslil, že v stávke je zánik 80-tisíc pracovných miest. Minister Ján Richter sa na spoločnej tlačovej konferencii so zodpovednou eurokomisárkou Thyssenovou zamyslel aj nasledovne: „Prečo má nemecký zamestnanec Volkswagenu vo Wolfsburgu štvornásobne vyššiu mzdu ako v bratislavskej fabrike? Prečo nie je aj tu prejavený istý stupeň solidarity?“

Komisia sa ocitla v nemilej situácii. Na jednej strane sú tu výhrady národných parlamentov a vlád, ktorých argumenty sa snažila jeden po druhom vyvrátiť. Na druhej strane je tu silný tlak Francúzska, ktoré hrozilo bojkotom súčasnej „dumpingovej“ úpravy. Slovenský minister Richter, tušiac, že Komisia návrh nestiahne ani nezmení, hovorí, že nechce „zákopovú vojnu“ a ako predseda Rady „je nad vecou“. Isté je len to, že obe strany vytiahnu argument „brexit“. Staré členské krajiny budú tvrdiť, že sociálny dumping treba riešiť, lebo brexit a Le Penová. Nové členské krajiny budú hovoriť, že nemôžeme ísť do takýchto konfrontačných tém, lebo brexit a „prekonávanie fragmentácie“.

Kultúra (Barbora Šajgalíková)

Ako ste si iste všimli, je leto – piesok, voda, drobné ovocie, ľahké vína, kde-tu opuncia a dlhé večery. Keď vás unaví slnko, prípadne spoločnosť (aj také sa stáva) a štvrtý deň karaoke v ostrovnom bare alebo leto v bratislavskej Vanesse prestáva mať svoje prvotné čaro, nepochybíte, ak siahnete po písmenkách v pevnej väzbe.

My čítame všeličo, aktuálne Radovan napríklad The True Believer, Zuzana mongolskú detektívku Jerúldelger, moja najpeknejšia plážová voľba za posledné roky bola tuším Jako zabít ptáčka – najviac preto, lebo je to je kniha, ktorú by ste mali čítať v pätnástich, a čím ste od tohto veku ďalej, tým viac vidíte, ako veľmi ste sa stali cynickými. V lete, na rozdiel od zimy, sa poznania tohto druhu vstrebávajú oveľa ľahšie, smelo do toho!

PS. Neopomeňte, že pláž praje aj béčkovým žánrom – happy sci-fi, merry detektívky!

Šport (Denis „Bohumil“ Schvarz)

Koniec Tour de France a hanba Slovana

Piatykrát sa po skončení Tour de France postavil v zelenom drese na stupeň pre víťaza bodovacej súťaže na Champs Elysées v Paríži Peter Sagan. Žilinčan má 26 rokov a patrila mu aj 103. Tour. Na jej začiatku jazdil niekoľko dní v žltom drese lídra celkového poradia, vyhral tri etapy ešte pred dojazdom do Paríža s ocenili ho aj ako najbojovnejšieho jazdca zo všetkých, ktorí po Francúzsku pedálovali. Momentálne jasná hviezda cyklistického sveta bude podľa správ z Tour aj najlepšie plateným jazdcom. Prestup do nového, nemeckého tímu Bora mu vynesie ročný plat okolo 6 miliónov eur. Doterajšiemu zamestnávateľovi, ruskému sponzorovi Tiňkovovi, sa oplatilo každé euro, ktoré do Sagana investoval. Sagan je výnimočný športovec, dnes asi najlepší cyklista sveta. Nič na tom nemení ani fakt, že Tour vyhral po tretíkrát po sebe Chris Froome (GBR) z najlepšieho svetového tímu SKY. A to už je čo povedať.

Slovan Bratislava zažil v predkolách Európskej ligy poriadnu blamáž. V prvom prešiel cez albánskeho súpera po remíze 0:0 vonku a preradení protivníka do predkola Ligy majstrov pred odvetou. V druhom doma zopakoval mdlý výkon a 0:0 proti Jelgave z Lotyšska. Vo štvrtkovej odvete vyvrcholilo eurotrápenie belasých. Prehra 0:3 bola jednoducho príšerná. Vypadnutie proti tímu, ktorý by podľa viacerých odborníkov mal problém udržať sa v najvyššej slovenskej lige, nestačí pomenovať ani ako sklamanie. Je to jednoducho hanba. V hre už máme len Trenčín, ktorý v Lige majstrov postúpil po divokom dvojzápase s Ľubľanou, a Trnavu v Európskej lige. Majster z Trenčína vyhral vonku 4:3 a doma viedol už 2:0, aby ho musel v nadstavenom čase ratovať brankár Šemrinec kľúčovým zákrokom za stavu 2:3. V treťom predkole nastúpi AS proti Legii Varšava už bez Matúša Bera, ktorý prestupuje do Turecka.

FB (anti)status týždňa – Richard Sulík

unnamed

Hláška týždňa – Richard Sulík

Je jedno, koľko ľudí na protesty príde.“

Každodenný súhrn tých najdôležitejších správ môžete dostávať aj každé ráno o 6.00 do mailu.

Zadajte svoj e-mail sem:

* indicates required

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Župné voľby 2017

Slovensko

Teraz najčítanejšie