pondelok

Pustili sa do Kaliňáka a pritvrdzujú, europoslanci chcú na sneme hovoriť o vedení Smeru

Strana chystá snem, na ktorý musia zavolať aj europoslancov Moniku Flašíkovú-Beňovú a Borisa Zalu. Obaja hovoria o odchode Roberta Kaliňáka, zmene politiky strany a Zala aj o výmene Roberta Fica.

Fico, Flašíková-Beňová a Zala spolu Smer zakladali. Na snímke sú pred pätnástimi rokmi pri druhom výročí Smeru. Foto – TASR

V strane Roberta Fica sa zrejme už o niekoľko týždňov rozbehne debata o tom, či by mala pokračovať so súčasným vedením a či by sa mala meniť jej agenda. Debatu chcú rozbehnúť europoslanci Monika Flašíková-Beňová a Boris Zala už v septembri. Obaja hovoria o tom, že by mal Robert Kaliňák pre kauzu Bašternák zložiť funkciu ministra vnútra.

Zala navyše v rozhovore pre Týždeň povedal, že by strana mala vymeniť vedenie. „Ak by sa teda mal Smer zachrániť a ak by mal ostať sociálnou demokraciou, musí sa vymeniť väčšia časť politickej garnitúry, ktorá dnes udáva tón. A nie v horizonte okolo roku 2020. Teraz, do roka, roka a pol maximálne,“ povedal Zala.

Dôvodom podľa neho je, že Robert Fico a spol. ťahajú Smer k národnému konzervativizmu, kde však teraz stúpa Andrej Danko, a nie k sociálnej demokracii, k priestoru liberálov, ľavých liberálov, sociálnych demokratov, zelených a ľavičiarov.

„Celý tento priestor je voľný a navyše viazaný na mladú a proeurópsku generáciu. No Smer sa pchá do iného priestoru. Kladiem si preto otázku, či je súčasné vedenie Smeru schopné tento prúd osloviť. A musím si čestne odpovedať, že nie! Vidím to v postojoch a vyjadreniach predsedu Fica, ale aj Roberta Kaliňáka a občas aj iných, ak sa vôbec vyjadria,“ povedal Zala.

Hovoril aj o tom, že aj sám Fico už niekoľko rokov „spomína, že čas odísť sa blíži, že už existuje určitá vyčerpanosť vo verejnosti aj v ňom samotnom“.

Premiér Fico ešte v roku 2009 hovoril, že v roku 2014 už nebude v politike. V tom roku však po dlhých tajnostiach kandidoval za prezidenta a utrpel porážku od Andreja Kisku. Smer sa prepadol aj v parlamentných voľbách na jar tohto roku a s 28 percentami hlasov potreboval na zostavenie vlády tri ďalšie strany.

Smeru teraz navyše škodí kauza Bašternák, v ktorej je okrem ministra vnútra Roberta Kaliňáka zapojený aj premiér Fico, ktorý býva v byte podnikateľa Ladislava Bašternáka podozrivého z daňových podvodov.

Flašíková-Beňová tému na sneme otvorí

„Úplne zbytočne sme sa posunuli ku konzervatívnemu pseudosocializmu či nacionalizmu a je dôležité vrátiť sa k socialistickým a liberálnym hodnotám, pretože sa už dlhší čas posúvame doprava,“ hovorí Flašíková-Beňová.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Kaliňákove kauzy

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |