Denník N

Maďarič: Zala sa mýli, vedenie Smeru sa obmení výraznejšie ako obvykle

Podpredsedovia Smeru s predsedom: Kažimír, Paška, Fico, Kaliňák, Čaplovič a Maďarič. Foto - TASR
Podpredsedovia Smeru s predsedom: Kažimír, Paška, Fico, Kaliňák, Čaplovič a Maďarič. Foto – TASR

Smer je sociálny aj národný a vďaka tomu dominuje, hovorí podpredseda strany a minister kultúry Marek Maďarič. Na sneme strany by mohli vymeniť dvoch podpredsedov.

K výzve europoslanca Smeru Borisa Zalu na zásadnú výmenu vedenia strany sa vyjadril prvý podpredseda strany. Minister kultúry Marek Maďarič nesúhlasí so Zalovou kritikou, hovorí však, že v strane je možné očakávať „výraznejšie zmeny“ vo vedení.

„Boris Zala sa mýli vo svojom programovom sklamaní. Pretože Smer od roku 2003 stojí a rozvíja svoju politiku na dvoch programových pilieroch – sociálnom a národnom – a toto mu dáva šancu dominovať na politickej scéne,“ napísal Maďarič Denníku N ako reakciu na Zalu.

„Boris Zala momentálne ignoruje množstvo opatrení, aj v priebehu predchádzajúceho obdobia, ktoré mali ľavicový a sociálny charakter. Boli aj súčasťou tej línie kampane, ktorá bola zastrešená sloganom Robíme pre ľudí. Je pravdou, že Smer nemal ambíciu byť bruselskou ľavicou, čo v sebe obsahuje nielen radikálne napĺňanie tém LGBT, ale aj vlažnosť pri presadzovaní slovenských národných záujmov. Ak Boris Zala túži po takejto strane, Smer ňou nikdy nebol a práve ona by znamenala rýchlu marginalizáciu Smeru. Nech si len spomenie na svoje úspechy na čele sociálnej demokracie v 90. rokoch alebo jeho nástupcu Jaroslava Volfa,“ napísal Maďarič.

Podpredseda Smeru odkazuje na niekdajšiu stranu SDSS, ktorú Zala viedol do roku 1992, nikdy sa výraznejšie nepresadila a napokon splynula so Smerom.

Smer podľa Zalu neprežije, ak sa nevymení veľká časť jeho vedenia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie