Denník N

Keď pieseň funguje len s gitarou, je dobrá

Foto - Pavian Records
Foto – Pavian Records

Frank Winter vydal album An Echo Flies.

Frank Winter – Angličan, fotograf a muzikant, žijúci na Slovensku už viac ako dvanásť rokov – nikoho z fanúšikov svojej hudby neprekvapí. Jeho typické melancholické pesničkárstvo s podmanivým hlasom a komorným zvukom, presne to nájdu na jeho nedávno vydanom treťom albume – An Echo Flies (Pavian Records, 2016).

Frank Winter, skutočným menom Andrew Hillard, začínal na Slovensku ako cestujúci fotograf. „Zrealizoval som tu jeden projekt, potom ďalší, našiel som si tu priateľov a mám tu dobrý život. Nič ma neťahá naspäť do Londýna,“ hovorí dnes.

Témy zostali rovnaké, zvuk sa výrazne zmenil

A tretím albumom sa jeho hudobné aktivity nekončia. „Som človek, ktorý sa chce vyjadrovať umením. Najprv som to skúšal maľovaním, potom som objavil fotografovanie, dnes to robím najmä pesničkami.“ S priateľmi muzikantmi nacvičuje nové veci a chystá koncerty. Najbližší bude 3. augusta v bratislavskom klube Fuga.

„Veľmi ma baví, že sa stretávame na skúškach, moja hudba v každom prípade dostáva celkom nový zvuk,“ hovorí Andrew Hillard, známy svojim fanúšikom skôr ako osamelý muž s gitarou.

Kým témy jeho piesní sa časom menia iba málo (najmä nádejné aj beznádejné vzťahy, láska, osamelosť), zvuk jeho nahrávok sa menil celkom výrazne. Prvý album How To Be Alone (vydaný v roku 2008) bol vyslovene folk-rockový. Nasledoval zvukovo subtílnejší The Western Sky (vydaný v roku 2009) a napokon vyslovene komorný album An Echo Flies.

Andyho akustickú gitaru a typický hlas tu absolútnu väčšinu času sprevádza len klavír Jakuba Kratochvíla a harmonika Juraja Mironova. „Pesničky píšem väčšinou doma, s akustickou gitarou. Bicie doma ani nemám, a okrem toho si myslím, že keď pesnička funguje len s gitarou, potom funguje,“ vysvetľuje Andy.

Slávneho drahého producenta si nemôžem dovoliť

Hudba Franka Wintera je taká príjemná a zaujímavá, že je ťažké odolať predstave, ako by sa jeho hudobná kariéra vyvíjala, keby sa ho ujal taký Daniel Lanois alebo nejaký iný výnimočný producent. Ak totiž je možné albumu An Echo Flies niečo vyčítať, je to práve akási monotónnosť v aranžmánoch, tempe a celkovej atmosfére. Je to vec vkusu, ale aj velikáni ako Bob Dylan, Neil Young či Johny Cash po externom producentovi v nejakej fáze svojej kariéry siahli (zhodou okolností všetci menovaní po Lanoisovi), aby oživil ich zvuk a atmosféru ich nahrávok.

Andy sa však len usmieva: „Napadlo mi to, keď som prvýkrát počul svoj nový album, ktorý sa mi inak zvukovo veľmi páči. Ale je tu jedna vec: skladám aj nahrávam veľmi rýchlo a s minimálnymi nákladmi. Najať si známeho producenta, to je niečo úplne iné. Bolo by to možno fajn, ale mimo mojich možností.“

Jeden dôležitý krok smerom k novým poslucháčom a aj do sveta však pesničkár urobil. Jeho nový album An Echo Flies, ako aj predchádzajúci The Western Sky, sú dostupné už aj v internetových hudobných službách iTunes a Spotify.
„Verím, že hudba je buď dobrá, alebo dobrá nie je,“ hovorí Andy Hillard alias Frank Winter. A jeho hudba dobrá je.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra

Teraz najčítanejšie