Ruský útok na predpokladané slabiny demokracie

Hackeri Moskvy vyvolali v Amerike škandál, ktorý u nich doma nie je možný. Chýbajú pre to slobodné voľby i kritickí voliči.
Jedno majú americkí republikáni a demokrati spoločné – nepodarilo sa im nominačný zjazd premeniť na tradičnú demonštráciu jednoty a spoločnej podpory svojho prezidentského kandidáta. U republikánov bola neochota časti straníckej elity postaviť sa za Trumpa nápadnejšia alebo si ju aspoň médiá viac všímali. Hlasne vyjadrovaná nechuť radikálnych Sandersových prívržencov prijať nomináciu Clintonovej však skazila snahu i demokratom.
Akcia ruských hackerov odhaľujúca zákulisné intrigy demokratov k tomu prispela, nie je však príčinou rozkolu. Republikánska strana je v hlbokej kríze, demokrati ju možno majú pred sebou – v oboch stranách silnejú extrémistické prúdy odmietajúce doterajšie elity a ich politiku.

Ruský útok na predpokladané slabiny demokracie
Ruská sabotáž napriek tomu stojí za pozornosť – je dobrým príkladom toho, ako diktatúra cielene vyhľadáva a zneužíva to, čo považuje za slabiny demokratického systému. Od fungovania serverov ako Wikileaks cez samotný volebný proces až po existenciu masy kritických voličov a médií. Podobný škandál by sa v Rusku nemohol stať jednoducho preto, lebo tam nič z tohto zoznamu nemajú.
Neexistujú skutočné voľby s otvoreným koncom a od straníckeho aparátu či štátnej byrokracie nikto ani neočakáva nezaujatosť. Takže obdobné informácie nemôžu spôsobiť škandál. Zločiny ruských vládcov sú oveľa horšie než nejaké vnútrostranícke intrigy, vieme však o nich oveľa menej i preto, lebo tam nie je zvykom citlivé dokumenty zverejňovať. A aj keby sa ocitli na internete, ruské médiá až na drobné výnimky sa nimi nebudú zaoberať a ruské obyvateľstvo nebudú zaujímať.
V Rusku sa vládne ľahšie ako v Amerike a to je jeden z dôvodov, prečo Trump Putinov režim tak chápe a obdivuje.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.