Denník N

V Kyjeve sú fašisti, Rusko nehodnotím. Hovorili sme s dopisovateľom Hlavných správ

Fotografia, ktorú má Branislav Krasnovský na svojom blogu na serveri Hlavné správy.
Fotografia, ktorú má Branislav Krasnovský na svojom blogu na serveri Hlavné správy.

Bývalý univerzitný pedagóg píše články, ktoré sa cez Facebook dostávajú k tisícom ľudí, ktorí veria takzvanému alternatívnemu spravodajstvu.

Vyštudovaný historik a bývalý univerzitný pedagóg Branislav Krasnovský je jedným z najproduktívnejších dopisovateľov webu Hlavné správy. Je podpísaný pod viacerými článkami, ktoré sa šírili Facebookom a opisovali svet výlučne ruskými očami. S Krasnovským sme urobili telefonický rozhovor. Neskôr dôrazne žiadal, aby rozhovor nebol publikovaný. Rozhodli sme sa mu nevyhovieť, pretože jeho odpovede ponúkajú sondu do sveta ľudí, ktorí sa označujú ako alternatíva voči „zmanipulovanému mainstreamu“.

Hlavné správy považujeme za konšpiračný web. Ukázali sme príklady toho, ako manipuluje s realitou. Prečo preň píšete? 

Pojem konšpirácia je veľmi široký. Podľa mňa najväčšia konšpirácia sa odohrala v roku 1991 (pred prvou vojnou v Perzskom zálive – pozn. red.), keď Američania vyhlásili, že irackí vojaci ničia inkubátory v nemocniciach. O niekoľko rokov neskôr si zase vymysleli dôvody na útok na Irak, keď tvrdili, že v Iraku sú zbrane hromadného ničenia. Takže, keď sa chceme baviť o konšpiráciách, navrhoval by som, aby sme prebrali tieto konšpirácie.

O invázii do Iraku sa predsa diskutuje, tvrdenia o zbraniach hromadného ničenia boli od začiatku spochybňované a dodnes za ne vtedajších politikov kritizujú.

Áno, ale nikdy som ešte nepočul, že by niekto označil politiku Tonyho Blaira a Georga Busha za konšpiračnú. Pritom spĺňa všetky náležitosti. Mne teda ako konšpirácia pripadá viac to, čo sa odohráva v mainstreamových médiách a to, čo robia politické špičky.

Preto je v poriadku, že Hlavné správy manipulujú s realitou? 

Na Slovensku je taký stav, že hocijaký subjekt môže publikovať a vydávať správy, nie je na tom nič trestné. Môžete to robiť vy, môžu to robiť Hlavné správy. Ja pre Hlavné správy píšem veci, ktoré preberám z ruských serverov. Nespochybňujem, že na tých serveroch nemusí byť vždy pravda, rovnako ako nie sú pravdivé veci, ktoré sa preberajú od Američanov.

O čo vám presne ide? Chcete, aby Slovensko vystúpilo z Európskej únie? Alebo chcete, aby Slovensko vystúpilo z NATO? 

Nám ide o pravdu, pravda je najdôležitejšia.

Veď sám hovoríte, že preberáte informácie z ruských webov, o ktorých viete, že nemusia byť pravdivé.

Takisto ako nemusia byť pravdivé a nie sú pravdivé americké správy, nemecké správy, francúzske správy. Existovali ľudia, ktorí ešte v roku 1945 čítali Völkischer Beobachter (noviny nemeckej NSDAP – pozn. red.) a stále im verili. Už Goebbels urobil v novinách takú fantastickú prácu, že dôsledky vidíme dodnes.

Američania s Angličanmi urobili to isté, čo Nemci v roku 1939, keď bez vypovedania vojny napadli nejakú krajinu. A spôsob, ako sa o tom písalo v západných médiách, považujem za veľmi konšpiračný.

Profil Branislava Krasnovského na stránkach Katedry histórie Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského. Koncom leta mu vyprší zmluva, o predĺženie už neprejavil záujem.
Profil Branislava Krasnovského na stránkach Katedry histórie Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského. Koncom leta mu tam vyprší zmluva, o predĺženie už neprejavil záujem.

Ako ste začali písať pre Hlavné správy? Ozvali ste sa im vy alebo si vás našli sami?

Publikovať som začal v roku 2014, keď som videl, čo sa deje okolo Krymu. Na Hlavných správach som objavil inzerát, že hľadajú spolupracovníkov, tak som sa im ozval. Najprv som chcel písať pod pseudonymom Václav Veškrna (zjavne ironická narážka na Václava Havla a jeho druhú manželku Dagmar Veškrnovú – pozn. red.), avšak povedali mi, že musím písať pod vlastným menom.

Čo robíte okrem toho? Našiel som len, že ste odborným asistentom na Katedre histórie Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského.

Vyštudoval som históriu a archeológiu a bol som profesionálny historik. Na katedre už však, chvalabohu, nepôsobím, teraz som na voľnej nohe a som veľmi spokojný. Momentálne sa teším, že budem polrok nezamestnaný a že mi štát bude platiť za mojich tridsať odpracovaných rokov. (Zástupca vedúceho katedry Miroslav Kamenický povedal, že Krasnovský končí na vlastnú žiadosť. O jeho publicistických aktivitách nevedel, server Hlavné správy nepozná – pozn. red.)

Okrem toho mám licenciu ako asistent pre ľudí s Downovým syndrómom, pretože mám silné sociálne cítenie. Dlhé roky sa venujem aj bojovým umeniam.

Za články pre Hlavné správy dostávate honoráre?

Samozrejme.

Aký máte názor na členstvo Slovenska v Európskej únii?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie