Denník N

Šéf INEKO: Ak vláda viac zdaní poisťovne, takmer isto zdražejú poistky na byty aj autá

Šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš otvorene kritizuje spôsob, akým sa minister financií Kažimír rozhodol ozdravovať rozpočet.

Minister financií Peter Kažimír (Smer) zháňa peniaze do rozpočtu. Chce špeciálne zdaniť neživotné poisťovne, nachystal pre ne nový, 8-percentný odvod, ktorý sa má platiť z predpísaného poistného. Banky a firmy z regulovaných odvetví majú platiť dvojnásobne vyšší odvod ako doteraz. Viac sa zdania cigarety a štát výrazne zarobí na zdanení dividend, aj keď sa odvody už z nich platiť nebudú. Šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš hovorí, že to nie je dobrý nápad. Špeciálne dane môžu zhoršiť konkurenčné prostredie a zaplatia to bežní ľudia. A čo predražené projekty, pýta sa ministra.

Banky, poisťovne a firmy z regulovaných odvetví majú platiť od januára špeciálny odvod. Poisťovne ho budú platiť prvýkrát vo výške 8 percent z predpísaného poistného v neživotnom poistení, banky a ďalšie firmy dvakrát vyšší ako doteraz. Je to v poriadku?

Sektorové dane sú diskrimináciou konkrétnych odvetví, lebo ich znevýhodňujú oproti ostatným a deformujú podnikateľské prostredie. Tým, že ich platia len naše firmy, zahraničné podniky z rovnakého odvetvia môžu mať výhodnejšiu pozíciu. Špeciálny odvod môže zhoršiť konkurenciu na trhu a niektoré firmy z neho vytlačiť, pokiaľ nedokážu adekvátne upraviť svoje marže a dostanú sa do straty. A môže sa to preniesť na ľudí tým, že firmy zvýšia svoje ceny.

Poďme konkrétne k poisťovniam. Dá sa čakať, že ak prejde 8-percentný odvod pre poisťovne, poistky na byty a autá zdražejú a poisťovne budú rušiť lacné, pre ne nevýhodné poistky?

Ja si myslím, že poistky takmer určite zdražejú. Poisťovne sa to budú snažiť preniesť do cien. Niektoré môžu skrachovať alebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie