Denník N

Hejt na internete treba zastaviť, stáva sa hrozbou

Šírenie nenávisti na sociálnych sieťach si naše orgány činné v trestnom konaní nevšímajú, aj keď máme potrebnú legislatívu.

Internet je plný hejtu. Predovšetkým sociálne siete poskytujú ľahko dostupnú platformu na ventilovanie nenávisti, frustrácie a hnevu. Takéto správanie je podporované tým, že existuje fyzická vzdialenosť od cieľa hnevu a len málokedy sú nenávistné prejavy brané na zodpovednosť.

Navyše, psychologicky je jednoduchšie byť nepríjemný v písomnej forme, ako vypúšťať podobné vyjadrenia v osobnom styku. Ako ukážku toho najhoršieho si stačí pozrieť facebookovú skupinu Prečo ľuďom hrabe. Šírenie takýchto vyjadrení sa stáva problémom, ktorý na Slovensku nie je zatiaľ takmer vôbec riešený.

Dalo by sa argumentovať, že vyjadrenia na Facebooku sú súkromného charakteru, a preto by nemali byť nijako limitované. To však platí len pre súkromné správy.

Sociálna sieť je verejná sféra

Napriek tomu, že digitálna verejná sféra má svoje špecifiká, Facebook základné charakteristiky verejnej sféry spĺňa – je otvorený pre každého, uskutočňuje sa tam diskusia o spoločenských problémoch a do istej miery vplýva na formovanie názorov ohľadom vecí verejných. Preto aj šírenie nenávisti nemôže byť považované len za akési krčmové reči, ale verejné prezentovanie určitého názoru.

Šírenie nenávisti na sociálnych sieťach na Slovensku sa javí do veľkej miery ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie