Denník N

Bol som na „liečení“ u veštice: Vidím vašu chorobu a viem vám pomôcť

Fotolia
Fotolia

Jasnovidka Eva lieči rakovinu posielaním energie. Reportér Denníka N ju niekoľko týždňov navštevoval, aby mu povedala, že mu môže zmeniť život. Veštice dnes nikto neupaľuje, ale ani nekontroluje.

Posadí ma na gauč. Jasnovidka Eva Táborská si sadne do kresla oproti mne. Neprirodzene špúli oči, potom hneď žmúri. Tik trvá desiatky sekúnd, začína to byť nepríjemné. Zazerá a pleští oči, no pohľady sa nám nestretnú, jej zrak visí iba na mojej hrudi. Práve skúma moje vnútro.

Na vyšetrenie jej stačí necelá minúta. „Vy máte dosť psychické problémy, tam je vnútro totálne rozhádzané.“ Úľava, mohlo to dopadnúť aj horšie.

„Mala som tu chalana, takto si sadol ako vy a povedala som mu: ‚Ty máš rakovinu varlat.‘ Pozrel na mňa. Hovorím mu – choď k lekárovi. Volal mi, že som mala pravdu.“

Eva Táborská tvrdí, že dokáže rakovinu nielen diagnostikovať, ale aj vyliečiť. Chodia k nej onkologickí pacienti v rôznych štádiách choroby. Liečba u jasnovidky je drahá a s neistým výsledkom. Prebieha zhruba tak, že jasnovidka na diaľku posiela energiu, za jednu dávku bežnému klientovi účtuje 35 eur.

Úrady ju nekontrolujú, energetické výmeny ťažko vôbec nazvať alternatívnou medicínou. Na nadprirodzené sily nemá dosah ministerstvo zdravotníctva, nevie si s nimi rady ani úrad dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou. V biznise je bez prekážok už vyše desať rokov.

Baví vás žiť?

„Keby som cítila niečo dramatické, ohrozujúce, musím vám to povedať. Hlavu som si pozrela poriadne, nič.“ Problém je len v kĺboch, bližšie neurčený zápal, ktorý však človeka nepoloží. Kĺby ma nebolia.

„Poďte si ľažkať,“ pozýva ma na lôžko hlbšie do obývačky rodinného domu v Rači. Na rozdiel od kuchynky, kde čakajú klienti, je zariadená menej výstredne.

Kuchynka je niečo ako kancelária. Za barovým pultom vedľa parapetu s trojicou malých anjelikov a bosorkou sa objednáva a platí. Je to aj čakáreň s ponukou mainstreamových časopisov a pohárom vody, kým si Eva príde po klientov. Voda je obyčajná z vodovodu a zadarmo.

V obývačke ma hlbšie vyšetrí a pošle mi energiu. Som podľa nej stále unavený, ako keby som v bani robil. Nič ma nebaví.

Ilustračné foto - fotolia
Ilustračné foto – fotolia

Dotýka sa ma, prsty s niekoľkými prsteňmi na každej ruke mi najskôr zaborí do hlavy a príjemne ma masíruje. Po masáži trochu silnejšie zaborí do hlavy aj nechty so štyrmi druhmi laku, prevláda červená.

Päťdesiatštyriročná Eva má na veštkyňu trochu rockerský štýl. Blondínka má rada prstene a je ovešaná korálikmi a retiazkami. Má biele tričko so zlatou potlačou a rifle.

Po masáži hlavy mi brucho preloží papierom. Prsty zabára podobne ako lekár pri vyšetrení žalúdočných bolestí. Mám citlivý žalúdok, tvrdí. Ani jesť mi nechutí. Chutí.

Dotyky zopakuje v niekoľkých sériách. „Baví vás žiť?“ pýta sa. Odpoveď väčšinou nie je dôležitá, Eva je jasnovidka a otázka je skôr konštatovanie.

Nadprirodzená deformácia

Dozvedám sa, že nadprirodzené sily získala po nehode v detstve. Bola v kóme, zošívali jej hlavu, názorne ukazuje, ako dokáže obe ruky po zlomeninách vykrútiť. „Mala som 11 rokov, keď som začala rozprávať o ľuďoch. V živote som sa tým nezaoberala.“

Ako dvadsiatnička sa začala školiť u Tibeťanov, aby sa zdokonalila. Aspoň tak to tvrdí klientom, hoci bol vtedy komunizmus a Tibeťana na Slovensku stretnúť nemohla. „Naučili ma, že sila vôle robí neuveriteľné veci. Veľa vecí si pritiahnete.“

Nadprirodzená deformácia jej teda teraz pomáha odhaľovať choroby ľudí, zasväcuje ma.

„Išla som po Auparku. Hovorím si, bože, ten má rakovinu. To je až choré, ubíja vás to. Henten ju podvádza alebo henten je chorý. Hovorila som si, že mi za chvíľu preskočí, zbláznim sa z toho, musela som to zablokovať.“

Novinára v miestnosti nezavetrí.

Strach a pôžička

Chce ma stabilizovať, to znamená niekoľko ďalších sedení. Vyšetrenie: kontrola vedomia, podvedomia a siedmej čakry. Príznaky: slabá imunita, prázdna duša, chudnutie. Diagnóza: psychické problémy, slabá sebadôvera, nechuť žiť. Niekto mnou chce navyše manipulovať. S klientmi sa snaží byť kamarátka, po sedení sa vo veselej nálade rozprávajú napríklad o dovolenkách.

„Najskôr si vybuduje dôveru, človek ju istým spôsobom má rád, a keď už dôvera funguje, postupne sa to začne,“ hovorí bývalá klientka veštkyne Petra. Eva našla Petre psychické problémy. Dnes k nej už nechodí.

Petre hovorila aj o hroziacich chorobách a čo všetko by sa jej alebo rodine mohlo stať. Petra ani dnes radšej nechce povedať detaily, hoci Eve už neverí. Stále sa bojí, nechce zverejniť ani svoje skutočné meno. „Som trochu poverčivá.“ Sedenia s veštkyňou Petre nepomáhali a jej stav skôr zhoršovali.

„Bála som sa viac a viac. Verila som jej. Úľava je krátka. Povie štyri katastrofy a začnete sa báť. Potom poľaví. Potom povie o ďalšej katastrofe. Poľaví a pritiahne.“

Petra minula u Evy za necelý rok 9-tisíc eur. Najskôr platila podobné sumy ako ja, teda okolo 30 eur za dobíjanie energie, podobne za konzultácie. Potom sedenia s veštkyňou zdraželi. Dobíjanie 50 eur, ochrana 100 eur, masáž na odblokovanie čakier 60 eur. Masáže so zamestnancom Petrom boli obzvlášť nepríjemné, s narážkami aj intímnymi dotykmi. Neskôr už od spoločnosti Kereta, pod ktorou Táborská robí biznis, Petra nedostávala ani daňové doklady.

Petra prestala veštkyňu navštevovať, keď si od nej vypýtala pôžičku 10-tisíc eur. Veštkyňa tvrdila, že má problémy, no bude ďalej liečiť. Od Petry vedela, že bude dediť. „Keď som jej nechcela požičať, bola agresívna. Vyvolávala strach, čo všetko mi hrozí a čo sa môže stať. Povedala som si – už dosť.“

Organizmus zharmonizujem

Veštkyňa Eva nemá na internete oficiálny kontakt, číslo visí iba na dverách rodinného domu v Rači. Hoci tu má trvalý pobyt, v skutočnosti žije inde.

Nie je preto jasné, ako si zháňa nových klientov, no skôr funguje na odporúčania a dobré slovo. Na internete sa po veštkyni pravidelne zháňajú budúce zákazníčky. Jedna z detailnejších zmienok o Eve je z roku 2011 v reklamnom článku Nového času pre ženy, ktorý sa tvári ako autorský text. Eva tvrdí, že novinárka za ňou prišla inkognito a chcela si overiť jej schopnosti bez ohlásenia a vôbec nešlo o vopred dohodnutú propagáciu.

Aj v článku Eva tvrdí, že dokáže diagnostikovať onkologické choroby, dokonca už vyliečila rakovinu prsníka, prostaty a hrubého čreva. „Najskôr organizmus zharmonizujem, očistím ho od zlej energie, upokojím vedomie. Potrebujem na to svoje ruky. Súčasťou liečenia sú aj bahenné zábaly z Mŕtveho mora, masáž, stravovací režim, dychové cvičenia,“ opisuje metódy v článku.

Rozdáva energiu

Chce ma poslať na lymfomasáž, ktorú robia priamo v dome. Eva sa pochváli, že k nej chodia aj z Košíc a Rakúska. S drogami, alkoholom, láskou aj zdravím.

„Keby sa nedalo, poviem: ‚Prepáčte, nezoberiem vás.‘ Nebudem nikoho zavádzať, aby míňal peniaze a potom povie – ‚čo mi to rozprávala za blbosti‘.“ Na terapie mám chodiť aspoň raz do týždňa, najskôr mi vraj stačí trojtýždňová kúra, po ďalšom sedení je už liečba polročná.

Začína to byť nuda, opakuje sa. Poviem, že by som chcel obmedziť pitie. Hneď sa toho chytí a už nevykľučkujem.

„Čakala som, že to poviete. Páči sa mi, že sa otvárate.“ Karhá, pravidelné pitie je zlé.

„Čo pijete?“

„Pivo, víno, whisky.“

„Koľko za deň?“

„Nie každý deň.“

„Ale dnes už niečo máte.“

„Ešte nie.“

„Tak včera, musí tam byť zvyšok alkoholu.“

„Včera nie, predvčerom.“

Zhrozí sa.

„Koľko alkoholu ste potom vypili predvčerom?“

Pár pív, no začne sa hádať, že to muselo byť isto viac, keď mám po troch dňoch v tele ešte stále alkohol. Spokojnejšia je, až keď jej poviem, že som si trochu viac vypil pred štyrmi dňami.

Dnes mi účtuje iba liečenie za 35 eur, 30 eur za konzultáciu odpustí. Na doklad rukou vypíše „dobíjanie energie“. Sme už takmer kamaráti.

Na druhom stretnutí o týždeň ma pochváli, už nie som na umretie, už vyzerám lepšie. „Máte krásne husté vlasy,“ lichotí popri masáži. Je odo mňa pár desiatok centimetrov, zacíti cigarety. „Koľko denne vyfajčíte?“ pýta sa. „Pľúca sú v norme, na rakovinu pľúc nezomriete. Nemáte to v osude.“ Keby som aj rakovinu dostal, stále ju môže vyliečiť.

„Dobre, už ťaháte veľa energie,“ utne zrazu liečbu.

Ordinuje iba dva dni v týždni, v utorok a vo štvrtok, hovorí, že by nemohla rozdávať energiu častejšie. Za desať minút s veštkyňou znova platím 35 eur. Pôvodne sme mali mať aj konzultáciu, no ponáhľa sa k pacientke s rakovinou.

Petra hovorí, že v čakárni stretávala viacero ľudí s rakovinou, jeden pán už nežije. „Chodil tam, potom prestal. Chodila aj pani s parochňou. Tí ľudia boli úplne zúfalí a nešťastní, nepomáhala im. Často si zoberú úver, aby jej zaplatili. Je to hnusné. Vie nájsť citlivé miesto a na to zaútočí, strach je veľký.“

Veštkyňa podľa Petry naznačovala, že pomôže viac ako lekári a ochráni ich. „Ľudia jej verili, aj ja som verila. Veľmi dobre vie manipulovať.“

Bundička a stojačik

Na treťom stretnutí hovoríme veľa o láske a budúcnosti.

Čiaru života nemám krátku, budem podnikať, presťahujem sa. Niekde vo mne zbadá niečo ako lievik. „Býva vtedy, keď si človek nedá pozor a začne sa liečiť. Trochu sa bojím alkoholu.“

V práci a v citoch sa mi však bude dariť, budem stredná trieda. „Potom ako keby ste nevedeli, čo od dobroty, a to si na mňa spomeniete. Budete vystrkovať rožky, zanedbáte partnerku, pôjdete hýriť.“ To všetko do ôsmich rokov.

„Začnete na sebe pracovať. Keď nie, ja vás k tomu dokopem, aj keby čo bolo. Prisahám. Ja vás naozaj zmením celého.“ Myslí to doslovne. „Budem úprimná, ja by som vás aj v tom obliekaní trochu zmenila. Šľahla by som vám rifle, nejakú bundičku, dobré tričká so stojačikom. Vlasy trochu inakšie, trochu upraviť. Trochu hore, taký stojačik na ofine. Pre každú babu budete ideál. Vedeli by ste sa obliecť trochu vyzývavejšie? Roztrhané rifle, tričko, bunda.“ Vyzývavejšie oblečenie odmietam, veštkyňa si na ňom zakladá.

Kamarát z fotografie

Veštkyni hovorím, že mám kamaráta, ktorý má rakovinu kože. V skutočnosti to tak nie je a príklad slúži iba na zistenie, ako veštkyňa s podobnými pacientmi pracuje.

Najskôr chce vidieť jeho fotku, podľa nej zistí, či mu ešte vie pomôcť a v akom je štádiu.

Ukážem jej náhodnú fotku z internetu. Tápe a nevie povedať ani druh rakoviny, hoci som jej to pred týždňom povedal. Evu zaujíma, ako dlho je vymyslený kamarát chorý, ako to zvláda, či chodí na chemoterapie. Pozerá na fotku, potom sa rozreční. „Mala som zákazníka, išla som cez A1, C2.“ Nerozumiem jej. „Dal by sa na to váš kamarát? Zobrala by som ho, doma by som ho liečila, musela by som vedieť, či berie energiu. Musím mať istotu, keď to budem vedieť, potiahnem mu pluská a môžem ho liečiť. Nezoberiem niekoho, keby som cítila, že mu nepomôžem.“

Je podľa nej neférové, keby brala peniaze a vedela, že nepomôže. Kamaráta chce aspoň raz vidieť, zobrať si jeho energiu a pozrieť si prácu vnútra. „Zatiaľ nebude vôbec platiť, nebudem od neho brať horibilné sumy. Je mi blbé brať od onkologického pacienta. To je aspoň môj názor.“

Energetická liečba je podľa nej možná aj popri chemoterapii, aj takých zákazníkov má. „Zatiaľ, čo som pomohla, som mala dobré výsledky. Jeden chodil s pľúcami, povedala som, že ľavá strana pľúc je už čistá. Bola.“

Lekár lieči, ja pomáham

Na poslednom stretnutí sa jasnovidke predstavím už ako novinár, no zbytočne. „Áno, to viem.“

Najskôr súhlasí s rozhovorom aj fotením, po niekoľkých otázkach zvyšuje hlas, zvolá celý trojčlenný personál veštiarne a vyhadzuje nás aj s fotografom z domu.

Rozhovor trval asi polhodinu, v priemere každých šesť minút zdôrazňuje, že dáva bločky a riadne platí dane.

Zrazu tvrdí, že rakovinu nelieči. „Chodia k lekárovi a ja im psychicky pomáham, dávam im energiu. Pomáham s liečením rakoviny, ale lekári sú prvoradí.“ Klienti sa potom podľa Evy cítia lepšie. Tvrdí, že ich však veľa nie je a rakovinu dopomohla vyliečiť asi piatim klientom. „Nikto neprerušil klasickú liečbu, to by som nezobrala.“ Nevie povedať, či by sa pacienti vyliečili aj bez jej pomoci.

Menuje úspechy. Tehotná zákazníčka, ktorá mala zlé výsledky a zlý plod. „Ale ja som videla zdravé dieťa. Beriem na seba riziko, že sa narodí choré a zažalujú ma. Narodila sa krásna Lujza.“
Hovorí, že pacientov s rakovinou nikdy neodrádza od návštevy lekára. „Je to ľudský život. Musia ísť k lekárovi a ja im popritom dám energiu. Nedávam lekárov nabok. Vedia, čo robia, ja môžem len psychicky podporiť. Ľudia prichádzajú. Jedna nemala prácu, naraz dostala prácu. Náhoda?“

Šarlatánova nádej

Prečo sa vôbec pacient rozhodne popri chemoterapii vyskúšať alternatívne neoverené metódy alebo klasickú liečbu úplne vypustiť? Lekár pacientovi férovo povie, že je polovičná šanca na vyliečenie pri chemoterapii. Šarlatán dá chorému výrazne väčšie šance, napríklad 80 percent.

„Pacient, oslabený informáciou o svojej chorobe, v zúfalstve tomu chce veriť a prijme aj toto klamstvo,“ opisuje známy onkológ Štefan Korec. Sám mal niekoľko pacientov, ktorí od neho odišli k liečiteľom.

Zo všetkých pacientov úplne prerušilo liečbu asi 20 percent, dvakrát toľko popri normálnej liečbe skúšalo aj alternatívne metódy. „Ak z desiatich pacientov presvedčím polovicu, tak som dobrý. Odchádzajú obyčajne v stave, keď už svoj vnútorný boj skončili a z toho vlaku vystúpili. Väčšinou sú to najťažšie prípady. Po mesiaci – dvoch zistia, že sa im choroba zhoršuje, vrátia sa, ale sú v o to horšom stave.“

Váhajúcich pacientov sa snaží presvedčiť príkladmi ľudí, ktorým liečitelia nepomohli, alebo im predkladá výsledky výskumov či sedliacky vysvetľuje, že by liečitelia boli dávno bohatí, ak by to bola pravda.

Nie som pánboh

Veštica Eva sa ma na záver našich stretnutí pýta, či som jej energiu cítil. Necítil. Tvári sa sklamane a prekvapene, ponúka mi za bločky späť peniaze. „Nie som pánboh. Keby niekto nebol spokojný, vrátim peniaze.“

Pseudoveda

Slovensko

Teraz najčítanejšie