Denník N

Fico opäť karhal svätuškárov, o výmenách v Smere sa baviť nechcel (+ video)

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zbraň je normálny biznisový produkt, komentoval Fico informácie, že sa Slovensko podieľa na predaji zbraní do blízkovýchodných krajín, ktoré sú známe tým, že ich ďalej posielajú do Sýrie.

„Aktuálna bezpečnostná situácia nie je dobrá, riziko individuálnych teroristických útokov je mimoriadne vysoké,“ vyhlásil dnes premiér Robert Fico s tým, že za nimi stoja najmä ľudia, ktorí sa dostali do Európy počas migračnej vlny.

„Mohli si pri migrácii priniesť všetko, čo potrebujú na spáchanie takéhoto činu. Vždy som hovoril: prečo sa nepozrieme na to, čo majú v batohoch?“ povedal. Podľa premiéra sa potvrdzuje, že existuje prepojenie medzi migráciou a terorizmom.

„Stojím si za všetkým, čo som o migrácii povedal v minulosti,“ dodal s tým, že dúfa, že jeho slová nebudú charakterizované ako strašenie. „Aj zahraničné tajné služby hovoria, že v Európe je niekoľko stoviek potenciálnych individuálnych teroristov.“

Fico to povedal na tlačovej konferencii, na ktorej po niekoľkých mesiacoch povolil otázky novinárov. Od volieb si ich zväčša volal len na takzvané tlačové vyhlásenie, na ktorom otázky nepripustil. Aj tentoraz však tlačový odbor upozorňoval, aby sa médiá pýtali k téme – teda bezpečnostnej situácii.

Svätuškári vraj zničili zbrojárstvo

Fico na jednej strane označil migrantov za zodpovedných za teroristické útoky, na druhej strane zľahčoval informácie britského denníka Guardian a Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku o tom, že východoeurópske krajiny vrátane Slovenska v uplynulých rokoch potichu predali zbrane za viac ako jednu miliardu eur blízkovýchodným krajinám, ktoré sú známe tým, že ich ďalej posielajú do Sýrie.

„Nebuďme pápežskejší ako pápež,“ povedal. „Dobre si pamätám 90. roky, keď bol stále veľký potenciál zbrojárskej výroby na Slovensku. Po našom území však chodili všelijakí ľudia zo západných krajín, Spojených štátov, Nemecka, Francúzska, a všetci nám hovorili – nesmiete vyrábať zbrane, lebo je to v rozpore s ľudskými právami.“

Kto mali byť títo ľudia, už Fico nepovedal. „Pod tlakom rôznych svätuškárov a ľudí, ktorí vtedy boli pri moci v Československu a na Slovensku, sa zastavila zbrojárska výroba. Trhy, ktoré sme opustili, boli okamžite obsadené tými, ktorí na našu adresu moralizovali.“

Video: Robert Fico o našich zbraniach v Sýrii: Keď nepredáme my, predá niekto iný

autorka: Martina Koník

Premiér povedal, že zbrane sú predmetom súkromného obchodovania. „Akékoľvek prepojenie medzi tým, že sa niekde objaví vojenský prebytok, a vládou Slovenskej republiky principiálne odmietam. Ak ručné zbrane nepredajú slovenské firmy, predá ich niekto iný. Zbraň je normálny biznisový produkt.“

Fico pri tomto vyhlásení mieša dve rôzne veci. Zbrane, ktoré sa vyvážajú do blízkovýchodných krajín, pochádzajú z armádnych skladov, so súčasnou zbrojárskou výrobou na Slovensku nemajú nič spoločné. V našej krajine sa až na výnimky ručné zbrane ani nevyrábajú.

Zalovu kritiku komentovať nebude

Premiér odmietol odpovedať na otázku, či sa chystajú nejaké výmeny vo vedení Smeru, ako to žiadajú niektorí europoslanci jeho strany, teda napríklad Boris Zala či Monika Flašíková-Beňová. „Túto otázku, ak sa nenahneváte, vôbec nebudem komentovať,“ povedal.

Fico ocenil, ako policajti zareagovali na Sýrčana s britským pasom, ktorý sa na košickom kúpalisku Červená hviezda pohyboval s batohom a fotil si okolie. Policajti muža neskôr zadržali na letisku a cez noc nechali v cele. Na tomto prípade demonštroval, že ani slovenská polícia teroristickú hrozbe nepodceňuje.

Premiér zároveň povedal, že bolo správne počas pokusu o prevrat v Turecku podporiť demokraticky zvoleného prezidenta Erdogana. „Mimoriadne nám záleží na stabilite politického systému v Turecku.“

Slovensko

Teraz najčítanejšie