Denník N

Slovensko môže v Riu vylepšiť medailový zásah z Londýna

Michal Martikán sa tento rok na olympiáde nepredstaví. Foto - TASR
Michal Martikán sa tento rok na olympiáde nepredstaví. Foto – TASR

Pred štyrmi rokmi získala slovenská výprava v Londýne štyri medaily, po prvýkrát chýbalo v jej zbierke zlato. V Riu môže pomýšľať na vylepšenie tejto bilancie a v hre sú aj ašpiranti na zisk najcennejšej medaily.

Podľa júlovej prognózy americkej dátovej spoločnosti Gracenote získa Slovensko v Brazílii päť cenných kovov – zlato by mali vybojovať chodec Matej Tóth a športový strelec Erik Varga, bronz by mali pridať štvorkajak, dvojkajak a vodný slalomár Alexander Slafkovský.

Prognóza však nie je úplne vierohodnou predpoveďou, obzvlášť preto, že Slafkovský v Riu ani nebude štartovať. V silách slovenskej výpravy je získať možno aj viac než päť medailí – spoliehať sa budeme najmä na troch aktuálnych majstrov sveta a tradične silných vodákov.

Traja majstri sveta

Veľké nádeje môžeme vkladať do úradujúceho majstra sveta v chodeckom maratóne Mateja Tótha. Rodák z Nitry v minulej sezóne zažiaril ziskom zlata na MS v Pekingu a tohtoročnú prípravu podriadil výhradne olympiáde.

Tóthova kariéra má vzostupnú tendenciu – v roku 2014 získal striebro na európskom šampionáte v Zürichu, o rok nato pridal zlatý úspech na MS v Pekingu a očakáva sa, že na cenný kov by mal zaútočiť aj v Riu. Pred štyrmi rokmi obsadil viacnásobný slovenský atlét roka v pretekoch na 50 kilometrov 8. miesto, no po diskvalifikácii troch ruských chodcov sa dodatočne posunul až na piatu priečku.

Z pozície svetového šampióna cestuje na olympiádu aj športový strelec Erik Varga.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

OH Rio 2016

Teraz najčítanejšie