Denník N

Sulík si nemôže zatvoriť dvere ku Kollárovi

Foto – TASR
Foto – TASR

Predseda SaS buď nechápe, prečo sa nezbližovať s okrajom, alebo je jeho liberalizmus obmedzený.

Ani po tom, čo líder Sme rodina predviedol v súvislosti s moslimami a homosexuálmi, Richard Sulík nevylúčil, že by SaS ešte niekedy mohla spolupracovať s Borisom Kollárom. Minimálne z troch dôvodov je to pochopiteľné.

Poprvé, SaS má jasne narysovanú hranicu, za ktorou je spolupráca so Smerom. Ak sa jej bude držať aj v budúcnosti, čo je pri tvrdohlavosti jej predsedu i poslancov pravdepodobné, bude mať aj v ďalších rokoch značne užší manévrovací priestor, ako keby Smer omilostila. Preto si strana, ktorá má vyššiu ambíciu, než vegetovať v opozícii, nesmie zatvárať dvere k ostatným. Kollárove vyjadrenia síce môžu poburovať poslancov SaS, ktorí sa stále hlásia k ľudskoprávnej agende, no kým sa jeho percentá a okruh verných poslancov neblížia k nule, SaS s ním musí počítať.

Druhým dôvodom je, že lídri SaS a Sme rodina sú napríklad v otázke utečencov na jednej vlnovej dĺžke. (A nielen oni dvaja.) Môže sa nám to nepáčiť, môžeme o tom písať, ale kto iný ak nie ľudia, ktorí majú v jednej z kľúčových tém týchto rokov podobné názory, by si mali byť blízki aj politicky? Napokon, aj v prístupe k Rómom by sa u oboch lídrov či členov strán našli výrazné názorové prieniky.

Tretí dôvod spočíva v tom, že Sulík buď úprimne nechápe, prečo by sa nemal zbližovať s okrajom, kam sa Kollárovo zoskupenie najmä pre predsedove výroky rýchlo posúva (Sulíkova nechápavosť sa ukázala napríklad pri jeho reakcii na odhalenie stretnutia s Kotlebom), alebo je jeho liberalizmus skutočne obmedzený len na ekonomické otázky. Alebo je to spolu s pokračovaním tvrdej rétoriky stratégia, ako si nakloniť voličov Kollárovej strany. Jedna možnosť horšia ako druhá.

Teraz najčítanejšie