Denník N

Fico je fenomén, Bugár večný a aj Dzurinda bol kedysi obľúbený: dvadsať rokov sympatií k politikom

Béla Bugár je jediným politikom, ktorý sa objavuje medzi najsympatickejšími politikmi v každom prieskume už od roku 1993. Rebríčku už pätnásť rokov dominuje súčasný premiér, no minulosť ukázala, že to nemusí byť navždy.

popularita

Píše sa rok 2000, pomaly končí máj. Na žilinskom námestí je pekná jar, počasie celkom ideálne na politickú manifestáciu. Asi štyri tisícky oddaných priaznivcov Hnutia za demokratické Slovensko stískajú fotografie a maľované podobizne svojho milovaného predsedu Vladimíra Mečiara.

„Nad Tatrou sa blýska a na Choči hrmí, aj vtedy sme v aktivitách HZDS prví,“ znie rýmovaný slogan na transparente, z pohľadu dnešného politického marketingu trochu neúderný.

Žena v bodkovaných šatách na ďalšom mítingu v Bratislave drží razantnejšie heslo, namierené proti vláde Mikuláša Dzurindu, ktorá ešte v roku 1998 HZDS odstavila od moci.

„Bez práce sa nedá žiť, vieš to, Miki, pochopiť?“ pýta sa opäť v lyrickej úprave.

Rok 2000 je posledným, keď expremiér a predseda HZDS Mečiar dominoval v rebríčkoch obľúbenosti politikov, a dokázal na námestia prilákať tisícky ľudí. Neskôr už jeho popularita išla len dole. Nahradil ho Robert Fico, ktorý sa stal najobľúbenejším slovenským politikom na ďalších pätnásť rokov.

Agentúra Focus dala pre Denník N dohromady čísla obľúbenosti slovenských politikov od vzniku samostatnej republiky. Ukazujú, že aj tie najpopulárnejšie tváre môže čakať strmý pád, ktorý využijú ich konkurenti. Takéto dáta zbierajú agentúry iba sporadicky. Za každý rok je k dispozícii jedno meranie.

HZDS bolo v roku 2000 stále populárne. Foto - TASR
HZDS bolo v roku 2000 stále populárne. Foto – TASR

Bude Danko nový Fico?

Začiatkom júla tohto roka priniesli spravodajské weby titulky, ktoré ohlasovali ďalšiu zmenu. Po dlhých rokoch už Robert Fico nebol najsympatickejším politikom. V prieskume agentúry Focus ho nahradil predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany Andrej Danko, ktorému vyjadrilo sympatie až 50 percent ľudí. Rovnaké trendy ukázala začiatkom augusta aj agentúra AKO, tam dokonca Danka predbehol Béla Bugár, Fico bol tretí.

Tieto konkrétne prieskumy mali však trocha inú metodiku ako tie, ktoré sa zvykli v dejinách slovenskej politiky robiť. Kým obvykle ľudia spontánne menujú troch politikov, ktorým dôverujú, tentoraz sa rad za radom vyjadrovali ku každému z predsedov politických strán a odpovedali, či je im sympatický, alebo nie. Taký výskum nahráva politikom, ktorí menej polarizujú –  ako sú napríklad Danko či Bugár. Preto tu Fica predstihli.

V prieskumoch s obvykle položenou otázkou je Fico stále silný, aj keď aj tu už ho predstihol prezident Andrej Kiska a dobieha aj Danko. Premiér má dôvod byť nervózny. Nesilnejú len Dankove sympatie, ale aj preferencie SNS, a Fico sa musí s predsedom parlamentu pretekať v témach, ktoré oslovujú podobného voliča. Napríklad v spore o dúhovú vlajku na veľvyslanectve v Budapešti.

Od roku 1993 sa na vrchol popularity politikov dostalo len pár mien: okrem Fica a Mečiara to nakrátko boli aj exprezidenti Michal Kováč a Rudolf Schuster, bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda a prezident Kiska.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie