Denník N

Byť veriacim a zároveň gejom? Dá sa to

Fero z Gay-Christians Slovakia počas Dúhového Pridu. Foto – OSF/Rudolf Sivý
Fero z Gay-Christians Slovakia počas Dúhového Pridu. Foto – OSF/Rudolf Sivý

Fero a Dávid si spočiatku mysleli, že viera a homosexualita spolu nejdú dokopy. Cestu si však nakoniec našli. Dnes sa raz za mesiac stretávajú s komunitou neheterosexuálnych veriacich s názvom Gay-Christians Slovakia. Pochodovali aj na sobotnom Dúhovom Pride.

Úhľadne ozdobený vianočný stromček svietil v rohu miestnosti a jedlo bolo nachystané na štedrú večeru. Netušili, že tentoraz zažijú trocha iné Vianoce. Až kým im Dávid neoznámil, že je gej. „Krajší darček som rodičom ani nemohol dať,“ hovorí dnes s úsmevom.

Dávid vyrastal vo veľmi silno katolíckej veriacej rodine. Dnes má dvadsaťosem rokov a pracuje v malej bratislavskej firme. Svoju sexualitu začal riešiť, až keď mal 22 rokov, dovtedy v sebe silno potláčal akékoľvek náznaky toho, že by mohol byť gejom. Myslel si, že jeho viera a sexuálna orientácia spolu nejdú dokopy a jednej z nich sa musí vzdať. Taký život si však nevedel predstaviť.

Začal študovať teológiu a zisťoval, aké možnosti mu kresťanstvo vlastne ponúka. „Našiel som si v ňom cestičku. Možno nie priamu, ale trocha kľukatú, no predsa našiel. Niektorí hovoria, že nie som pravý katolík, ja mám však svoju osobnú vieru a pre mňa je vzťah s Bohom dôležitejší ako niektoré cirkevné doktríny.“

Dnes sa raz mesačne stretáva s ďalšími veriacimi neheterosexuálnymi ľuďmi. Volajú sa Gay-Christians Slovakia a snažia sa spoločne hľadať cestu, ako sa naučiť žiť s Bohom a zároveň so svojimi túžbami.

Nápisy na transparentoch Gay-Christians Slovakia počas Dúhového Prideu v Bratislave. Foto - N
Nápisy na transparentoch Gay-Christians Slovakia počas Dúhového Pridu v Bratislave. Foto – N

Sodomský paškvil

Vysoký štyridsiatnik Fero sa s priateľmi chladí v tieni neďaleko pódia na Dúhovom Pride. V rukách drží nápis POĎTE S NAMI. Na ďalšom transparente svieti nápis KRESŤAN. GEJ. HRDÝ.

Fero je tiež zo skupiny Gay-Christians Slovakia, ktorá bola asi jedinou skupinou na tejto akcii, ktorá sa oficiálne hlásila k Bohu aj právam LGBT ľudí.

Mnoho veriacich totiž uprednostnilo inú akciu, ktorá sa približne v tom istom čase konala na hradnom kopci. Spoluorganizátorom bol Anton Chromík z Aliancie za rodinu, ktorá pred viac ako rokom referendom „o rodine“ rozhádala takmer celé Slovensko. Pri parlamente sa zišlo asi sto ľudí v červených tričkách, v rukách držia balóny rovnakej farby.

Trochu červenej farby je aj na transparente Ferovho kamaráta na Dúhovom pochode: VŠECHNA KREV JE ČERVENÁ.

Keď sa Chromíka pýtame, čo hovorí na veriacich, ktorí kráčajú v dúhovom sprievode, opakuje tie isté frázy ako pred referendom. „Láska otca je úplne iná ako láska mamy, jedinečná a nenahraditeľná. Naše deti si túto lásku zaslúžia a je veľmi dôležité, aby sme im ju dávali. Deti po tej láske túžia.“

O LGBT ľuďoch hovoriť nechce.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Dúhový Pride

Teraz najčítanejšie