Denník N

Ako skočiť z 8 kilometrov do siete a prežiť? Stačí trafiť

Skočiť do siete z 8 kilometrov je naozaj takmer to isté, ako skočiť z mrakodrapu – len je ťažšie trafiť, preto Aikinsa sprevádzali ďalší parašutisti, aby ho náhodou neodfúklo.

Cez víkend obletelo internet video šialeného kaskadérskeho kúska Luka Aikinsa.

Parašutista sa stal prvým človekom na svete, ktorý zoskočil z výšky takmer ôsmich kilometrov bez padáka a bezpečne pristál v sieti v Kalifornii. Čo na jeho počin vraví veda?

Jeden z citátov autora Douglasa Adamsa znie: „To, čo vás zabije, nie je pád, ale prudké zastavenie na konci.“

To, či zastavíte z vysokej rýchlosti na jednom alebo sto metroch, robí rozdiel medzi dopravnou nehodou a parkovaním.

Čím trvá brzdenie dlhšie, tým je pomalšie, a teda aj bezpečnejšie. Skočiť z mrakodrapu je samovražda, no ak dole čakajú hasiči s roztiahnutou sieťou, máte veľkú nádej na záchranu.

Skočiť do siete z mrakodrapu by však malo byť niečo úplne iné, ako skočiť z výšky ôsmich kilometrov (presnejšie 25-tisíc stôp).

Odpor vzduchu

Na základe bežnej skúsenosti vieme, že čím je pád dlhší, tým je dopad horší. Skok z desiatich centimetrov ani nenazveme skokom, skok z desiatich metrov sa skončí so šťastím iba zlomeninami.

Ako sa teda dá prežiť pád z niekoľkých kilometrov, či už so sieťou, alebo bez?

Rozdiel spôsobuje odpor vzduchu. Nebyť neho, padal by objekt s konštantným zrýchlením. Sila, ktorou vzduch pôsobí, závisí od rýchlosti padajúceho telesa.

Na začiatku pádu je nulová, no prudko rastie a po chvíli úplne vykompenzuje gravitačnú silu.

Padajúci objekt tak prestane zrýchľovať, dosiahol takzvanú konečnú rýchlosť (terminal velocity), dokonca bude aj spomaľovať – čím je nižšie, tým ho obklopuje hustejší vzduch.

Odpor vzduchu nezávisí len od jeho hustoty či rýchlosti telesa, ale aj od aerodynamického trenia. Ak sa parašutista vrhne hlavou napred, bude jeho rýchlosť vyššia, ako keď padá rozpažený, telom proti vetru.

Spomalí natočením

Pri súťažných zoskokoch sa dosahujú rýchlosti až 500 kilometrov za hodinu, no ak chce parašutista spomaliť a natočí sa správne, zníži svoju rýchlosť aj na 200 kilometrov za hodinu.

Pre zaujímavosť dodajme, že rýchlostný rekord drží od roku 2012 Felix Baumgartner. Pri svojom skoku z 39-kilometrovej výšky dosiahol rýchlosť 1342 kilometrov za hodinu.

Fintou bolo, že v takejto výške je takmer nulová hustota vzduchu, a tak zažíval skutočný voľný pád.

Rýchlosť padajúceho parašutistu, teda zhruba 200 kilometrov za hodinu, nie je až taká veľká. Zodpovedá zhruba skoku z pár desiatok až stoviek metrov.

Skočiť do siete z 8 kilometrov je tak naozaj takmer to isté, ako skočiť z mrakodrapu – len je ťažšie trafiť, preto Aikinsa sprevádzali ďalší parašutisti, aby ho náhodou neodfúklo.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie