Denník N

Fico robí našej diplomacii protivietor

Foto - TASR
Foto – TASR

Oficiálny návrh našej zahraničnej politiky z ministerstva zahraničia neobhajovali poslanci Smeru, ale zástupcovia opozície

Minulý týždeň bol v Národnej rade predstavený koncepčný dokument týkajúci sa zahraničnej politiky SR – Zameranie zahraničnej a európskej politiky na rok 2015. Ak by človek nepoznal vnútropolitickú diskusiu o zahraničnopolitických otázkach a vyhlásenia predstaviteľov či už politických strán, alebo aj vlády, mohol by si vytvoriť obraz, že Slovensko má modernú, vypočítateľnú, proeurópsku a proatlantickú zahraničnú politiku, základom ktorej sú stabilné spojenecké systémy, a aktívna slovenská angažovanosť v nich.

Problém je však v tom, že tú vnútornú diskusiu, ktorá v minulom roku prebehla, ako aj vyhlásenia vládnych predstaviteľov, poznáme.

Opatrnosť pri Ukrajine

Pozrime sa najprv na samotný dokument, a potom na systémový kontext či problémy. Zameranie obsahuje tri kľúčové body. Keby boli realitou, slovenská zahraničná politika by mohla byť logická, vypočítateľná a založená na našich záujmoch.

Prvým bodom je korektná a plastická analýza zmien regionálneho a európskeho bezpečnostného prostredia, čiže toho, ktoré je prirodzeným priestorom na realizáciu slovenskej zahraničnej politiky.

V súvislosti s vývojom na Ukrajine sa dokument snaží byť vyvážený. Na jednej strane otvorene pomenuje, že „bola porušená suverenita a teritoriálna integrita susednej krajiny, celková geopolitická rovnováha európskeho kontinentu, princípy medzinárodného práva i kontrola medzinárodne uznaných subjektov ich vlastných štátnych teritórií“. No už otvorene nepomenuje Rusko ako agresora. Teritoriálna integrita a suverenita „sa neporuší“ len tak sama.

Vo všeobecnosti je v celom dokumente v prípade Ukrajiny, Ruska a celej vojny prítomná určitá opatrnosť.

Druhým dôležitým pilierom je dôraz na regionálnu spoluprácu, konkrétne na V4: „Spolupráca Vyšehradskej skupiny zostáva jedným zo základných východísk zahraničnej politiky SR.“ A po tretie, dôraz na transatlantické vzťahy a ich centrálne miesto pre bezpečnosť Slovenska. „Pre bezpečnosť SR bude mať naďalej rozhodujúci význam členstvo v Severoatlantickej aliancii. SR bude plne podporovať implementáciu rozhodnutí prijatých na summite vo Walese. Osobitnú pozornosť bude venovať implementácii rozhodnutí zameraných na posilnenie bezpečnosti spojencov vo východnom krídle Aliancie.“

Kto porušil konsenzus

Okrem toho, že tieto tri body sú správne nastavené, treba poznamenať, že sa zakladali na dlhodobom konsenze relevantných politických strán, ako aj odbornej komunity. Dokument však poukazuje – správne – aj na vážny problém: „Ukrajinská kríza zároveň nepriaznivo poznamenala široký, dlhodobo existujúci vnútropolitický konsenzus v otázkach zahraničnej politiky SR.“

A tu sa stretávame s vážnym problémom. Ten konsenzus totiž porušil práve premiér Fico. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie