Denník N

Fanúšikovia Chelsea vyhnali čierneho Francúza z parížskeho metra

Záber z videa. ZDROJ -GUARDIAN
Záber z videa. ZDROJ -GUARDIAN

Pred zápasom Paris Saint-Germain a FC Chelsea fanúšikovia britského klubu v metre spievali rasistické pesničky.

„Sme rasisti, sme rasisti a takto sa nám to páči,“ sú slová piesne, ktorú nahlas spievali futbaloví fanúšikovia futbalového klubu FC Chelsea v parížskom metre.

Na videu je vidno, že oproti nenávistnej skupine stojí čierna Francúzska, pričom ďalšiemu mužovi tmavej pleti opakovane zabránili do vozidla nastúpiť. Pri každom pokuse ho agresori sotili späť na nástupište.

Incident kritizovali médiá aj klub

Hovorca Chelsea postoje fanúšikov verejne odmietol a v prípade, že sa identita útočníkov odhalí, dostanú zákaz vstupu na ďalšie zápasy klubu. Protirasistické organizácie však žiadajú, aby sa zákaz týkal všetkých futbalových zápasov, a nielen tých, ktoré odohrá FC Chelsea.

„Takéto správanie je odporné a v spoločnosti ani vo futbale miesto nemá.“ povedal hovorca klubu.

Britský bloger Barney Ronay parížsky incident opísal ako ,,rasistický jed“.

„Futbal je sám osebe opakom rasizmu, je to činnosť, ktorá opakovane dokazuje, že ľudské bytosti sú si rovné. To, čo nás odlišuje, sa nachádza mimo pojmu rasa: je to talent, srdce, spolupráca v tíme,“ píše Ronay vo svojom blogu, v ktorom vyjadruje ľútosť nad tým, že sa rasistické prejavy cyklicky vracajú na futbalové štadióny.

Video sa okamžite stalo stredobodom všetkých svetových médií a Chelsea hrozila pokuta od vedenia UEFA.

Francúzi zažili kultúrny šok

Paul Nolan bol svedkom udalosti v metre a dôkazové video nahral spontánne v utorok večer cestou domov z práce.

„Bol som zdesený, preto som sa rozhodol aspoň niečo zachytiť na telefóne. No bál som sa, pretože veci začali byť veľmi agresívne,“ hovorí Paul Nolan, ktorý počul jedného z fanúšikov tvrdiť, že sa niekoho chystá napadnúť.

Muž, ktorého neznámi ľudia vyhodili z metra, bol podľa Nolana úplne v šoku a vôbec nerozumel tomu, čo sa okolo neho deje.

V šoku však boli aj prítomní Francúzi a ostatní svedkovia. Podľa BBC bolo v metre počuť ľudí, ktorí udalosti komentovali slovami ,,je to neuveriteľné“ alebo ,,nemôžem tomu uveriť“.

UEFA nakoniec pokutu FC Chelsea neudelila, pretože parížska metro stanica Richelieu-Drouot sa nachádza mimo ich kompetencií.

Sepp Blatter, prezident FIFA, udalosť na svojom twitteri komentoval slovami: ,,Rasizmus vo futbale miesto nemá!“

Extrémny prejav fanúšikov odsúdil aj bývalý hráč Chelsea Paul Canoville, ktorý hovorí, že sa pre ich správanie hanbí a je znechutený.

Zápas Paris Saint-Germain a FC Chelsea nakoniec skončil 1:1.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie