Denník N

Kotleba pred piatimi rokmi zachraňoval gymnázium, dnes hovorí o jeho zrušení

V budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej sídli Prvé slovenské literárne gymnázium. FOTO TASR
V budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej sídli Prvé slovenské literárne gymnázium. FOTO TASR

Pred piatimi rokmi Marian Kotleba ešte ako radový občan hovoril o záchrane gymnázia v Revúcej. Ako župan mu stopol dotáciu a uvažuje o jeho predaji.

Za hlúpy a protislovenský označil minister kultúry Marek Maďarič postoj Mariana Kotlebu k dotácii na opravu národnej kultúrnej pamiatky, novej budovy Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej. Ministerstvo kultúry schválilo v júli dotáciu 30-tisíc eur na opravu chodníka, plota a múrika, Kotlebov úrad s pridelením peňazí na projekt nesúhlasil.

Stopol štátnu 30-tisícovú dotáciu a nevypísal ani verejné obstarávanie. Zákon o ochrane pamiatok župe pritom prikazuje, aby vytvárala podmienky na ich ochranu.

„Žasol som, keď som sa dozvedel, že župa neurobí verejné obstarávanie a nesúhlasí s peniazmi. Z dlhodobého hľadiska je existencia školy údajne neperspektívna,“ povedal Maďarič.

Župa už pritom prišla pre Kotlebu o vyše desať miliónov na opravy ciest, Divadlu Štúdio tanca škrtol dotáciu na medzinárodný festival, Bábkovému divadlu na Rázcestí na projekt Stop extrémizmu. Neskôr odstrihol župu od európskych fondov pre nelegálne zamestnávanie.

Župan Kotleba je iný ako občan

Marian Kotleba ešte v roku 2011 zachraňoval Prvé slovenské gymnázium v Revúcej pred snahou Banskobystrického samosprávneho kraja o jeho zrušenie. V zámere videl „záujem poslancov zlikvidovať jeden z pilierov slovenského národného ducha“, a to v čase silnejúcich hlasov „protislovenskej strany Most“.

V predvolebnej kampani na župana Kotleba používal slogan Prvé slovenské literárne gymnázium si zrušiť nedáme. Teraz, keď je už županom a poslancom parlamentu, nepriamo hovorí o jeho zrušení.

Budovu prvého gymnázia totiž ponúka na predaj miestnym podnikateľom z Revúcej, čo potvrdil aj riaditeľ župného úradu a poslanec Milan Uhrík.

Školu zachránilo len to, že ju zatiaľ nikto nechcel. Ak sa však nájde niekto, kto by investoval v chudobnom regióne, predá ju. Župa školu nechce prevádzkovať, pretože sa do nej ani nehlásia žiaci.

„Kotleba dnes hovorí o zrušení prvého slovenského gymnázia. Hlúpo, ignorantsky a protislovensky chce zabrániť použitiu prostriedkov na ochranu národnej kultúrnej pamiatky,“ vyhlásil Maďarič v Revúcej.

Minister kultúry Marek Maďarič. Foto N - Daniel Vražda
Minister kultúry Marek Maďarič. Foto N – Daniel Vražda

Minister kultúry vyzval ministra školstva a predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka, ktorý je rodákom z Revúcej, aby zaujali jasný postoj k existencii prvého slovenského gymnázia. Opýtal sa ich, či si vedia predstaviť zrušenie školy s takou významnou tradíciou.

Maďarič mierne pritlačil koaličných partnerov k múru, keď pripomenul rokovania o zostavení vlády. Vtedy strana Most – Híd presadila zachovanie malotriedok na národnostne zmiešanom území, hoci majú málo žiakov.

„Koaličná rada vrátane SNS s tým súhlasila, pretože chápala politický a kultúrny rozmer takejto požiadavky… Rozhodnutie o budúcnosti Prvého slovenského gymnázia nie je len čisto ekonomické, ale aj politické a kultúrne (…) Zrušenie alebo zlúčenie považujem ako laik za veľkú chybu,“ konštatoval.

Gymnázium nie je udržateľné?

Kotlebov poslanec Uhrík si vypočul ministra a vyhlásil, že nechcú gymnázium predávať ani rušiť. „Prebrali ste sa, až keď som oznámil brífing… Neochraňovať pamiatku je hlúpy a protislovenský čin,“ zopakoval minister Uhríkovi.

Primátorka Revúcej Eva Cireňová a riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Uhrík navštívili Múzeum Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. FOTO TASR
Primátorka Revúcej Eva Cireňová a riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Uhrík navštívili Múzeum Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. FOTO – TASR

Uhrík tvrdí, že Smer varí kauzu z vody, pretože má možno iné problémy. Dotáciu by vraj prijali radi, ale podľa zmluvy by museli budovu gymnázia vlastniť minimálne desať rokov. V opačnom prípade by museli dotáciu vrátiť. Maďarič povedal, že dotáciu by museli vrátiť len v prípade predaja.

Kotlebov úrad avizuje, že vzhľadom na kriticky nízky počet žiakov gymnázium nie je udržateľné ani na tri, nieto na desať rokov. „Banskobystrický samosprávny kraj nedokáže garantovať desaťročnú udržateľnosť vlastníctva v prípade Prvého slovenského literárneho gymnázia, pretože nemá dostatok žiakov,“ konštatovala hovorkyňa Michaela Piliarová.

V gymnáziu študuje 29 žiakov, ani jeden nie je v prvom alebo v druhom ročníku. V tomto roku sa prihlásilo len deväť študentov, čo na otvorenie triedy nestačilo.

„O dva roky bude v škole nula žiakov. Keď je minister taký múdry, nech mi vysvetlí, ako udržať školu, na ktorej je nula žiakov. Môžeme to platiť donekonečna… Budovu nechceme predať, ale pravda je taká, že by ju nikto nekúpil,“ zauvažoval Uhrík.

„Udržiavanie tohto gymnázia je nehospodárne,“ dodala hovorkyňa úradu Michaela Piliarová. V malej Revúcej je totiž ešte aj gymnázium Martina Kukučína.

Musí budovu najprv ponúknuť štátu

Kraj tvrdí, že iné využitie pre budovu momentálne nemá.

Múr pred novšou budovou Prvého slovenského gymnázia v Revúcej mali zrekonšštruovať z grantu ministerstva kultúry. FOTO TASR -
Múr pred novou budovou Prvého slovenského gymnázia v Revúcej mali zrekonštruovať z grantu ministerstva kultúry. FOTO – TASR

Ak by sa chcel budovy zbaviť, musí ju najprv ponúknuť štátu a ten zaplatí sumu ponúknutú niekým iným, prípadne stanovenú znaleckým odhadom. Ak ministerstvo kultúry odmietne alebo nie je schopné splniť podmienky, predkupné právo zaniká a Kotleba môže gymnázium predať, komu chce.

Nová budova gymnázia je národnou kultúrnou pamiatkou a majetkom Banskobystrického samosprávneho kraja. Kým to tak je, župa sa o ňu musí starať, bez ohľadu na osud gymnázia, ktoré v nej momentálne pôsobí.

Do úvahy prichádza niekoľko variantov. Kotleba nájde kupca a budovu predá. Nenájde a ponúkne pamiatku štátu. Ministerstvo kultúry veľký záujem o budovu nemá, preto Maďarič vyzýval SNS, aby sa o gymnázium postarala.

„Budova je nepredajná, dá sa len previesť… mesto, možno ministerstvo kultúry…, keď má záujem, pokojne aj za euro,“ vyhlásil Uhrík.

Zbierka sa neujala

Ťažko povedať, či prvé slovenské gymnázium založili evanjelici v Revúcej v roku 1862, alebo ako nedávno vyhlásil historik Vladimír Sklenka, o desať rokov skôr katolícky biskup Štefan Moyzes v Banskej Bystrici. Keďže učebnice histórie zatiaľ nikto neprepísal, prvenstvo zostáva rokokovej kúrii v Revúcej.

Slovenské evanjelické gymnázium v Revúcej sa stalo jedným z mála ostrovov pozitívnej deviácie pre rozvíjajúcu sa slovenskú inteligenciu. Profesori vyučovali v druhej polovici 19. storočia všetky predmety v slovenčine a šesť rokov od vzniku vyše päťsto absolventov po slovensky aj maturovalo.

Národovci postavili v roku 1873 novú budovu slovenského gymnázia, ktorá je takisto ako pôvodná národnou kultúrnou pamiatkou.

Revúca sa roky snažila získať peniaze na opravu Prvého slovenského gymnázia a obnovu historického parku. Mesto dokonca vypísalo pred približne šiestimi rokmi národnú verejnú zbierku, ale vyše tritisíc eur nestačilo ani na základné úpravy. V tom čase potrebovali stonásobok vyzbieranej sumy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie