Denník N

Venezuelčanky nechcú, aby ich deti trpeli. Chudoba ich núti do sterilizácií

Venezuelu zasiahla ekonomická kríza, regály v supermarketoch sú prázdne. Foto - TASR/AP
Venezuelu zasiahla ekonomická kríza, regály v supermarketoch sú prázdne. Foto – TASR/AP

Vo Venezuele je nedostatok základných potravín, hygienických potrieb, ale aj zdravotníckych pomôcok. Ženy sa boja mať deti, mnoho z nich preto volí radikálne riešenia.

Venezuelské ženské kliniky, ktoré ponúkajú klientkam sterilizáciu, pred hospodárskou krízou ani zďaleka nepracovali na plný výkon. Dnes to už neplatí a nie je nič výnimočné, že v poradovníku na tento nezvratný zákrok majú aj 500 žien.

Vo Venezuele sa ľudia boja mať deti, a pretože antikoncepčné tabletky či kondómy sú buď neprimerane drahé (podľa Reuters je minimálna mzda vo Venezuele 33-tisíc bolívarov, krabička s tromi kondómami stojí od 600 do 2000), alebo vôbec nie sú v drogériách či lekárňach dostupné, ženy volia takúto drastickú metódu.

˜„Mať dieťa znamená priviesť ho do sveta, kde bude trpieť,“ vysvetľuje 28-ročná Milagros Martinezová, ktorá sa pre zákrok rozhodla po tom, čo porodila svoje druhé a neplánované dieťa.

Už však nechce riskovať, na to je príliš unavená životom, ktorý sa krúti okolo zháňania základných potravín či vecí pre deti na čiernom trhu a vstávaním uprostred noci, aby dostala dobré miesto v rade pred supermarketom s dlhými prázdnymi regálmi a existenčnou neistotou.

Cirkev je proti

Je jednou z tých, čo najviac doplatili na to, že venezuelský režim nebol schopný zvládnuť prepad cien ropy a v krajine nastala obrovská recesia sprevádzaná korupciou, rozmachom čierneho trhu a permanentným konfliktom medzi socialistickou vládou a opozíciou.

Hoci oficiálne štatistiky v zlyhávajúcej krajine neexistujú a režim skutočný stav tají, o prudkom náraste záujmu o sterilizáciu hovoria zdravotnícki pracovníci po celej krajine.

Mení sa aj štruktúra žien, ktoré prichádzajú v takzvané sterilizačné dni na kliniky. Kým v minulosti to boli zväčša ženy z chudobného prostredia, ktoré mali už najmenej štyri deti, teraz prichádzajú ešte ani nie tridsiatničky s dvomi deťmi z vrstvy, ktorá sa ešte donedávna označovala za strednú triedu.

Venezuelčania sa hlásia hlavne k rímskokatolíckej cirkvi. Jej predstavitelia sterilizácie označujú za barbarstvo, no výhrady majú aj k antikoncepcii samotnej. Napriek silnej katolíckej tradícii, ale aj pre zlý prístup k antikoncepcii je vo Venezuele veľa tehotenstiev dievčat v pubertálnom veku a aj veľa matiek samoživiteliek. Práve na tie kríza dopadá zvlášť dramaticky.

Spomeň si na státie v rade

„Keď žena otehotnela predtým, všetci boli šťastní. Keď žena povie dnes, že je gravidná, všetci ju len karhajú. Je mi ľúto hlavne mladých žien,“ hovorí 38-ročná mama dvoch detí, ktorá čaká na zákrok. Ostatným ženám, ktoré tam sedia v obavách a strachu, pripomína, aké hrozné je sústavné státie v radoch a potýčky medzi ľuďmi len preto, aby sa dostali k škatuli dojčenskej stravy.

Lekári a zdravotné sestry však upozorňujú na to, že mnohé ženy sú do rozhodnutia nechať sa sterilizovať dotlačené momentálnou ekonomickou situáciou. Tá sa môže zmeniť a potom budú svoje rozhodnutie ľutovať. Vo Venezuele je však problém nielen s výchovou detí, ale vôbec s tým, aby prežili.

V nemocniciach je zúfalý stav, chýbajú rôzne veci od jednorazových rukavíc až po inkubátory, mnoho lekárov už z krajiny utieklo. Venezuela má vyššiu novorodeneckú úmrtnosť, ako je priemer Latinskej Ameriky, a jednu z najvyšších úmrtností žien pri pôrode (95 úmrtí na stotisíc pôrodov).

Kríza vo Venezuele

Svet

Teraz najčítanejšie