Denník N

Prokurátora obvinili po tom, ako chcel rozbehnúť vyšetrovanie machinácií na vnútre

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 13:41. Po opozícii spochybňuje obvinenie prokurátora z prípadu Kaliňák-Bašternák aj renomovaný bratislavský sudca. Prokurátorovi zobrali „na preverovanie“ spisy, a teda aj vyšetrovací spis k obchodu Kaliňáka s Bašternákom.

Vyšetrovanie prevodov akcií a peňazí medzi ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a podnikateľom podozrivým z daňových podvodov Ladislavom Bašternákom spochybňujú ďalšie fakty. Známy bratislavský sudca Peter Šamko na portáli pravnelisty.sk kritizuje obvinenie prokurátora prípadu Vasiľa Špirka a zverejnil aj uznesenie o jeho trestnom stíhaní.

Prokurátor Vasiľ Špirko dozoroval aj prípad obchodu medzi Bašternákom a Kaliňákom – predaja 17-percentného podielu vo firme B. A. Haus. Špirka nestíhajú v súvislosti s týmto prípadom.

Vyšetrujú ho po tom, ako chcel, aby sa medializovalo a rozbehlo vyšetrovanie podozrivých zákaziek na ministerstve vnútra. Skutočným dôsledkom však je aj to, že Špirkovi pre obvinenie odňali všetky rozbehnuté prípady, aby ich „preverovali“ –  a teda aj prípad obchodu Kaliňáka s Bašternákom.

Ďalšie vratky DPH a obstarávania na vnútre

Špeciálny prokurátor Špirko, ktorého podľa opozície obvinili zo zneužitia právomoci verejného činiteľa neprávom, má na starosti ekonomické kauzy. Počas vyšetrovania podnikateľa Ľuboša Vargu podozrivého z podvodov s vratkami DPH sa prokurátor podľa zápisnice počas neformálnej komunikácie dozvedel informácie o podozrivých obstarávaniach na ministerstve vnútra.

Až teraz, vďaka sudcovi Šamkovi, poznáme detaily obvinenia. Aj tak stále nie je presne známe, o čo konkrétne na ministerstve išlo, z dokumentu od polície to nie je jasné. Píše sa v ňom však o „komplexe skutkových okolností, ktoré u poškodeného, ako aj u ďalších osôb zakladajú dôvodné podozrenie zo spáchania trestných činov v oblasti verejných zákaziek financovaných zo štátneho rozpočtu alebo takzvaných eurofondov pre rezort ministerstva vnútra“. Šamkov text si ako prvý všimol denník Sme.

Sudca: To nie je trestný čin

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vychádza zo svedectva obvineného a jeho právnika,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie