Denník N

Ako sa bavia homosexuáli? Žiadne orgie nečakajte, boli sme sa pozrieť

Ceduľa má v soboty odradiť heterosexuálov, ktorým by v podniku prekážala vysoká koncentrácia gayov. Foto N – Matej Dugovič
Ceduľa má v soboty odradiť heterosexuálov, ktorým by v podniku prekážala vysoká koncentrácia gayov. Foto N – Matej Dugovič

Navštívili sme volejbalový zápas, bary aj diskotéky, ktoré sa oproti bežným odlišujú klientelou. Väčšinou ich navštevujú homosexuáli.

,,Zákaz vstupu heterosexuálne orientovaným osobám,” hlási ceduľa každú sobotu na nenápadnej budove vo Vrútkach pri Martine. Diskotéka Shanghai club sa vtedy mení na gay podnik, tabuľa s otváracími hodinami oficiálne informuje, že je tu ,,uzavretá spoločnosť a vstup len pre pozvaných”. Teda homosexuálov.

Takmer každý, koho sa na Shanghai club v gay komunite spýtame, ho pozná, hoci mnohí len z počutia. Špecifická atmosféra 14-ročného podniku, ktorý roky neprešiel na pohľad väčšími zmenami, ale nie je pre každého, a odpovede sú rôzne. Pre niektorých je to už len spomienka na zábavné večery, iných stále láka veľká komunita homosexuálov, ktorí sem chodia z celého Slovenska, Poľska, Česka, Maďarska, občas aj z Rakúska a Nemecka. Výhodou je takmer priame napojenie na diaľnicu.

Shanghai club vo Vrútkoch je v piatok klasická diskotéka, soboty sú vyhradené pre homosexuálov. Foto N - Matej Dugovič
Shanghai club vo Vrútkach je v piatok klasická diskotéka, soboty sú vyhradené pre homosexuálov. Foto N – Matej Dugovič

Heterosexuálov odhalia

V piatok nám stačí na vstup na diskotéku zaplatiť jedno euro, v sobotu je návšteva homosexuálnej akcie zložitejšia. Prevádzkar Róbert vraví, že heterosexuálov, ktorých nepoznajú, dnu nepustia.

,,Veľakrát je to na nich vidno. Homosexuáli sú srdečnejší, už pri vstupe sa hneď pozdravia, viac sa o seba starajú. Pri pochybnostiach si pýtame občiansky, aj keď nám ho nemusia dať. Ak je niekto zďaleka, asi by sem nešiel, keby nebol gay.”

Študent Peter, ktorý si tu privyrába ako barman, vraví, že kontroly nie sú až také striktné a varovanie na dverách má skôr zabrániť, aby sa sobotné akcie pre homosexuálov nezmenili na bežnú diskotéku. ,,Funguje to ako filter. Odradí tých, ktorým by homosexuáli prekážali. Nemáme výhrady, keď sem prídu aj heterosexuáli.”

Hoci menej ako v sobotu, gayovia sa ukážu aj v piatok na ,,bežnej” párty. Z troch miestností je väčšina ľudí na parkete, kde nechýba striptízová tyč. Počas piatkového večera sa pri nej prestrieda niekoľko dievčat.

Shanghai club vo Vrútkoch je nenápadný, no vychýrený. Foto N - Matej Dugovič
Shanghai club vo Vrútkach je nenápadný, no vychýrený. Foto N – Matej Dugovič

Záchody sú tu bez označenia. Keď vychádzam z kabínky, prekvapí ma mladá žena, ktorá sa starostlivo pýta, či som v poriadku. Vravím, že áno, a ona pokračuje ďalej v úpravách pred zrkadlom. Zmätie ma, či som naozaj správne a neruším ju na ženských toaletách. Nejde o žiadnu novinku s unisex záchodmi, niekto iba strhol ženský piktogram. Prevádzkar vraví, že v sobotu na gay akciách rozdelenie záchodov aj tak nikto nerieši.

Teplejšia atmosféra

Zábava a atmosféra v podniku sa nadránom mení na klasickú diskotéku. Pristaví sa pri mne mladík, ktorý tiež hľadá pánske toalety. Posťažuje sa, že jeho priateľku niekto na parkete oblial pivom. Zanadáva si na gayov, vraví, že sem vlastne ani nechcel ísť.

Peter hovorí, že gay akcie sú úplne iné. ,,Je tu uvoľnenejšia a príjemnejšia atmosféra. Ľudia neriešia predsudky a nechodia sem druhých súdiť, čo majú oblečené a za koľko pijú. Spoza baru vidím, že keď príde niekto nový sám, tak sa ho okamžite chytí nejaká partia, zoznámi sa s ním a spoločne sa zabávajú.”

Študent Peter vraví, že na gay akciách je príjemnejšia atmosféra. Foto N - Matej Dugovič
Študent Peter vraví, že na gay akciách je príjemnejšia atmosféra. Foto N – Matej Dugovič

Gay kluby majú na Slovensku vizitku podnikov s priateľskou atmosférou takmer bez konfliktov, kam chodia rady aj heterosexuálky, len aby ich neobťažovali muži.

Dnu to však potom láka aj heterosexuálov – nemusia o ženy súperiť s gaymi.

Miloš, majiteľ najstaršieho klubu pre homosexuálov Apollon v Bratislave, hovorí, že si takto našlo manželky a priateľky viacero jeho známych. Jeden zo spolumajiteľov, ktorý začínal v klube ako čašník, sa tu tiež spoznal so snúbenicou.

Barmani a campari

,,Je tu zaujímavý zárobok, zákazníci sú pozornejší. Zamestnávame aj heterosexuálov, ale vyhovuje nám skôr prirodzený prístup gay komunity. Nie každý je zvyknutý, že ho niekto osloví ,,moje zlatíčko” a aj klientela si skôr vyžaduje, aby ich obsluhovali gayovia,” hovorí spolumajiteľ baru Apollon. Gayovia podľa neho odhalia orientáciu barmana už pri ponukách počas bežného flirtovania.

Homosexuálom sa podľa Miloša musia prispôsobovať, neuspokoja sa zo základným výberom. ,,Ak traja zákazníci pijú campari, musíme ho držať.”

Bar Apollon otvorili v roku 1995 na Panenskej ulici v Bratislave v pôvodných priestoroch vinárne. Obyvatelia v susedstve s tým problém nemali, neskôr sa občas sťažovali iba na hluk, vraví majiteľ.

,,Nebolo tu dovtedy nič dôstojné pre túto komunitu.” Homosexuáli sa podľa Miloša aj za minulého režimu združovali iba v niekoľkých podnikoch, kde bol napríklad prevádzkar tiež homosexuál. ,,Možnosti boli obmedzené, gayovia sa stretávali v kaviarni v hoteli Carlton alebo na Gorkého ulici. Ani tam radšej nedávali veľmi najavo svoju orientáciu.”

Odviazaná zábava

Ani Apollon sa veľmi nelíši od bežných diskoték, nečakajte žiadne orgie a extrémy. V podzemí je niekoľko barov, miesta na sedenie, skupinky ľudí aj jednotlivci. Že je tu niečo iné, si neznalý návštevník všimne až hlbšie v podniku, kde je na parkete striptízová tyč.

V sobotu je väčšina ľudí natlačená  v polkruhu pred ňou. Muž s vypracovanými svalmi, oblečený v policajnej uniforme práve prehľadáva a zatýka návštevníka. Že nejde o raziu ani výtržnosti, je jasné z ladných pohybov ,,muža zákona”.

Policajt počas striptízovej show "zatýka" návštevníka v bratislavskom Apollone. Foto N - Matej Dugovič
Policajt počas striptízovej šou „zatýka“ návštevníka v bratislavskom Apollone. Foto N – Matej Dugovič

Obeti rozopína košeľu, občas sa zavlní pri tyči. Zákazníka niekoľkokrát plesne po zadku opaskom, ktorý mu predtým stiahol. O chvíľu mu už takmer nahý tancuje s rozkrokom pri hlave, z tváre spútaného muža je možné vyčítať, že je z celého čísla nesvoj, no spolupracuje.

Keď policajt zhodí uniformu. Foto N - Matej Dugovič
Keď policajt zhodí uniformu. Foto N – Matej Dugovič

Pred podnikom postáva aj skutočná strážna služba, ktorá rozhoduje, koho do podniku pustí a koho nie. Slúžiť má iba ako prevencia konfliktov a na heterosexuálov sa nezameriava. ,,Ak je niekto už pri vchode agresívny alebo veľmi opitý, tak ho nepustíme. Homosexuáli však zase toľko šarvátok medzi sebou nemajú, je to výnimočné,” hovorí majiteľ.

V posledných rokoch vzniklo viacero gay podnikov, no mnohé aj rýchlo skončili. Košický Marseille Club bol počas siedmich rokov viackrát zavretý pre rekonštrukcie či zmeny majiteľov a sídla.

Medzi známejšie bary patrí Be happy na Vysokej ulici v hlavnom meste. V piatkový večer sa tu zabávajú malé skupinky, viacerí sa prestriedajú pri jukeboxe. ,,Beyonce? To čo je za hudba? Black Sabath? To je metal. Lady Gaga?” dohadujú sa dvaja mladíci. Nakoniec si vyberú Coldplay.

Barman chce prepísať tabuľu pred vchodom, hľadá niekoho, kto to spraví pekne. O tretej ráno tu totiž bude uzavretá spoločnosť. Známy sa ho pýta, či bude musieť odísť. Barman vysvetľuje, že je to len preto, aby sem nechodili ,,opití heteráci”. Neskôr tu očakávajú hostí z už tretieho ročníka Dúhového plesu, ktorý je v neďalekom hoteli Crown Plaza.

Gay friendly

Na ,,gay friendly” sa príležitostne menia aj niektoré klasické bratislavské podniky, kde hosťujú akcie ako Queer Beer či párty ,,Tepláreň”. Ich organizátor Roman Samotný vraví, že sa ešte nestretol s odmietnutím, majitelia dokonca ponúkajú svoje priestory sami. ,,Majú pocit, že to má finančný potenciál a klientela je solventná.”

Homosexuálom v podniku Refresh premietajú film o mladom gayovi - návrhárovi. Foto N - Matej Dugovič
Homosexuálom v podniku Refresh premietajú film o mladom gayovi – návrhárovi. Foto N – Matej Dugovič

Viaceré akcie pre homosexuálov robí teraz v Refreshi v centre Bratislavy. Manažér podniku Michal hovorí, že mali dobré referencie, v porovnaní s niektorými bežnými zákazníkmi sa navyše homosexuáli zabávajú inak a sú bezkonfliktní. „Gay komunita je známa tým, že sa vedia baviť, chodia často von. Pre majiteľa podniku je to dobrý biznis.“ Na akciách si vyžadujú iba väčšiu intimitu a prítmie.

,,Teraz toho začalo vznikať viac. Niektoré zaniknuté podniky mali nevzhľadné pivničné priestory v bočnej uličke, kde sa len vkĺzlo, aby nikto nebol videný. Ako sa aj komunita emancipuje, už nechce chodiť za zábavou len tmavými uličkami, sú ochotní byť v meste aj otvorene,” hovorí Samotný.

Homomat v Refreshi

Na valentínsku zábavu ,,Homomat” v Refreshi prišlo v sobotu aj viacero Rakúšanov. Párik tridsiatnikov z Viedne hovorí, že sem nechodia ani tak pre akcie pre gayov, ale skôr za nižšími cenami. Prekáža im, že Bratislava je menej anonymná a všetci sa navzájom poznajú.

Niektoré klasické podniky v Bratislave sa príležitostne menia na "gay friendly". Foto - Monika Kováčová
Niektoré klasické podniky v Bratislave sa príležitostne menia na „gay friendly“. Foto – Monika Kováčová

Študent, ktorý prišiel s priateľom z Viedne, hovorí, že radšej vyhľadáva podobné alternatívne akcie, než klasické gay bary. ,,Do tých bratislavských chodia ľudia väčšinou zbaliť niekoho iba na jeden večer. Ja to nepotrebujem, som šťastne zadaný.”

Promiskuita medzi homosexuálmi je podľa neho stereotyp, ktorý dlhodobým vzťahom neprospieva. ,,Dopredu to potom zatracujú a nevidia v tom budúcnosť, alebo sa boja reakcií okolia, čo si potom niektorí vynahradzujú jednorázovkami.”

Jeho priateľ vraví, že Rakúsko je liberálnejšie a nepotrebujú tam robiť špeciálne akcie a miesta ako na Slovensku. ,,Vo všetkých kluboch nás akceptujú takých, akí sme.”

Lukáš zo skupinky mladíkov, ktorí prišli na sobotnú akciu do Refreshu, nečaká, že tu nájde nový vzťah. ,,Ľudia sem chodia hľadať najmä sex alebo sa iba baviť,” vysvetľuje. Homosexuáli podľa neho nie sú v promiskuite výnimoční, rieši sa to predsa aj medzi heterosexuálmi. ,,Každý sme mali svoje pudy, ale dvaja muži sú na to ešte náchylnejší. Musia s tým pracovať,” vraví Lukáš.

Od diskoték k turnajom

V Bratislave už verejné aktivity homosexuálov prerástli aj mimo víkendových diskoték a podnikov do niekoľkých hier v divadle No Mantinels, letného hudobného festivalu, gay sauny či do volejbalového klubu Lotosové kvety. Jeho predseda a amatérsky tréner Ľubomír Lábaj vraví, že ho založili preto, aby život gay komunity v hlavnom meste nebol jednotvárny, a homosexuáli sa mohli stretávať aj inde než len na diskotékach či cez internetové zoznamky.

Trénujú v jednej z bratislavských škôl, no podľa Lábaja si školy veľmi neželajú spájanie s homosexuálnou komunitou na verejnosti.

Gayovia v Bratislave založili napríklad aj volejbalový klub. Foto N - Matej Dugovič
Gayovia v Bratislave založili napríklad aj volejbalový klub. Foto N – Matej Dugovič

Lábaj verí, že združovanie má gayom pomôcť vyrovnať sa s tým, ,,akí sú”. Podporí ich, keď vidia mužov, ktorí sú dlhodobo spolu, keď sa stretávajú s homosexuálmi z iného prostredia, s lekármi, učiteľmi alebo novinármi. ,,Jeden člen mi povedal, že potom nemal problém povedať o svojej orientácii rodičom. Keď to má plniť takúto funkciu, tak to chcem robiť aj ďalej, hoci len na amatérskej úrovni.”

Pôvodne chceli hrať aj mestskú amatérsku ligu, no nemali dostatok času. Chodia preto väčšinou na LGBTI turnaje, ktoré sú bežné v zahraničí.

,,Občas priateľsky zápasíme s bratislavským amatérskym klubom. Tým, že tam majú dve dievčatá, tak sa nám podarí veľakrát vyhrať.”

Na tréning často prídu aj ľudia, ktorí na internete hľadali bežný, amatérsky volejbal. ,,Až na tréningu zistili, že je hlavne pre homosexuálov. Väčšinou prišli ešte niekoľkokrát alebo sa už nevrátili,” hovorí Lábaj.

Tridsaťsedemročný Peter z Bratislavy potvrdzuje Lábajove slová. Hovorí, že nie každý chodí rád na diskotéky a je lepšie mať širšiu ponuku aktivít. ,,Môžu si potom v komunite vypočuť skúsenosti s coming outom, stále je veľa takých, ktorí sú ešte uzatvorení. Možno ani nikoho nepoznajú.”

Pri vyhradených akciách nemusia mať obavy, že na nich niekto zaútočí, keď pobozkajú partnera alebo keď sa ho dotýkajú. ,,Na verejnosti sme si zvykli nerobiť to, lebo by z toho mohol byť problém. Asi hlavne aj preto vznikli tie diskotéky.”

Viacero homosexuálov zažíva nepríjemné chvíle, keď vyjdú z gay baru na ulicu.  ,,Väčšinou zaútočia pred ním. Vlani na jeseň na filmovom festivale Inakosti prišiel jeden pán k skupine, ktorá čakala pred premietaním, a začal ich slovne napádať, že sú nenormálni a je to proti prírode.”

Slovensko

Teraz najčítanejšie