Denník N

SNS oprášila Mečiarovho propagandistu Kapustu, bude radiť poslancom

Stará a nová SNS - Ján Slota a Andrej Danko v roku 2012. foto - TASR
Stará a nová SNS – Ján Slota a Andrej Danko v roku 2012. foto – TASR

Mečiarovský propagandista sa do parlamentu nedostal ako poslanec, bohaté skúsenosti bude rozdávať ako asistent za mierny poplatok a celému klubu SNS.

V deväťdesiatych rokoch pripravoval angažovanú reláciu Fašírka, a keď Vladimír Mečiar padol, internovali ho na 28. poschodí výškovej budovy STV spolu s ďalšími redaktormi, ktorí robili propagandu jeho vláde.

Pavel Kapusta sa do politiky pokúšal vrátiť opakovane, teraz sa mu to podarilo, hoci oveľa nenápadnejšie, ako chcel. Stal sa asistentom poslanca vládnej SNS Stanislava Kmeca. Podľa zmluvy mu ide zo štátneho len malý príspevok – 50 eur mesačne.

„Je skúsený a budeme od neho čerpať skúsenosti – myslím aj novinárske,“ povedal o pracovnej náplni Kapustu Kmec, ktorý je okrem poslanca aj ústredným tajomníkom SNS. „Bude prínosom pre celý klub,“ myslí si. Na otázku, či im neprekáža Kapustova minulosť z čias mečiarizmu, len povedal, že to majú skonzultované s predsedom Andrejom Dankom.

Mečiar aj SNS

„Je bežná prax aj v iných stranách, že ľudia z popredných miest kandidátky, ktorí neboli zvolení do parlamentu, sa často stávajú asistentmi poslancov, čo je aj môj prípad,“ odpísal Kapusta. „Členom SNS som sa stal ako 21-ročný, hneď po obnovení jej činnosti v roku 1990, a som ním kontinuálne 26 rokov, takže mám dostatok nielen žurnalistických, ale aj politických skúseností a viem byť poslancom SNS v mnohom nápomocný – samozrejme, aj v rámci mediálnych výstupov či v otázkach kontaktu s médiami, čo je vzhľadom na moju novinársku profesiu prirodzené,“ opisoval svoj vzťah k strane a náplň práce.

K materskej strane sa Kapusta verejne prihlásil, až keď bol Mečiar v opozícii a bolo jasné, že z neho už nikdy premiér nebude. Za SNS kandidoval v roku 2010, keď ju ešte ovládal Ján Slota. Kandidoval za ňu aj v predčasných voľbách 2012 a aj tento rok. Tentokrát bol na 27. mieste, do parlamentu sa dostalo 15 poslancov SNS.

Pred poslednými prezidentskými voľbami Kapusta verejne podporil kandidatúru Roberta Fica. V minulosti bol asistentom poslancov Romana Hofbauera aj Jána Cupera, ktorý v posledných voľbách skončil na Kotlebovej kandidátke.

Video: Fašírka Pavla Kapustu

Mečiar mu pomohol pri stíhaní za ohováranie

Pavel Kapusta sa nacionalizmu držal celú svoju novinársku kariéru. Po nútenom odchode z STV viedol promečiarovský časopis Extra a neskôr jeho nasledovníka Extra plus. Mečiar sa ho osobne zastal tým, že ako zastupujúci prezident svojím rozhodnutím v roku 1998 zastavil trestné stíhanie za ohováranie, ktorého sa mal Kapusta dopustiť príspevkami v STV o vtedajšom šéfovi opozičnej SOP a neskoršom prezidentovi Rudolfovi Schusterovi.

V Extra plus a neskôr na svojom webe napalete.sk zvykol dávať priestor nielen nacionalistom, ale aj ortodoxným komunistom, kmeňovou autorkou Extra plus je a dlhé roky bola Eva Zelenayová, ktorá kandidovala vo voľbách za kotlebovcov.

„V akom konflikte záujmov som tým, že som aj šéfredaktor portálu napalete.sk? Asistentom poslanca NR SR nie som po prvý raz, v minulosti som ním bol dvakrát. Vtedy som bol zároveň aj šéfredaktorom časopisu Extra plus a nemôžem povedať, že by sa tieto dve pozície navzájom vylučovali,“ odkázal Kapusta.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie