Sieť sa nehrá na ľavicovú stranu (poznámky k 500 eurám pre rodinu)

Patríte k strednej triede a máte deti? Toto by vás potešilo

Foto – TASR
Patríte k strednej triede a máte deti? Toto by vás potešilo

Strana Sieť sa pochválila, že ako štandardná opozičná strana prišla s vlastným návrhom na vylepšenie štátneho rozpočtu.

Ide o stranu, ktorá je už niekoľko mesiacov najsilnejšou opozičnou, patrí sa preto brať jej návrhy, akoby boli myslené vážne.

 

Komu by návrh Siete pomohol?

Sieť chce znížiť dane zamestnaným a extra pridať aj pracujúcim, ktorí majú deti.

 

Komu by Sieť nepridala viac ako Smer?

Na zozname chýbajú dôchodcovia. Sieť sa tým, pochopiteľne, nechváli, tak ju teda za to pochváľme my. Zodpovedná strana musí mať odvahu ísť proti nálade milióna voličov, ktorých domácnosti majú v priemere k chudobe dlhodobo ďalej ako napríklad mladé rodiny.

No pozor, aj mladým rodinám by návrh Siete pomohol len v prípade, ak aspoň jeden rodič má prácu. Sieť chce zvýšiť daňový bonus na dieťa pre pracujúcich, nie všeobecný detský prídavok.

Nič by z návrhu Siete nemali ani nezamestnaní, ktorí sú spolu s mladými rodinami skupinami, čo sú chudobou ohrozené najviac.

Zjednodušene, Sieť by pomohla mladým rodinám, len ak aspoň jeden rodič má prácu.

Znie to kruto, ale Sieť len navrhuje to, čo hovorí politický mainstream dlhé roky – nech sa majú lepšie najmä ľudia, čo pracujú.

 

Kde chce Sieť zobrať na svoje návrhy?

Nenavrhujú žiadne reálne šetrenie, chcú jednoducho zvýšiť dlh.

Sieť počíta s navýšením deficitu o pol percenta HDP na konečných 2,5 percenta.

Realita je taká, že kým Smer rozpočet schváli, stane sa to tak či tak. Už teraz sú napríklad neudržateľné pôvodné plány ministerstva financií na len symbolické rasty platov učiteľov a ďalších verejných zamestnancov.

Ak by sme brali návrh Siete doslovne, na budúci rok by neklesli ani zdravotné odvody nízkopríjmovým. Tie chce Smer tiež dotovať práve na úkor vyššieho deficitu, s ktorým má Sieť iné plány.

Druhým zdrojom, ktorým chce Sieť vykryť svojich 500 eur pre rodinu s deťmi a pracujúcimi rodičmi, je približne 200 miliónov eur nachystaných na spolufinancovanie eurofondov.

Sieť má pravdu v tom, že v rozpočte sa každý rok plánujú o eurofondoch nezmysly. Ministerstvu financií to vyhovuje, lebo tak má vytvorenú rezervu, a tí, čo čerpajú eurofondy, vďaka tomu aspoň o rok oddialia priznanie, že nám miliardy eur napokon aj tak pre meškania prepadnú.

No aj v tomto prípade platí, že Sieť nenavrhuje reálne šetrenie. Len hovorí, aby sme už teraz povedali, že tie peniaze minieme na niečo iné ako eurofondy.

 

Resumé v troch bodoch:

  • návrhy Siete sú realistické,
  • kryť ich chce zvyšovaním dlhu,
  • vyhovovať by mali každému, kto si myslí, že prednostne netreba pridávať nezamestnaným a dôchodcom, ale predovšetkým pracujúcej strednej vrstve, najmä ak vychováva deti.

 

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |