Denník N

Sudca bráni prokurátora z Kaliňákovej kauzy: Svojimi komentármi zákon neporušujem

Ulica žiada odchod Kaliňáka, ale stále viac aj Fica. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ulica žiada odchod Kaliňáka, ale stále viac aj Fica. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 13:30 Sudca Peter Šamko, ktorý zverejnil uznesenie o stíhaní prokurátora, sa musí brániť výhradám generálnej prokuratúry. Uznesenie o obvinení získal priamo od obvineného prokurátora a ten súhlasil so zverejnením.

Na Slovensku to nie je veľmi bežné, aby sudcovia rozoberali živé kauzy. Bratislavský sudca Peter Šamko vstúpil do kauzy Bašternák, zastal sa obvineného prokurátora Vasiľa Špirka a zverejnil jeho obvinenie. Teraz sa sám sudca musí brániť obvineniam, že porušuje zákon.

Sudcu z porušenia zákona viní generálna prokuratúra. Šamko reaguje, že zákon neporušil a je jeho právom vyjadriť sa k veciam, ktoré nie sú pred súdom. Napísal to v emaile, ktorý poslal Denníku N a niektorým ďalším médiám.

Sudca na webe právnelisty.sk zverejnil svoje právne stanovisko k obvineniu Špirka zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Prokurátor bez spisov

Prokurátor Vasiľ Špirko ako prokurátor začal riešiť prevody medzi podnikateľom Ladislavom Bašternákom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Národná kriminálna agentúra (NAKA) ho krátko nato obvinila pre inú kauzu, ktorá však tiež smeruje k ministerstvu vnútra, a podľa predsedu Novy Daniela Lipšica mu dočasne odňali spisy ku všetkým jeho prípadom vrátane Kaliňákovho s tým, že budú preverovať jeho postup.

Podľa webu aktuality.sk kauza, kvôli ktorej ho obvinili, súvisí s informáciami o trestnej činnosti „príslušníkov bývalého elitného policajného Úradu boja proti organizovanej kriminalite s iniciálami V. K. a B. B.“. Druhý z nich je momentálne vysokým policajným funkcionárom. Polícia sa ale k prípadu nechce vyjadriť.

Šamko napísal, že „došlo k vzneseniu obvinenia za skutok, ktorý zjavne nevykazuje znaky stíhaného trestného činu, ako aj tým, že k vzneseniu obvinenia došlo až ‚príliš ľahko‘“. Uznesenie podľa neho bolo vydané len na základe trestného oznámenia obvineného podnikateľa Vargu a jeho advokáta a zvláštne je, že mu nepredchádzalo preverovanie v rámci takzvaného predprípravného konania, čo je v podobných prípadoch bežné.

Obvinený prokurátor súhlasil so zverejnením

Generálna prokuratúra za to sudcu kritizovala a tvrdí, že podľa zákona Šamko nemôže legálne disponovať uznesením a nemá znalosti o vyšetrovacom spise.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie