Denník N

Roadtrip

Autor – Illah van Oijen
Autor – Illah van Oijen

Letný príbeh o tom, ako Ayaz tri mesiace cestoval peši z Bulharska do Nemecka a Tadeáš chcel platiť medveďovi kartou.

Pri deťoch doma počas prázdnin sa mi zdá ťažké všetko, pri čom mám zapnúť mozog. Priznám sa, že v lete sa mi veľmi nechce nič robiť. Leto na Slovensku je nádherné, človek stráca v rajských dolinách cit pre čas a teší sa, že na chvíľu zabudne na svet a povinnosti.

Blíži sa však deadline pre tento článok a na cestách po Slovensku s deťmi som začala vnímať tabule Európskej únie všade, kde boli obnovené cesty, zrekonštruované mosty a jazdili nové vlaky. Na historických budovách, napríklad na pivovare v Štiavnici, sú nenápadnejšie tabule o „nórskych fondoch“, ktoré prispeli na ich obnovu. Napadlo mi písať o tom, ako ľahko sa dá zabudnúť na neopravené cesty, ak sú už funkčné. Ľahko si zvykneme na vyšší komfort a neriešime, odkiaľ sa vzal.

Radšej však napíšem o tom, ako som sa v šestnástich za ušetrené peniaze zarobené v zmrzlinárni vydala na prvú cestu bez rodičov po Európe. Ako vtedy bolo komplikované cestovať medzi krajinami.

S kamarátkou sme mali cestovné šeky, knižku s poukážkami za 100 guldenov kus, ktoré sme mohli v banke vymeniť za miestnu menu. Nepraktické bolo, keď sme mali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie