Denník N

Koza, ovca či baran? V Číne nevedia, aký nový rok oslavujú

Ako zadržať Čínu? Foto – TASR/AP
Ako zadržať Čínu? Foto – TASR/AP

V Číne sa začal nový rok. Nie práve najobľúbenejšie znamenie má v slovenčine viacero významov.

Je to sviatok, ktorý oslavuje jedna šestina populácie Zeme. A len v samotnej Číne preň nasadnú ľudia do lietadla či vlaku 2,8 miliardy krát.

Dnes sa začína čínsky nový rok a miliarda Číňanov ho víta bez toho, aby vedela, aké zviera presne oslavuje. Čínske slovo jang má totiž viacero označení. Môže znamenať kozu, ovcu či barana.

„Čínsky znak jang sa môže použiť na všetky tieto zvieratá. Niektorí dokonca volajú jang aj gazelu,“ povedal pre CNN Izák Ju, ktorý učí čínsku mytológiu na Univerzite v Hongkongu.

Je trávu a méka

Podľa New York Times tento znak bez bližšieho určenia môže znamenať akékoľvek zviera s kopytami, ktoré žerie trávu a mečí. Najrozšírenejší je však názor, že ide o rok kozy, keďže koza je v Číne bežnejšia ako ovca, ktorú môžete nájsť len na severe.

Nie je to však téma, ktorá by trápila bežných Číňanov.

„Málo bežných Číňanov sa trápi rozlišovaním medzi ovcou a kozou. Spustilo to však diskusiu na Západe,“ napísala štátna agentúra Nová Čína.

Vo sviatočných uliciach Hongkongu môžete podľa reportérky CNN medzi suvenírmi vidieť ovce, kozy aj spomenutého barana. Toho si niektorí vyberajú preto, že nemajú radi vlastnosti ovce.

Tá všeobecne nepatrí medzi najobľúbenejšie znamenia čínskeho zvieracieho horoskopu. Má imidž poddajného, submisívneho zvieraťa, ktoré sa ľahko nechá ovládať. Ako napísal čínsky Global Times, sú skôr určené „na porážku ako na úspech“.

Rýchlo, cisárskym

Aj preto mnohé Číňanky, ktoré stále veria, že znamenia určia osobnosť ich dieťaťa, volia iný rok pre narodenie svojho často jediného potomka.

Bolo to vidieť v čínskych pôrodniciach aj tento rok. Počas končiaceho sa roka koňa sa mnohé ženy rozhodovali pre predčasný pôrod či cisársky rez, aby sa ich deti stihli narodiť ešte počas vlády silného koňa. Kým niektoré nemocnice vykonávali dva cisárske za týždeň, teraz urobia aj štyri za deň.

Naopak, počas roka ovce sa žiaden baby boom v Číne neočakáva.

„Vidíme zjavný pokles tehotných žien, ktoré prichádzajú na našu kliniku tento rok. Poverčivosť, že ovca prináša smolu, stále existuje v čínskej komunite,“ povedala pre CNBS Li Su-žen, inštruktorka, ktorá učí budúcich rodičov, ako sa starať o novorodencov na jednej klinike v Pekingu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie