Denník N

Štefanec odchádza z SDKÚ: Strana prestala fungovať

Ivan Štefanec. Foto - TASR
Ivan Štefanec. Foto – TASR

SDKÚ neodpovedá, aký je jej súčasný počet členov. V parlamente zostali za stranu už len predseda Pavol Frešo a pokladník Ľudovít Kaník.

Europoslanec Ivan Štefanec odchádza z SDKÚ, ako dôvod uviedol nefunkčnosť strany.

Zostáva pôsobiť v Európskej ľudovej strane (EPP) ako nezávislý, do žiadnej slovenskej strany sa zatiaľ nechystá vstúpiť.

Oznámil to na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave.

„K dnešnému dňu som sa rozhodol vystúpiť z SDKÚ. Toto rozhodnutie nebolo pre mňa jednoduché,“ povedal.

Je rád, že mohol pôsobiť v strane, ktorá priviedla Slovensko do európskych štruktúr a urobila reformy. „Bohužiaľ, styk s členskou základňou sa otupil, takmer vytratil a to je jedným z hlavných dôvodov pre môj odchod. Strana prestala fungovať ako taká,“ uviedol.

Podľa Štefanca je SDKÚ projekt splnenej historickej úlohy. Zo strany odišli už Lucia Žitňanská (dnes Most-Híd), Miroslav Beblavý (dnes Sieť), Magdaléna Vášáryová, zakladateľ Mikuláš Dzurinda aj Ivan Mikloš. Nasledovali Martin Fedor (dnes Sieť) a Viliam Novotný, ktorý pomáha Eve Babitzovej s jej vznikajúcou stranou Šanca. SDKÚ opustil aj exminister školstva Eugen Jurzyca, ktorý sa pripojil k SaS, a tiež Jozef Mikuš, ktorý sa stal členom poslaneckého klubu KDH. Stranu opúšťajú aj radoví členovia, nielen funkcionári.

SDKÚ dosiaľ neodpovedala TASR, aký je jej súčasný počet členov.

V Národnej rade zostali za SDKÚ už len predseda Pavol Frešo a pokladník Ľudovít Kaník, strana už nemá poslanecký klub.

Zostal jej ešte europoslanec Eduard Kukan, ktorý povedal, že zostane do konca. SDKÚ sa čoraz častejšie objavuje v prieskumoch verejnej mienky pod hranicou zvoliteľnosti.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie