Denník N

Prievidžania môžu jazdiť dve hodiny za polovicu tringeltu

Projekt verejného požičiavania bicyklov v Prievidzi má veľký úspech. Mesiac od spustenia o službu prejavilo záujem sedemsto ľudí, čo je o takmer polovicu viac, ako očakávali majitelia Zeleného bicykla.

Zaparkujete v Prievidzi auto na platenom parkovisku pri námestí a o niečo vyše hodinu zaplatíte 1,40 eura. Keď k tomu pripočítate naftu alebo benzín za cestu v rámci mesta, dostanete sa k dvom eurám.  Pol eura stojí v meste MHD a dve až tri eurá taxík.

Ako sa dostanete do centra za rovnaký čas, v dopravnej špičke aj rýchlejšie, zdravšie a za 16 eurocentov? Keď si požičiate „zelený“ bicykel.

Zelený bicykel

Prievidza je počtom obyvateľov čoraz menšie, dnes už len 47-tisícové mesto. Napriek tomu patrí medzi slovenských priekopníkov s fungujúcim systémom bike sharing.  Miestny názov projektu je Zelený bicykel a vznikol z iniciatívy miestnych nadšencov, bez príspevku z verejných alebo európskych fondov.

Zaregistrujete sa na internetovej stránke, mierne to skomplikuje povinný osobný vstupný pohovor. Ak máte inteligentný telefón a pripojenie na internet, zaplatíte cezeň. Obyvatelia Prievidze a registrovaní návštevníci mesta si budú môcť neskôr požičiavať bicykle aj cez SMS.

Potom sa už vozíte – ušetríte peniaze, čas, životné prostredie a navyše žijete oproti životu bežného vodiča auta o niečo zdravšie.  Zaplatiť šestnásť centov za možnosť voziť sa po meste dve hodiny bez vstupnej investície do bicykla a ďalších do údržby a servisu je napríklad polovica tringeltu, ktorý dáte čašníčke za dobrú kávu a obsluhu. Bez hľadania voľných parkovacích miest a úhrady poplatku za parkovanie.

Priatelia zelenšej dopravy, ktorí sa vozia autobusmi, splatia mesačný paušál 4,90 eura za 60 hodín na zelenom bicykli, keď nahradia päť jázd autobusom tam a naspäť a odvtedy sa vozia prakticky zadarmo.

Z taxíka na bicykle

Bratia Mirety a Jaroslav Dianovci pôvodne prevádzkovali taxislužbu. Keď zistili, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Teraz najčítanejšie