Denník N

Potrestaná lekárka: Raz sa začne predpisovať aj LSD

Friederike Meckel Fischer. Foto N - Tomáš Benedikovič
Friederike Meckel Fischer. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nemecká lekárka je natoľko presvedčená o liečivých účinkoch psychotropných látok, že jej pred rokmi hrozilo väzenie.

Kedysi to znelo ako jasné nabádanie k narkománii. Až v posledných rokoch pribúdajú dôkazy, že psychedeliká, v ktorých zákon videl nebezpečné drogy, môžu mať mimoriadne využitie vo vede a medicíne.

Látka ketamín a výťažok z halucinogénnych hríbov zaberajú na depresie, pacientom s traumou pomáha extáza, obávané LSD pomáha vedcom pri mapovaní fungovania mozgu.

Zrejme nikto nemá s liečebným využitím psychedelík toľko skúseností ako FRIEDERIKE MECKEL FISCHER. Vo Švajčiarsku usadená nemecká lekárka a terapeutka ich podávala ľuďom desať rokov, kým ju neudali. Hrozilo jej 20 rokov väzenia.

Kedy ste sa dostali k látkam ako extáza a LSD?

Vo Švajčiarsku na prelome 80. a 90. rokov bola zvláštna situácia, že niekoľko terapeutov malo na ich využitie výnimku. Legálne ste mohli u nich absolvovať kurz. S manželom sme jedným prešli a za dvanásť víkendov sa s nimi naučili pracovať.

Všade boli zakázané, len Švajčiarsko využitie povolilo?

Vedelo sa o prínose týchto látok, veď LSD sa pred politicky motivovaným zákazom v 70. rokoch v terapii masovo používalo. Švajčiarski psychiatri sa usilovali o licenciu, aby mohli s nimi ďalej pracovať, a sedem ju získalo. U jedného z nich sme sa učili.

Aké to bolo?

Skúsenosti s LSD boli veľmi nepríjemné. Akoby som prežívala všetky hrôzy sveta. Mala som čierno-biele halucinácie tankov, utečencov, že hladujem v koncentračnom tábore. Tým víziám som nerozumela, veď som sa narodila po vojne.

Rodičia však vo vojne dosť trpeli a ťažké boli aj povojnové roky v Nemecku. Bol hlad, pre nedostatok výživy som v maternici mame takmer zomrela. Všetky tieto traumy boli stále vo mne.

Už vtedy ste rozmýšľali o liečebnom využití psychedelík?

Áno, ihneď. Ohromilo ma to najmä pri MDMA, látke známej na ulici ako extáza. Vhľady do môjho vnútra prišli bez toho, že by som o ne prosila. Bol to pocit, ako keby niekto prišiel a povedal: to je ono! A ohlasy od klientov mi neskôr všetko potvrdili.

Musel to byť silný dojem, keď ste s nimi po zákaze pracovali načierno.

Zbehlo sa to prirodzene. Výc­vik som ukončila v roku 1995 a pár rokov nato ma oslovil jeden zenový majster. Spomínal prípad žiaka, ktorý sa zasekol v meditácii. Keďže sám majster mal dávnejšiu pozitívnu skúsenosť s látkou psilocybín, poprosil ma o pomoc.

Vyzeralo to takto: klient si ľahol na matrac v prázdnej izbe so sviečkou, užil látku MDMA, ktorá mu pomohla dosiahnuť stav hlbokej meditácie a následne sme mali terapeutické sedenie. Pomohla som ešte ďalším ľuďom a potom sa ozývali ďalší.

Kde ste brali pacientov?

Inzeráty v novinách to, samozrejme, neboli. Keďže som mala vlastnú oficiálnu psychoterapeutickú prax, začala som túto možnosť ponúkať klientom, ktorí mali problém, ale zasekli sa.

Keď im klasická psychoterapia, holotropné dýchanie, ani rodinné konštelácie nepomohli, opatrne som sa opýtala, či nechcú terapiu podporiť psychedelickou látkou. Najprv iba zopár ľudí ročne, postupne ich bolo stále viac.

Koľko ich bolo?

Sto ľudí za desať rokov, čo sú asi dve percentá všetkých mojich klientov.

Nechceli ste z toho spraviť biznis?

To mi nikdy nenapadlo. Chcela som len liečiť ľudí.

Tvrdíte, že LSD či MDMA nie sú drogy. Čo potom sú?

Podľa mňa je dôležité odlišovať drogy ako heroín a pervitín, čo spôsobujú eufóriu a psychoaktívne látky ako LSD či MDMA. Tie fungujú odlišne. Otvárajú nevedomie, kam zvyčajne myseľ prístup nemá.

Umožňujú prístup k našim skutočným pocitom, traumám a stavom vedomia, ktorým zatiaľ nemusíme rozumieť. Keď sa tieto obsahy vynoria do vedomia, môžeme ich spracovať a týmto lepšie porozumieť sebe samým.

Čo je na tom liečivé?

MDMA pomáha pri odbúraní traumy. Umožňuje vedomiu prístup k zasunutým obsahom a odstraňuje pocity, najmä úzkosť, ktoré by nás pri tom mohli zastaviť. Traumy lieči privolaním do vedomia: pacient si uvedomí, že je to len spomienka, ktorej sa nemusí báť. Preto sa MDMA využíva v liečení posttraumatickej stresovej poruchy.

Druhá vec je, že ak sa človek dostane do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie