Denník N

KDH chce domobranu bez zbraní, pionierske tábory pre dospelých

KDH chce ponúknuť tisícom Slovákom záchranársky výcvik, aby mohli pomáhať v prípade náhlej krízy. Foto - TASR
KDH chce ponúknuť tisícom Slovákom záchranársky výcvik, aby mohli pomáhať v prípade náhlej krízy. Foto – TASR

Najsilnejšia opozičná strana chce vytvoriť civilné zbory, v ktorých by sa dobrovoľníci učili, čo robiť pri živelných pohromách.

Aj dospelých by štát mohol naučiť niekoľko užitočných vecí – ako sa orientovať v pustom lese, ako dávať prvú pomoc, alebo ako postupovať pri požiari. KDH chce zaviesť brannú výchovu.

Najsilnejšia opozičná strana chce vytvoriť z bežných civilistov organizované jednotky, ktoré by pomáhali pri riešení rôznych pohrôm. „Naša armáda je v takom stave, v akom je, a nie je možné od nej čakať zázraky. Potrebujeme mať preto pripravené zálohy, pokiaľ by došlo k nejakému nešťastiu,“ hovorí predseda strany Ján Figeľ.

Výcvik civilistov by zaisťovali armádni inštruktori. Podľa KDH by však mal výsostne nevojenskú povahu. Záujemcovia by sa teda naučili, ako napríklad prežiť v prírode, ale nemali by už žiadne streľby ani nič, čo by pripomínalo ozbrojený boj.

„Nechceme budovať žiadnu domobranu. Chceme len mať ľudí vycvičených na to, aby mohli pomáhať záchranárskym zložkám,“ dodáva Figeľ.

Mesačný tábor

KDH má zatiaľ len čiastkové návrhy. Predstavuje si napríklad, že by civilné zbory boli rozprestreté po celom Slovensku a časom by v nich pôsobilo až 15-tisíc ľudí – zhruba toľko, čo v profesionálnej armáde.

Ich príslušníci by sa za normálnych okolností venovali bežnému zamestnaniu a vláda by ich nasadzovala len v prípade krízy.

Podstatné bude, že prejdú intenzívnym výcvikom, ktorý by trval až jeden mesiac. Prebiehať by mohol vo vojenskom priestore v Lešti i v niektorých nevyužitých budovách štátu.

Organizované kurzy prvej pomoci dnes väčšinou dostávajú len deti. Foto - TASR
Organizované kurzy prvej pomoci dnes väčšinou dostávajú len deti. Foto – TASR

„Nemohlo by ísť len o nejaké víkendové cvičenia. Pokiaľ si má človek niečo osvojiť, musíte ho trénovať niekoľko týždňov,“ hovorí bývalý vojenský letec Peter Švec, ktorý sa na vypracovaní projektu podieľal.

Čím budú záujemcovia motivovaní, zatiaľ KDH rozpracované nemá. A nie je jasné ani to, ako by sa riešilo ich uvoľňovanie z práce.

Podľa Figeľa by však silným impulzom bolo už len samotné vlastenectvo. „Civilné zbory budú o patriotizme. Ľudia, ktorí si výcvikom prejdú, môžu podobne ako vojaci skladať slávnostnú prísahu,“ hovorí Figeľ.

Bývalý eurokomisár zdôrazňuje, že svoj nápad myslí strana vážne. A bude ho chcieť uviesť do života. „Projekt civilných zborov plánujeme prebrať s rôznymi odborníkmi a chceme ho predstaviť aj prezidentovi,“ hovorí Figeľ.

Okrem toho chce strana hľadať podporu v parlamente a po najbližších voľbách by zbory mohla zahrnúť aj do diskusií o novej vláde. „Ak by sme mali byť súčasťou vládnej koalície, budeme to chcieť zapracovať do programového prehlásenia,“ dodáva Figeľ.

Guľôčkoví ozbrojenci v lesoch

Výcvik civilistov je bežný aj zahraničí, avšak na úplne inom základe. V mnohých krajinách vrátane Česka fungujú takzvané aktívne zálohy. Do nich vstupujú bývalí vojaci alebo nadšenci, ktorí popri zamestnaní chodia na pravidelné cvičenia. Tam sa trénujú v sebaobrane alebo v používaní zbrane.

S podobným plánom prišla aj vláda Roberta Fica. Tá chce ponúknuť Slovákom, ktorí sa radi hrajú s airsoftovými zbraňami, aby absolvovali skutočný vojenský výcvik.

„Je naozaj veľmi veľa ľudí na Slovensku, ktorí sa naháňajú po lesoch s puškami a ostreľujú sa. Tak im dajme priestor,“ povedal premiér.

Airsoft sa stal obľúbeným koníčkom viacerých Slovákov. Premiér im chce ponúknuť vojenský dril. Foto - TASR
Airsoft sa stal koníčkom viacerých Slovákov. Premiér im chce ponúknuť vojenský dril. Foto – TASR

Kresťanskí demokrati chcú ísť inou cestou. „Vojenský výcvik je zbytočne drahý. Navyše, priťahuje len istú skupinu ľudí, my však chceme naše civilné zbory otvoriť pre každého, vrátane žien,“ argumentuje Figeľ.

Na mieru Slovákom?

„V súčasnosti mnoho ľudí nevie, čo má robiť, keby vypukla nejaká pohroma celoštátnych rozmerov. Hrozil by tak úplný chaos,“ hovorí Marian Majer, analytik Inštitútu pre stredoeurópsku politiku (CEPI).

Je preto podľa neho na mieste dať početnejším skupinám tréning, ako sa v krízových situáciach správať.

„Musí tam však byť nejaké lákadlo, prečo do tých zborov vstupovať. A zároveň musí existovať mechanizmus pre zamestnávateľov, aby ľudí na cvičenia uvoľňovali,“ dodáva.

KDH napriek tomu verí, že Slovákov by civilné zbory mohli zaujať aj bez veľkých odmien. Opiera sa o skúsenosti s družstvami dobrovoľných hasičov, kam bežne vstupujú ľudia rôzneho veku či profesie. „Ten náš koncept je šitý na mieru slovenskej povahe,“ verí Figeľ.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie