Denník N

Fico neodpovedá a nahráva videá na svoj Facebook

Premiér sa od volieb vyhýba novinárom, ignoruje otázky a novinárov uráža. Najnovšie jedného z nich vo videonahrávke nazval záchodovým pavúkom.

Premiér Robert Fico od volieb mlčí a neodpovedá na otázky novinárov ani pri témach, ktoré do ulíc vytiahli tisíce ľudí najmä pre kauzu Bašternák. 

V stredu večer reagoval vo videopríhovore na svojom facebookovom profile na redaktora Markízy, ktorého prirovnal k záchodovému pavúkovi. „Dnes ráno som na hrádzi v spoločnosti bratranca a suseda, ktorý chodí na hrádzu so psom, stretol najkrajšieho a najmúdrejšieho, ale súčasne aj najarogantnejšieho redaktora televízie Markíza.“

Video: Premiér odpovedal novinárovi nočným videom cez Facebook
autorka: Martina Koník

 

Redaktor, ktorého Fico nemenoval, odfotografoval premiéra pri behu a poslal tlačovému odboru úradu vlády otázku, prečo chodí behať s viacerými ochrankármi – až doteraz bol predseda vlády známy tým, že chodí behávať sám bez dozoru, čo sa po nedávnej operácii srdca mohlo zmeniť.

Úsečne, alebo vôbec

Staronový predseda vlády od marcových volieb komunikáciu obmedzil na krátke vyhlásenia, pri ktorých novinári vo väčšine prípadov nemajú možnosť položiť otázky, a tlačové vyhlásenia. Na novinárske otázky väčšinou neodpovedá ani tlačový odbor úradu vlády. Ten nevysvetlil, prečo Fico na otázky neodpovedá a kedy začne.

Ďalším komunikačným kanálom sú videoblogy, kde komentuje témy, ktoré si vyberá. Ten si vybral aj v stredu, aby tak dal najavo nespokojnosť s tým, že novinári ho chceli zachytiť pri rannom behu.

Fico začal s amatérskymi videoblogmi približne pred rokom. Zadychčaný po športe sa podelil o príhodu z lesa, kde stretol paniu, ktorá mu povedala, že sa na niekoho veľmi podobá, aj psa má rovnakého, len tie kľuky robí poriadnejšie ako Fico. Už v bielej košeli a vo veste sa k videám vrátil po polročnej pauze. Tentokrát boli pred voľbami témou dvoch videopríspevkov migranti.

Od volieb je Fico mĺkvy a podráždený, po vážnej operácii srdca, o ktorej premiér aj úrad vlády informovali len minimálne, je k médiám ešte rezervovanejší. 

Do volieb premiér dlhodobo neodpovedal iba novinárom z Denníkov N a SME, hoci tlačová rada koncom vlaňajšieho roka rozhodla, že tým porušil slobodu tlače.

Fico: Tu sme pri žatve, neotravujte

Fico sa otázkam novinárov vyhýbal aj počas ohlásenej návštevy žatvy pri Bratislave, keď napriek tomu, že úrad vlády informoval novinárov o konaní tejto akcie, odmietal reagovať, čo hovorí na výroky nespokojných europoslancov Smeru Borisa Zalu a Moniky Flašíkovej-Beňovej, na kauzu Bašternák, či na svoj zdravotný stav.

„Prosím vás, neotravujte, tu sme pri žatve, neotravujte. Majte, prosím, trošku úcty k týmto ľuďom, ktorí sa na rozdiel od vás narobia ako hovädá. Dobre? Majte k nim úctu a neotravujte,“ odkázal novinárom na žatve.

Dva dni po žatve sa Ficovi zapáčilo, ako si britská premiérka Theresa May sama vybrala na položenie otázky novinára z BBC. Odkázal, aby sa novinári nečudovali, keď túto bežnú európsku prax zopakuje na Slovensku.

Úrad vlády pritom pred konaním tlačovky Fica s Mayovou informoval, že vyhlásenie bude bez otázok, ale zamestnanec úradu vlády po prejavoch ponúkol jednu otázku zahraničnému a jednu slovenskému médiu. Britskú premiérku moderátor sám vyzval, aby si vybrala médium.

Denník N koaličných partnerov Smeru oslovil s otázkou, čo hovoria na to, že premiér nekomunikuje. Šéf SNS Andrej Danko nechcel na túto otázku odpovedať, rovnako aj Most-Híd odkázal, že nevidia dôvod na hodnotenie štýlu komunikácie iných politikov.

Ani Sieť a jej predseda Radoslav Procházka nevidia dôvod reagovať, spôsob komunikácie premiéra nechcel komentovať ani Andrej Hrnčiar. „Zrejme je to spôsobené aj tým, že tie vzťahy dlhodobo nie sú dobré, a asi má svoje dôvody, prečo to takto robí. Je to je ho vec. Ja sa snažím vždy odpovedať, ale nemôžem sa s ním porovnávať. Nie som v takej funkcii a tak dlho ako on,“ povedal Hrnčiar.

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha hovorí, že je legitímne, ak má premiér mediálnu politiku a vytvára si ju sám. „Je správne, ak denníky a médiá, ktoré pôsobia do veľkej miery neobjektívne a často ako ideologické úderky pravice a pravicovej opozície, ignoruje. Tak ako budeme celkom správne ignorovať fašistické magazíny, pretože ich činnosť považujeme za zlú, absurdnú a škodlivú, tak si myslím, že neokonzervatívne a neoliberálne médiá by mali byť čo najviac marginalizované.“

03_fico_pre-web

 

Slovensko

Teraz najčítanejšie