Denník N

Potvrdili, že prokurátorovi zobrali spis z kauzy Kaliňák

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prokurátor Vasiľ Špirko je na dovolenke a spisy, vrátane toho k prevodu podielu vo firme B. A. Haus Kaliňákovi, mu vzali „na účel vykonania previerok“. V prípade podozrení Ladislava Bašternáka z podvodov na DPH zatiaľ neobvinili jeho ani nikoho iného.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko nemôže pre obvinenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa pokračovať vo vyšetrovaní prípadu prevodu akcií firmy B. A. Haus od Ladislava Bašternáka na ministra vnútra Roberta Kaliňáka a platby za ne.

Špeciálna prokuratúra Denníku N potvrdila, čo hovoril pred niekoľkými dňami predseda strany Nova Daniel Lipšic.

Sťažnosť stále nevybavili

„Po vznesení obvinenia (Špirka) boli všetky spisy pridelené prokurátorovi vyžiadané na účel vykonania previerok,“ odpísala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) Špirka obvinila zo zneužitia právomocí v inom prípade na základe tvrdenia človeka podozrivého z podvodov na DPH Ľuboša Vargu a jeho právnika. O Špirkovi vyhlásili, že sa Vargu snažil nahovoriť na podanie trestného oznámenia pre podozrenia z machinácií na ministerstve vnútra.

Špirko rozhodnutie o vznesení napadol na generálnej prokuratúre. „O sťažnosti doposiaľ nebolo rozhodnuté,“ napísala hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Chceli vedieť, na čom pracuje?

Špirko je momentálne na dovolenke, do úradu by sa mal vrátiť na budúci týždeň. Nie je však jasné, ako bude môcť bez spisov pracovať a kedy a či vôbec mu spis ku kauze B. A. Haus vrátia. „V súčasnosti prebieha vyšetrovanie, preto nebudeme poskytovať podrobnejšie informácie,“ vraví Tökölyová o kauze nákupu akcií firmy Kaliňákom. Existuje podozrenie, že Kaliňák kúpil akcie výrazne pod cenu, pretože s nimi dostal aj hotovosť ako „splátku pôžičky“ a podiel na nehnuteľnostiach v miliónovej hodnote.

Lipšic si myslí, že Špirkovi vzali spisy na preverovanie, aby zistili, na čom pracuje. „Je stíhaný pre kauzu Varga, nie pre kauzu B. A. Haus. Zdá sa mi, že sa potrebovali dostať najmä, ak nie len, k spisu B. A. Haus, pretože Špirko si všetky výpovede dával na USB kľúč, aby ich nemal vyšetrovateľ, lebo vedel, že si všetky veci vyžiada šéf NAKA,“ vraví poslanec. Ten by podľa neho mohol o priebehu vyšetrovania informovať samotného Kaliňáka.

Bašternáka vypočuli

Nepohol sa ani prípad Ladislava Bašternáka a predaja bytov v dome Five Star Residence, pre ktorý celá kauza vypukla a ide v nej o podozrenia z podvodov na DPH, ktoré polícia najprv nevyšetrila, a prokuratúra vyšetrovanie obnovila, až keď z nej bol politický škandál.

Bašternáka však ani po niekoľkých mesiacoch z ničoho neobvinili. „V trestnej veci prebieha vyšetrovanie, vykonávajú sa úkony, obvinenie nebolo vznesené proti žiadnej osobe. Vec je v štádiu prípravného konania, preto v súčasnosti nebudeme poskytovať podrobnejšie informácie,“ tvrdí špeciálna prokuratúra.

Televízia Markíza sa tento týždeň s podozrivým podnikateľom spojila a povedal jej, že už vypovedal na polícii. „So žiadnym politikom sa nestýkam a nestretávam, naozaj si žijem úbohý život,“ povedal tiež Bašternák.

Zatiaľ čo Špirka trestne stíhajú po obvinení od človeka podozrivého z podvodov, iných dvoch prokurátorov, ktorí majú podozrivé majetky, zatiaľ nechávajú na pokoji. Generálna prokuratúra už preverovala okolnosti, za akých získal byt na Floride prokurátor Bystrík Palovič mladší, a nič podozrivé nezistila. V prospech jeho otca, prokurátora Bystríka Paloviča staršieho, bolo v roku 2009 zriadené záložné právo na byt, ktorý v tom čase vlastnil Ladislav Bašternák.

Palovič starší však prokuratúre, ktorá jeho majetok preveruje, nedodal všetky potrebné dokumenty k bytu. Práve on dozoroval kauzu asistenta poslanca SaS Filipa Rybaniča, ktorý ako zamestnanec Tatra banky nahliadol do účtu Roberta Kaliňáka. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár po podozreniach posunul prípad prokurátorom z Nitry.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie