Denník N

Prepustenému evanjelickému kňazovi posielajú dary. Cirkev nie je vaša, odkazujú biskupom

Zbierka. Foto - Ľudia Ľuďom
Zbierka. Foto – Ľudia Ľuďom

V zbierke pre kňaza Jakuba Pavlúsa, ktorému biskupi nepredĺžili pracovnú zmluvu pre názor na manželstvo, ľudia prispeli už štyritisíc eurami. Bude ich potrebovať pri vysťahovaní a starostlivosti o novonarodené dvojičky.

V nedeľu vypršala evanjelickému kaplánovi Jakubovi Pavlúsovi pracovná zmluva a v najbližších dňoch sa musí aj s manželkou a dvojmesačnými dvojičkami vysťahovať z fary v meste Turany. To všetko preto, že sa zastal LGBT komunity a spochybňoval, či manželstvo má byť len zväzkom muža a ženy.

Starokatolícky duchovný Martin Kováč pre neho spustil finančnú zbierku na portáli ĽudiaĽuďom.sk, kde sa v priebehu 12 hodín podarilo vyzbierať dvetisíc eur.

Biskupi Pavlúsovu zmluvu nepredĺžili aj napriek tomu, že sa mu niekoľko dní pred pohovorom predčasne narodili dvojičky a museli zostať na jednotke intenzívnej starostlivosti. O jeho zložitej rodinnej situácii vedeli. „Keď solidaritu nedokázali vyjadriť najvyšší cirkevní predstavitelia, spolu s priateľmi sme sa opäť dohodli, že sa pokúsime pre Jakuba iniciovať pomoc na crowdfundingovom portáli,“ povedal Kováč.

Peniaze bude Pavlús potrebovať najmä na vysťahovanie sa z fary a ako zdroj príjmu, kým si nájde novú prácu. Podľa jeho slov to už asi bude mimo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV).

Pre veľký záujem museli dokonca vytvoriť novú zbierku, kam každú chvíľu pribúdajú nové a nové dary. „Bolo pre nás s priateľmi veľmi silné sledovať, akú vlnu solidarity a porozumenia vyvolal Jakubov príbeh,“ hovorí organizátor zbierky Martin Kováč, ktorý je Pavlúsov blízky priateľ.

Zastali sa ho Prostredník aj farárka Polcková

Medzi ľuďmi, ktorí kňazovi finančne prispeli, sú aj známe mená. Napríklad publicista Michal Havran alebo teológ Ondrej Prostredník. „Mnoho ľudí rozhodnutie o nepredĺžení zmluvy pohoršilo. Veľká reakcia na zbierku pre Jakubovu rodinu to dokazuje. Ľudia tým dávajú najavo, že s tým rozhodnutím nie je niečo v poriadku,“ hovorí Prostredník, ktorý dnes pôsobí na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Myslí si, že takéto konanie biskupov môže viacerých vystrašiť. „Určite sa viacerí boja. Nečudujem sa.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie