Denník N

Mama ušila plátna, kamarát navrhol grafiku a Bytča má festival

Atmosféra prvého ročníka. Foto – Jakub Michel
Atmosféra prvého ročníka. Foto – Jakub Michel

Hviezdne noci je akcia, ktorá má zaujímavý príbeh aj program. Vo štvrtok sa začína druhý ročník.

Nejde len o  ďalšiu letnú filmovú akciu. Nepremieta sa tu veľa noviniek, za organizátormi nestoja žiadni veľkí sponzori, o lístky sa biť nemusíte. Napriek tomu sa malé mesto na strednom Považí na pár dní v roku stáva vďaka nezameniteľnej atmosfére miestom, kde sa nestretávajú len filmoví nadšenci, ale jednoducho všetci, ktorí sa tu cítia dobre. Súčasťou štvrtkového otvorenia festivalu Hviezdne noci Bytča je vernisáž výstavy Partizáni a premietanie filmu Frigo ako Sherlock Holmes so živým hudobným sprievodom skupiny Tonus Eos.

Pomáha celé mesto

„Vždy som chcel byť riaditeľom filmového festivalu. Myslel som si, že je to veľmi zložité a že sa to podarí len nejakým vyvoleným ľuďom, ktorí neviem ako preľstia záhadné nástrahy osudu,“ napísal vlani v auguste na svoj facebook zakladateľ festivalu Hviezdne noci Peter Gärtner. Dnes má pred sebou druhý ročník s bohatým programom pre všetky vekové kategórie. Festival ponúkne nielen filmové klasiky, ale aj divadelné predstavenia, diskusie, výstavy, workshopy pre deti, zahrajú The Ills, Bulp, Autumnist a ďalšie kapely.

Peter Gärtner. Foto – Tomáš Kuša
Peter Gärtner. Foto – Tomáš Kuša

Hviezdne noci sa mu podarilo zorganizovať vďaka skúsenostiam, ktoré získal ešte ako vysokoškolák vo filmovom klube v rodnom meste. Spolu s kamarátmi začali vtedy každý druhý víkend robiť premietania nezávislých filmov. Keď prišla zmena technológie a mnohé malé kiná v okolí skrachovali, nevzdali sa. Po dvoch rokoch sa im podarilo získať finančnú podporu a kino zdigitalizovať. Dnes hrajú niekoľkokrát za týždeň, aj komerčné tituly a detské predstavenia.

„Myslím, že v meste to driemalo už dávno, ale nikto sa nikdy neodhodlal. Keď som si vtedy napísal status, že zakladám festival, polovica ľudí mi povedala, že som blázon. Tá druhá mi ponúkla pomoc. Moja mama ušila plátna, kamarát navrhol grafiku, ďalší nám požičal reproduktory. Postupne sa to nabalilo,“ vysvetľuje Gärtner.

Festivalu sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie