Denník N

Danko sa pustil do poslancov: Stiahnuté gaťky, horalky, tričká a Sulík do parlamentu nepatria

Andrej Danko oznamuje zmeny v parlamente. Foto – TASR
Andrej Danko oznamuje zmeny v parlamente. Foto – TASR

Predseda parlamentu Andrej Danko predstavil nový rokovací poriadok. Viac sa venoval kritike poslancov.

Spôsob, ako sa rokuje v parlamente, sa má zmeniť. Koalícii a najmä predsedovi parlamentu a SNS Andrejovi Dankovi prekážajú tričká, dlhé vystúpenia poslancov a chce mať nástroj na to, aby mohol dať vyviesť poslancov. Definitívne znenie zmien ukáže pravdepodobne v piatok.

V utorok k nim rokovalo poslanecké grémium, kde mali všetky kluby – teda aj opozícia – povedať, ako zmeny hodnotia.

Viac ako konkrétnym zmenám sa však Danko venoval tomu, ako sa správajú poslanci.

Sulík tu nemá čo robiť

Na grémiu chcel vystúpiť aj Richard Sulík, ktorý je predseda SaS, ale nesedí v parlamente – je europoslancom. Danko ho na rokovaní nenechal, a tak Sulík aj s Natáliou Blahovou, ktorá vedie poslanecký klub SaS, na protest odišli.

Sulík hovoril, že klub ho poveril zastupovaním, a po svojom odchode Danka kritizoval. „Pán Danko sa rozhodol deštruovať systém,“ využil Dankovo časté slovo deštruizmus. „To, čo on predvádza, je čistá deštrukcia. Myslí si, že je minister zemegule,“ povedal Sulík.

Danko mu to na tlačovej konferencii k rokovaciemu poriadku vracal: „Ak mal Richard Sulík ambíciu byť poslancom Národnej rady, nemal uprednostniť miesto europoslanca, ktoré mu určite poskytuje oveľa väčší životný štandard a komfort ako post poslanca Národnej rady.“ Sulík podľa neho nehorázne klamal.

Video: Danka a Bugára zblížili parlamentné funkcie
autorka: Martina Koník

„Obrovsky ma ľudsky sklamalo, čo Richard Sulík pred vami predviedol, je to nedôstojné poslanca Európskeho parlamentu. Čakal by som skôr, že sa ospravedlní, že si dovolil vojsť do priestorov predsedu Národnej rady, sadnúť si za stôl, kam nepatrí. Prepáčte, pán Sulík, ale nemáte tu čo robiť,“ dodal Danko.

Kritizoval aj poslankyňu a šéfku poslaneckého klubu SaS Natáliu Blahovú, ktorá v minulosti povedala, že Dankovi nerozumie. „Preboha, ja sa nemôžem s niekým baviť o hystérii, keď ľudia ako pani Blahová rozumejú len slovám ako dobrý deň a dovidenia, keď nerozumie, ani čo je komparatistika. Viac jej pomôcť neviem. Áno, potom sa pomýlim a poviem, že čítam bez papiera,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nový rokovací poriadok

Teraz najčítanejšie