Denník N

Vedec zosmiešnil klimaskeptika, minulý mesiac bol najteplejší v dejinách meraní

Fyzik Brian Cox patrí k najznámejším vedcom na svete. Na Twitteri ho sledujú skoro dva milióny ľudí. Foto - Wikimedia/cc
Fyzik Brian Cox patrí k najznámejším vedcom na svete. Na Twitteri ho sledujú skoro dva milióny ľudí. Foto – Wikimedia/cc

Tento rok bude zrejme tretí najteplejší rok za sebou. Austrálsky poslanec si myslí, že NASA a iné organizácie účelovo manipulujú s dátami o otepľovaní. Fyzik nechápe, ako je možné zinscenovať globálne sprisahanie vedcov.

Minulý mesiac bol vôbec najteplejší v dejinách meraní, informuje NASA.

Podľa agentúry bol o 0,84 stupňa teplejší, ako bol globálny priemer medzi rokmi 1950 až 1980. Ide už o desiaty mesiac v poradí, ktorý láme rekordy v teplotách, uvádza NASA.

Je dôvod na obavy. Pred klimatickou konferenciou v Paríži, ktorá sa konala na konci minulého roku, sme písali, že vlády sa budú usilovať o udržanie otepľovania do dvoch stupňov oproti obdobiu spred industriálnej éry, najlepšie do 1,5 stupňa.

Podľa štúdie, ktorá vyšla minulý mesiac, je otepľovanie Zeme také masívne, že s cieľom 1,5 stupňa sa musíme navždy rozlúčiť.

Výkyvy počasia

Z prieskumu, ktorý uverejnili v roku 2010, vyplýva, že 97 percent z 1500 klimatológov na celom svete sa zhoduje, že k otepľovaniu výraznou mierou prispieva človek, hlavne emisiami skleníkových plynov.

Pre globálne zmeny klímy nám v budúcich rokoch hrozia výkyvy v počasí, bude viac období sucha a horúčav, ktoré sa budú striedať so silnými lejakmi a s následnými povodňami.

Z dôvodu stúpajúcej hladiny morí dôjde k zaplaveniu prímorských oblastí, ľudia sa budú sťahovať za vodou, zníži sa poľnohospodárska produkcia a v teplejšom prostredí sa budú viac šíriť choroby.

Je nám to jedno

Napriek neradostným vyhliadkam je nám to akosi jedno. Téme sme sa už venovali: naša kognitívna výbava jednoducho nie je dobre vybavená na to, aby sa s problémom, ako je globálne otepľovanie, vyrovnala. 

Ide o problém gigantických rozmerov, takže sa nám zdá, že ak prestaneme chodiť do práce na aute, nič sa vlastne nestane, lebo ide iba o drobný príspevok. Navyše problém sa nám Stredoeurópanom javí ako vzdialený: ťažkosti tichomorských ostrovov, ktorým hrozí zatopenie, nás príliš netrápia.

Problematika je vysoko odbornou témou, ktorú vedci opisujú suchým jazykom plným grafov a čísiel, ktorý bežným ľuďom nič nehovorí.

Niektorí etici preto navrhujú, že jediný spôsob, ako sa z tejto šlamastiky dostať, spočíva v tom, že začneme svoju myseľ cielene vylepšovať, aby na takéto výzvy dokázala reagovať a neignorovala ich.

july 2
Júl 2016, odchýlky od dlhodobého normálu. Foto – Nasa/Goddardov inštitút pre výskum vesmíru

Asi najteplejší rok

NASA uvádza, že doterajšími teplotnými rekordérmi boli júl v roku 2011 a júl o štyri roky neskôr. Ten druhý ťažil z javu El Niňo, ktorý zvýšil teplotu v Pacifiku.

Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) používa inú metodiku, podľa jeho údajov je tento júl v poradí už pätnásty najteplejší mesiac, píše Science Alert.

Gavin Schmidt, ktorý je v čele Goddardovho inštitútu pre výskum vesmíru (inštitúcia zbiera dáta o teplote vo svete), uverejnil v máji na sociálnej sieti graf, že je viac ako 99-percentná šanca, že tento rok bude najteplejší v dejinách meraní.

Ak sa predpoklady naplnia, pôjde už o tretí najteplejší rok za sebou. Podľa Schmidta však tento rok už ďalšie rekordy neprekonáme a nasledujúce mesiace nezdolajú teplotné rekordy.

Dôvodom je prchavý vplyv El Niňa, ktorý sa skončil v júni. Jeho efekt však stále doznieva, v nasledujúcom období už vymizne celkom.

Zosmiešnil klimaskeptika

Napriek takmer absolútnej zhode vedcov a príslušných vedeckých inštitúcií, že za otepľovanie môže človek, sa vždy nájdu klimaskeptici presvedčení o tom, že sú múdrejší ako kolektívna múdrosť expertov.

Známy fyzik Brian Cox z univerzity v Manchesteri na svojej tour po Austrálii debatoval o klimatických zmenách aj s austrálskym poslancom a klimaskeptikom Malcolmom Robertsom. 

Keď mu Cox ukázal grafy o zvyšujúcej sa teplote, ktorú nevieme vysvetliť inak ako ľudskými aktivitami, začala sa tá pravá zábava.

Roberts sa zveril, že NASA a iné organizácie účelovo manipulujú s dátami. Poslanec evidentne verí, že tisícky klimatológov sa tajne dohodli na globálnom sprisahaní proti ľuďom a unisono im klamú, že za otepľovanie môže človek.

Cox iba neveriacky krúti hlavou, lebo nechápe, ako sa dá zinscenovať globálne sprisahanie vedcov. 

Životné prostredie

Veda

Teraz najčítanejšie