Denník N

Vedec zosmiešnil klimaskeptika, minulý mesiac bol najteplejší v dejinách meraní

Fyzik Brian Cox patrí k najznámejším vedcom na svete. Na Twitteri ho sledujú skoro dva milióny ľudí. Foto - Wikimedia/cc
Fyzik Brian Cox patrí k najznámejším vedcom na svete. Na Twitteri ho sledujú skoro dva milióny ľudí. Foto – Wikimedia/cc

Tento rok bude zrejme tretí najteplejší rok za sebou. Austrálsky poslanec si myslí, že NASA a iné organizácie účelovo manipulujú s dátami o otepľovaní. Fyzik nechápe, ako je možné zinscenovať globálne sprisahanie vedcov.

Minulý mesiac bol vôbec najteplejší v dejinách meraní, informuje NASA.

Podľa agentúry bol o 0,84 stupňa teplejší, ako bol globálny priemer medzi rokmi 1950 až 1980. Ide už o desiaty mesiac v poradí, ktorý láme rekordy v teplotách, uvádza NASA.

Je dôvod na obavy. Pred klimatickou konferenciou v Paríži, ktorá sa konala na konci minulého roku, sme písali, že vlády sa budú usilovať o udržanie otepľovania do dvoch stupňov oproti obdobiu spred industriálnej éry, najlepšie do 1,5 stupňa.

Podľa štúdie, ktorá vyšla minulý mesiac, je otepľovanie Zeme také masívne, že s cieľom 1,5 stupňa sa musíme navždy rozlúčiť.

Výkyvy počasia

Z prieskumu, ktorý uverejnili v roku 2010, vyplýva, že 97 percent z 1500 klimatológov na celom svete sa zhoduje, že k otepľovaniu výraznou mierou prispieva človek, hlavne emisiami skleníkových plynov.

Pre globálne zmeny klímy nám v budúcich rokoch hrozia výkyvy v počasí, bude viac období sucha a horúčav, ktoré sa budú striedať so silnými lejakmi a s následnými povodňami.

Z dôvodu stúpajúcej hladiny morí dôjde k zaplaveniu prímorských oblastí, ľudia sa budú sťahovať za vodou, zníži sa poľnohospodárska produkcia a v teplejšom prostredí sa budú viac šíriť choroby.

Je nám to jedno

Napriek neradostným vyhliadkam je nám to akosi jedno. Téme sme sa už venovali: naša kognitívna výbava jednoducho nie je dobre vybavená na to, aby sa s problémom, ako je globálne otepľovanie, vyrovnala. 

Ide o problém gigantických rozmerov, takže sa nám zdá, že ak prestaneme chodiť do práce na aute, nič sa vlastne nestane, lebo ide iba o drobný príspevok. Navyše problém sa nám Stredoeurópanom javí ako vzdialený: ťažkosti tichomorských ostrovov, ktorým hrozí zatopenie, nás príliš netrápia.

Problematika je vysoko odbornou témou, ktorú vedci opisujú suchým jazykom plným grafov a čísiel, ktorý bežným ľuďom nič nehovorí.

Niektorí etici preto navrhujú, že jediný spôsob, ako sa z tejto šlamastiky dostať, spočíva v tom, že začneme svoju myseľ cielene vylepšovať, aby na takéto výzvy dokázala reagovať a neignorovala ich.

july 2
Júl 2016, odchýlky od dlhodobého normálu. Foto – Nasa/Goddardov inštitút pre výskum vesmíru

Asi najteplejší rok

NASA uvádza, že doterajšími teplotnými rekordérmi boli júl v roku 2011 a júl o štyri roky neskôr. Ten druhý ťažil z javu El Niňo, ktorý zvýšil teplotu v Pacifiku.

Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) používa inú metodiku, podľa jeho údajov je tento júl v poradí už pätnásty najteplejší mesiac, píše Science Alert.

Gavin Schmidt, ktorý je v čele Goddardovho inštitútu pre výskum vesmíru (inštitúcia zbiera dáta o teplote vo svete), uverejnil v máji na sociálnej sieti graf, že je viac ako 99-percentná šanca, že tento rok bude najteplejší v dejinách meraní.

Ak sa predpoklady naplnia, pôjde už o tretí najteplejší rok za sebou. Podľa Schmidta však tento rok už ďalšie rekordy neprekonáme a nasledujúce mesiace nezdolajú teplotné rekordy.

Dôvodom je prchavý vplyv El Niňa, ktorý sa skončil v júni. Jeho efekt však stále doznieva, v nasledujúcom období už vymizne celkom.

Zosmiešnil klimaskeptika

Napriek takmer absolútnej zhode vedcov a príslušných vedeckých inštitúcií, že za otepľovanie môže človek, sa vždy nájdu klimaskeptici presvedčení o tom, že sú múdrejší ako kolektívna múdrosť expertov.

Známy fyzik Brian Cox z univerzity v Manchesteri na svojej tour po Austrálii debatoval o klimatických zmenách aj s austrálskym poslancom a klimaskeptikom Malcolmom Robertsom. 

Keď mu Cox ukázal grafy o zvyšujúcej sa teplote, ktorú nevieme vysvetliť inak ako ľudskými aktivitami, začala sa tá pravá zábava.

Roberts sa zveril, že NASA a iné organizácie účelovo manipulujú s dátami. Poslanec evidentne verí, že tisícky klimatológov sa tajne dohodli na globálnom sprisahaní proti ľuďom a unisono im klamú, že za otepľovanie môže človek.

Cox iba neveriacky krúti hlavou, lebo nechápe, ako sa dá zinscenovať globálne sprisahanie vedcov. 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Životné prostredie

Veda

Teraz najčítanejšie