Denník N

Čižnár zrušil obvinenie prokurátora Špirka, ktorý prešetruje Kaliňáka

Foto N – Tomáš Benedikovič

Generálna prokuratúra rozhodla, že obvinenie Špirka bolo predčasné a nedostatočne odôvodnené. So Špirkom sa Čižnár osobne stretol.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko už nie je obvinený zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Jeho obvinenie v stredu zrušila generálna prokuratúra. Informoval o tom generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý vyhovel Špirkovej sťažnosti voči vzneseniu obvinenia.

„Nebolo dostatočne odôvodniteľné, a teda preskúmateľné,“ povedal Čižnár o obvinení. „Uznesenie neobsahovalo žiadnu právnu úvahu vyšetrovateľa, že sa skutok stal a že by vykazoval znaky trestného činu,“ dodal aj námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky. Podľa neho išlo o „nedostatočne zistený skutkový stav“.

Špirka obvinili z toho, že vyťažil informácie od daňového podvodníka Ľuboša Vargu o podozreniach z trestných činov na ministerstve vnútra a potom ich spísal ako jeho trestné oznámenie, ktoré Varga podpísal. Ten potom podal na Špirka trestné oznámenie, že nevedel, čo robí, a že ho prokurátor podviedol. Špirko údajne tiež dal trestné oznámenie podpísať zapisovateľke, ktorá však pri úkone nebola prítomná.

„Podozrenie z protiprávneho konania v postupe prokurátora naďalej trvá a bude predmetom ďalšieho dokazovania, aby sa vykonali úkony v prospech aj neprospech podozrivej osoby. Orgány činné v trestnom konaní rozhodnú zákonným spôsobom,“ vysvetľoval Šufliarsky. 

Špirko ďalej zostáva prokurátorom a podľa Čižnára smie dozorovať všetky kauzy, ktoré mu boli pridelené – aj kauzu Roberta Kaliňáka a to, či odkúpenie podielu vo firme B.A. Haus od Ladislava Bašternáka nebol úplatok.

Šufliarsky povedal, že rozhodli adekvátne rýchlo – spis dostali 4. augusta a obvinenie zrušili dvanásť dní potom.

Čižnár nebude nikoho z krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici, ktorá dala súhlas na Špirkovo stíhanie, trestať. „Za právny názor sa nedá stíhať nikoho disciplinárne. Ich názor bol, že to je v poriadku – náš, že to nie je v poriadku,“ povedal Čižnár.

Obvinenie vzniesla Národná kriminálna agentúra, teda podriadení ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorého Špirko vyšetroval.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Čižnár hovorí, že keby Špirko vypočul Vargu „procesne“, tak dostane pochvalu. „Ale tu je podozrenie, že bolo porušených viacero ustanovení. Nazývate ho elitným prokurátorom – tak aj elitnejších, aj ďaleko lepších poznám,“ povedal Čižnár. „Keď má informácie, je povinný reagovať, ale procesne. Porušil viacero procesných ustanovení, ktoré sa týkajú spisovania trestného oznámenia,“ hovoril Čižnár. „Je netaktické uvádzať, ktoré ustanovenia údajne porušil – bude to predmetom dokazovania,“ tvrdil Šufliarsky.

„Keby sa pán Špirko bránil hneď tým, čo hovoril mne, tak by to všetko bolo možno úplne inak,“ povedal Čižnár, ktorý sa so Špirkom stretol. Podozrenia, ktoré Špirko získal od Vargu, sa podľa Čižnára všetky preveria.

Video: Kováčik o nevyšetrení Bašternáka: Nezlyhal som
Autorka: Martina Koník

Hystéria vraj nebola namieste

Čižnár odmieta „dedukcie“ a „hystériu“, že Špirka obvinila NAKA účelovo, aby ho zastrašili kvôli Kaliňákovi a skontrolovali, čo robí v iných kauzách.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie