Denník N

Spor SNS – Smer o koncesionárske poplatky sa pribrzdil, Fico čaká riešenie od Danka

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister kultúry Marek Maďarič hovorí, že počká na návrh SNS a je spokojný, že sa ho premiér zastal.

Roztržka vo vnútri koalície spôsobená návrhom ministra kultúry Marka Maďariča sa upokojila. Premiér Robert Fico sa dnes verejne zastal Maďariča a odkázal SNS, že počká na jej návrh, ako riešiť potreby RTVS.

SNS sa postavila proti zvýšeniu koncesionárskych poplatkov a zároveň chcela zmeny vo fungovaní RTVS, hlavne v jej programe.

Andrej Danko sa jasne vymedzil voči Smeru a prišlo tak k prvému zjavnému mocenskému konfliktu v novej koalícii. Napríklad pri kauze Bašternák ostatní koaliční partneri takú jasnú pozíciu voči Smeru nemajú.

Vláda rokovanie o poplatkoch prerušila po tom, ako ministri za SNS odmietli návrh podporiť a bolo jasné, že by neprešiel v parlamente.

Fico: Maďarič robil, čo musel

„Ja konštatujem, že minister do bodky naplnil to, čo mu kázalo programové vyhlásenie vlády,“ obhajoval Fico Maďariča.

Podľa premiéra by zákon vládou prešiel, keďže však jeden koaličný partner SNS nesúhlasí, čaká od Andreja Danka, že príde s návrhom, ako situáciu v RTVS riešiť. V parlamente by bez SNS zmena nemala dostatok koaličných hlasov.

„V živote asi platí, že cesta je dôležitejšia ako cieľ, ale myslím si, že v tomto prípade je ten cieľ dôležitý a cesta k tomu cieľu, ktorý v tomto prípade definuje programové vyhlásenie vlády, nie je ešte zastavená,“ odvetil Maďarič na otázku, či to vníma ako prehru.

O termíne pre SNS na predloženie návrhu nehovoril.

Minister neodstúpi

Maďarič po prvej kritike SNS kvôli poplatkom pohrozil demisiou. „Ak si spomínate, povedal som v tom čase, že je to jedna z možností, a takisto som povedal, že zaujmem stanovisko podľa vývoja situácie,“ vravel v stredu.

Vývoj má však podľa neho dva dôležité míľniky: SNS sa nedištancovala od toho, že zmeny v RTVS sú vo vládnom programe a majú sa urobiť, a strana sa sama prihlásila, že príde s návrhom riešenia. Po dnešku teda neodstupuje, pripúšťa aj kompromis pri zvyšovaní z pôvodných 4,64 na plánovaných sedem eur.

„SNS sa vyjadrila už dostatočne, kde sú rezervy v RTVS. Zvyšovanie koncesionárskych poplatkov je posledným nástrojom na získavanie zdrojov. SNS predloží svoje predstavy na najbližšej koaličnej rade,“ odpísala hovorkyňa strany Zuzana Kohútková.

Danko hovoril, že minister mu nebude brnkať na nervy

Spor Danko – Maďarič bol pritom ostrý, odkazy si posielali na diaľku cez médiá.

Predseda SNS Danko ministrovi Maďaričovi na konci júna odkazoval, že precenil svoju silu a pozíciu.

„Pre mňa je partner iba Robert Fico. Poprosil som predsedu Smeru, aby som sa do budúcna o tejto téme bavil len s ním,“ povedal Danko pre Plus 7 dní. „Ja som predseda koaličnej strany, za partnerov som si vybral predsedov koaličných strán. Mne nebude žiadny minister brnkať na nervy,“ povedal tiež Danko.

Reagoval tak na Maďaričove vyjadrenia, že to, že ho nezavolali na koaličnú radu o koncesiách, a aj to, že sa o tom majú baviť už iba predsedovia, je vyslovením nedôvery jemu osobne. „Ak je toto pravdou, znamená to nepriame vyjadrenie nedôvery ministrovi kultúry, pretože táto agenda spadá do pôsobnosti rezortu kultúry,“ povedal Maďaričov hovorca Jozef Bednár o Dankových slovách, že tému budú riešiť len predsedovia strán.

SNS: Dvojbodka, pre ktorú aj odídu od stola

Z jednej koaličnej rady dokonca delegácia SNS pre spor o RTVS odišla od stola.

SNS žiada zásadnejšie zmeny v RTVS, kritizovala napríklad spravodajstvo, no aj logo. Podpredseda SNS Andrej Hrnko pre Aktuality.sk vysvetlil: „Chceli by sme, aby sa to v slovenčine volalo tak, ako sa to má volať: Slovenský rozhlas a televízia. A nie dvojbodka. Slováci nie sú dvojbodka,“ tvrdil.

Kritizoval jazykovú úroveň redaktorov, malý počet regionálnych štúdií či málo programov pre deti a mládež. Maďarič pritom na svojej tlačovej konferencii hovoril, že kým pred rokmi sa dal na obrazovke nájsť len jeden večerníček denne, dnes televízia vysiela pre deti každý deň dve hodiny.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie