Denník N

Vyrobte si svojho Fullu

Na tvorivých dielňach U Fullu si môžete dotvoriť napríklad takúto tašku od Lenky Sršňovej. Foto - Igor Pavelek
Na tvorivých dielňach U Fullu si môžete dotvoriť napríklad takúto tašku od Lenky Sršňovej. Foto – Igor Pavelek

Vlani prilákali umelcov a divákov do Čičmian, aby tam vytvorili originálne suveníry, posledný augustový víkend idú umelci a dizajnéri s tvorivými dielňami na Liptov.

Nina Šošková je sochárka, ktorá sa zaujíma o umenie vo verejnom priestore, Lenka Sršňová je módna dizajnérka s osobitým rukopisom, ktorej oblečenie spoznáte aj zo vzdialenosti kilometra.

Obe sa zaujímajú o domácu umeleckú i dizajnérsku produkciu a hnevalo ich, že tu síce máme dosť šikovných ľudí, no z najznámejších slovenských miest či dedín, ktorými by sme sa mohli pýšiť, si zväčša turisti odnášajú tuctové suveníry vyrábané na páse kdesi za hranicami. Vlani sa preto dali dohromady a v Čičmanoch urobili prvý ročník akcie Vytvorené na Slovensku.

Nebola náhoda, že to boli práve Čičmany, práve stadiaľ totiž pochádza Nina Šošková, ktorá od detstva z okien jednej z posledných zachovalých dreveníc sleduje potulujúcich sa turistov, hľadajúcich záblesk čohosi, čo tu existuje už iba vo veľmi oklieštenej podobe.

Tento rok sa umelci a tvorivé dielne presúvajú na Liptov, konkrétne do Ružomberka. Tiež to nie je náhoda. Je to región Lenky Sršňovej a práve tu pôsobil Ľudovít Fulla, jeden z najvýznamnejších slovenských umelcov, ktorého meno dalo názov aj celej akcii. Posledný augustový víkend budú umelci a dizajnéri U Fullu. Prísť však môže ktokoľvek, naprázdno neodíde.

Tašky z dielne Lenky Sršňovej s motívmi z Fullových obrazov, ktoré si budete môcť dotvoriť na dielňach v Ružomberku v rámci projektu Vytvorené na Slovensku. Foto - Igor Pavelek
Tašky z dielne Lenky Sršňovej s motívmi z Fullových obrazov, ktoré si budete môcť dotvoriť na dielňach v Ružomberku v rámci projektu Vytvorené na Slovensku. Foto – Igor Pavelek

Materiál na výrobu 2D hračiek od Niny Šoškovej je už pripravený. Foto - Archív NŠ
Materiál na výrobu 2D hračiek od Niny Šoškovej je už pripravený. Foto – Archív NŠ

Takto bude pohyblivá hračka Niny Šoškovej vyzerať hotová. Foto - archív NŠ
Takto bude pohyblivá hračka Niny Šoškovej vyzerať hotová. Foto – archív NŠ

Bude to o farbách

„Milujem farby a ich divoké kombinácie. Kto ma pozná, vie, že farby a vzory sú mojim výrazným poznávacím znamením,“ hovorí Lenka Sršňová. Fulla jej bol odjakživa sympatický. „On je plný farieb a veselých, pre mňa miestami až detsky pôsobiacich štylizácií, hoci spracúval aj vážne témy.“

V jeho galérii – v Galérii Ľudovíta Fullu, ktorá patrí pod správu Slovenskej národnej galérie – vyrástla. Teraz si v priestoroch galérie pod jej vedením budete môcť vyrobiť vlastný „fullovský“ suvenír v podobe tašiek. Z rôznych Fullových obrazov zozbierala kresby zvierat a vytvorila z nich na plátených taškách dezény. Každý účastník dielne si svoju tašku bude môcť farebne dotvoriť podľa svojho vkusu.

„Kto by pozorne študoval Fullove maľby v galérii, každý z motívov by dokázal vypátrať. Súčasťou programu je aj prehliadka s riaditeľkou galérie Zuzanou Gažíkovou, tak možno sa to niekomu podarí,“ hovorí Lenka.

Druhú dielňu vedie Nina Šošková, vlani v Čičmanoch si návštevníci mohli s jej pomocou vyrobiť vlastné brošne či kľúčenky s čičmianskymi motívmi, teraz prináša tematiku Liptova na pohyblivé 2D hračky tiež inšpirované motívmi z obrazov Ľudovíta Fullu. „Každý účastník dielne si bude môcť dotvoriť predpripravené hračky, hotové výrobky si každý môže zobrať zo sebou domov ako originálny suvenír,“ hovorí Nina Šošková.

Tvorivé dielne pre verejnosť sú však iba časť víkendového programu U Fullu. Ten sa v skutočnosti začína už v piatok 26. augusta večerom Pecha Kucha, na ktorom sa predstavia mladí umelci, architekti a dizajnéri. V nedeľu sú na programe prednášky o paličkovanej čipke liptovského regiónu, o miestnej výšivke aj o samotnej galérii a Fullovej tvorbe.

Počas niekoľkých dní budú v prostredí galérie a mesta pracovať na vlastných dielach aj prizvaní umelci Eva Činčalová, Simona Janišová, Ondrej Jób, Peter Machajdík, Branislav Matis a Paulína Rypáková Varregn.

„Do programu tento raz zapájame aj študentky ružomberskej umeleckej strednej školy – Moniku Peknú a Janu Vaterkovú. Všetky diela, ktoré spolu vytvoríme počas rezidencie, sa budú dať vidieť aj na finálnej výstave, ktorú v galérii otvoríme na konci septembra,“ hovorí Nina Šošková.

Tvorivé dielne sú iba časť programu, okrem nich budú v Ružomberku rôzne zaujímavé prednášky a umelci budú počas niekoľkých dní pracovať na vlastných dielach. Tie potom uvidíte na výstave v Galérii Ľudovíta Fullu. Foto - Igor Pavelek
Tvorivé dielne sú iba časť programu, okrem nich budú v Ružomberku rôzne zaujímavé prednášky a umelci budú počas niekoľkých dní pracovať na vlastných dielach. Tie potom uvidíte na výstave v Galérii Ľudovíta Fullu. Foto – Igor Pavelek

Suvenír so zážitkom

Projekt Vytvorené na Slovensku má tak dva rozmery – upozorní na zaujímavé miesto v regiónoch, privezie tam umelcov a dizajnérov, a obe strany z toho môžu čosi vyťažiť vo svoj prospech. Svedčí o tom vlaňajšia akcia v Čičmanoch.

„Bol to pre mňa jeden z najkrajších letných víkendov. Veľmi veľa ľudí prišlo iba tak – na otočku, lebo chceli vidieť, čo sa to vlastne bude diať. A zrazu boli celé Čičmany plné turistov aj umelcov. Záujem bol o prednášky aj tvorivé dielne, na ktoré sa ľudia hlásili bez rozdielu veku od detí po starých rodičov,“ hovorí Nina Šošková.

„Bol to veľmi krásny moment, keď som videla po Čičmanoch chodiť deti a dospelých v mojich tričkách a taškách s motívom čičmianskych kohútov, ktoré si sami dotvorili farbami. Každé tričko aj taška bolo úplne iné, veľmi farebné a presne to som chcela dosiahnuť,“ hovorí Lenka Sršňová.

Niektoré z vecí, ktoré vytvorili pre túto akciu majú aj ďalší život. U Michaely Bednárovej zoženiete ponožky s čičmianskym vzorom, Nina Šošková robí aj krásne drevené hračky vychádzajúce z ľudových motívov. Priznáva však, že veľa z nich putovalo do zahraničia. Idea originálnych suvenírov mnohých nadchla, reálna produkcia a dopyt bol však slabší.

„Niektoré z našich návrhov si dodnes môžete kúpiť v Čičmanoch, mnoho firiem, ktoré zháňajú darčeky pre zahraničných hostí však často skĺzne k tomu, čo pozná a nehľadá nové veci,“ hovorí Nina Šošková. Vie si pritom predstaviť, že by okrem hotových suvenírov ponúkali celý zážitok – tvorivú dielňu, kde by si každý svoj suvenír dotvoril z pripravených polotovarov a ešte sa aj o tom všetkom dozvedel čosi viac, než keď za hotovú vec zaplatí pri pokladni.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie