Denník N

Sabotuje ukrajinská vláda boj s korupciou? Chaos okolo majetkových priznaní tomu nasvedčuje

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto – TASR/AP
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto – TASR/AP

Ukrajinskí novinári vyzvali Západ, aby zastavil svoju finančnú pomoc a zavedenie bezvízového styku s Ukrajinou, kým vláda skutočne nezačne bojovať s úplatkami a neprestane imitovať reformy.

Západ by nemal Ukrajincom zrušiť vízovú povinnosť a poskytnúť finančnú pomoc, kým vláda v Kyjeve skutočne nezačne bojovať s korupciou. S takou radikálnou výzvou prišlo jedno z najprestížnejších ukrajinských médií Ukrajinska Pravda.

Spravodajský a investigatívny server, ktorý založil zavraždený novinár George Gongadze, zverejnil výzvu po tom, čo ukrajinská vláda nedodržala sľub a v riadnom termíne 15. augusta nespustila funkčný online systém majetkových priznaní. Ten je považovaný za jeden zo zásadných prostriedkov v boji proti rozsiahlej korupcii.

Vláda má pritom dobrú motiváciu, aby všetko riadne stihla.

„Nasledujúca trojmiliardová tranža od Medzinárodného menového fondu, 1,2-miliardová pomoc od EÚ, peniaze Svetovej banky a množstvo ďalších finančných pomocných programov je naviazaných na spustenie takzvaných e-priznaní. A napokon, je aj posledným záväzkom Kyjeva na ceste k zisku bezvízového režimu s EÚ,“ napísal server, ktorý obviňuje vládu Volodymyra Hrojsmana z imitácie reforiem.

Národná agentúra pre boj s korupciou tvrdí, že od prvého septembra bude systém plne fungovať. Podľa pôvodných plánov by cez systém malo podávať elektronické majetkové priznanie asi 50-tisíc štátnych úradníkov, politikov či štátnych manažérov.

Peniaze v obálkach

Dmytro Bojarčuk, šéf kyjevského Centra pre sociálny a ekonomický výskum, nemá žiadne pochybnosti o tom, že Západ by mal výzvu Ukrajinskej Pravdy vypočuť. „V opačnom prípade protikorupčná kampaň nikam nepovedie,“ povedal ukrajinský ekonóm pre Denník N.

Podľa indexu vnímania korupcie, ktorý zostavuje Transparency International, je Ukrajina na 130. mieste (zo 168).

V obrovskej korupčnej schéme to na Ukrajine dlhé roky funguje jednoducho. „Byrokratický systém je postavený na extra platbách za služby štátnych úradníkov. Tak napríklad, pracovník miestneho úradu má oficiálny plat 300 dolárov mesačne. Popritom však môže viesť vlastný biznis a zarobiť až 20-tisíc dolárov. Aj Ukrajinci, o ktorých sa hovorí ako o reformátoroch, dostávajú veľkú časť svojich zárobkov v obálkach a všetci to vedia,“ rozpráva Bojarčuk.

Systém, ktorý tak ľahko korumpuje politikov a štátnu byrokraciu, mal narušiť online register majetkových priznaní. Nezrovnalosti medzi priznaním a skutočným majetkom by potom riešila Národná agentúra pre prevenciu korupcie. „Úrady sa však nehrnú do toho, aby zničili systém, na ktorý si zvykli. V opačnom prípade by vyšetrovali takmer každého štátneho úradníka,“ hovorí Bojarčuk s tým, že keby okolo majetkových priznaní nevznikol škandál, prezident Petro Porošenko by s tým nič neurobil.

„Vedenie krajiny verí vo svoju schopnosť obalamutiť ako svoj ľud, tak aj západné spoločenstvo,“ napísala Ukrajinska Pravda.

Mikloš: Robia reformy, ale mali by viac

Šéf poradného tímu ukrajinskej vlády a bývalý slovenský minister financií Ivan Mikloš sa na výzvu Ukrajinskej Pravdy pozerá s nesúhlasom. „Nemyslím si, že realizácia ich výzvy môže pomôcť reformnému procesu na Ukrajine. Reformy nemôžu byť robené len na základe tlaku zvonku zo zahraničia, ale musí existovať domáce ‚vlastníctvo‘ reforiem. Inak nemôžu byť ani úspešné, ani udržateľné,“ povedal Mikloš Denníku N.

Po revolúcii na majdane, ktorú vyprovokovala skorumpovaná povaha režimu Viktora Janukovyča, sa podľa neho v oblasti reforiem urobilo oveľa viac ako predtým za 20 rokov. „Avšak v porovnaní s tým, čo sa mohlo, dalo a malo urobiť, to stále nie je dosť. Reformy však pokračujú, hoci pomalšie a nedôslednejšie, ako by mali a mohli,“ hovorí bývalý slovenský vicepremiér.

Najväčším problémom je podľa neho slabá podpora vlády v parlamente. Pripomína, že v roku 2015, keď mala Jaceňukova vláda formálne veľkú väčšinu, parlament schválil len 37 percent vládnych návrhov zákonov.

O Miklošovi sa chvíľu uvažovalo ako o ukrajinskom ministrovi financií, dokonca bol preňho pripravený špeciálny zákon, aby sa nemusel vzdávať slovenského občianstva. Nakoniec – po výmene premiéra Arsenija Jaceňuka Volodymyrom Hrojsmanom – vedie tím zahraničných poradcov.

„So svojou pozíciou som relatívne spokojný, aj keď by som si, samozrejme, vedel predstaviť a želal rýchlejší priebeh reforiem. Premiér, väčšina ministrov aj vláda ako taká je veľmi reformná – problémom je parlamentná podpora reformných zákonov, ako aj implementácia už schválených zákonov,“ povedal.

Nie je to len detail

Transparency International vyzýva Porošenka, aby zabezpečil nápravu. „Možno sa to zdá ako malá technická záležitosť, ale Ukrajinci sú už otrávení korupciou, ktorá ničí ich krajinu. Je to dôležitý krok, ako si znovu získať dôveru,“ napísala ukrajinská pobočka medzinárodnej organizácie. Okrem iného tiež vyzvala na rezignáciu lídrov Štátnej agentúry pre informačnú ochranu a špeciálnu komunikáciu (Deržspeczvjazok), ako aj Národnej agentúry pre prevenciu korupcie.

Systém je síce technicky funkčný, ale chýba mu bezpečnostný certifikát. Bez neho sa nedajú údaje použiť v prípadných súdnych sporoch, nemajú právnu silu a jeho dáta nie sú v bezpečí.

„Báli sme sa cynických nedostatkov, a teraz to vidíme,“ povedal šéf ukrajinskej Transparency International Jaroslav Jurčišin.

Ukrajinska Pravda tvrdí, že má dôkazy o tom, ako štátna agentúra priamo zasahovala do procesu, aby zabránila spusteniu systému. Pochybnosti vyvoláva aj konflikt medzi generálnou prokuratúrou pod vedením Jurija Lucenka a protikorupčnou agentúrou.

Lucenko v nej dal urobiť raziu údajne pre podozrenie z nelegálneho odpočúvania. Poslanec z prezidentovho bloku Serhij Leščenko, niekdajší novinár Ukrajinskej Pravdy, je presvedčený, že prebieha snaha urobiť z národnej protikorupčnej agentúry, ktorá má skúmať skutočné majetkové pomery štátnych zamestnancov, irelevantnú organizáciu.

Popri vojne na Donbase, kde Rusko finančne aj vojensky podporuje separatistov, tak ukrajinskú vládu oslabuje aj vnútorný boj o reformy.

„Národná protikorupčná agentúra vznikla napriek politikom, ktorí robia všetko pre to, aby nefungovala,“ napísal ďalší bývalý investigatívny novinár a dnes poslanec Mustafa Nayyem. „Je to vojna. No nie proti korupcii a nezákonnosti. Je to vojna odchádzajúcej elity za zachovanie statusu quo.“

„Naozaj to zo strany Ukrajincov vyvoláva dojem sabotáže,“ povedal Denníku N aj analytik Balázs Jarábik, ktorý pre Carnegie sleduje reformný proces na Ukrajine. „Stále je tu na Ukrajine najväčší problém práve beztrestnosť a na to, aby sa to vyriešilo, je potrebná politická konsolidácia a konsenzus oligarchov,“ dodáva Jarábik.

Porošenkova vláda má teraz niečo vyše týždňa, aby fiasko napravila.

Svet

Teraz najčítanejšie