Denník N

Maturanti rozbehli web proti konšpiráciám. Nie všetci mladí sú za Kotlebu, hovoria

Zľava Jakub Mikšík, Šimon Kasman a Tibor Škvrnda – traja maturanti zo žilinského gymnázia, ktorí založili web Bezpointy.sk. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zľava Jakub Mikšík, Šimon Kasman a Tibor Škvrnda – traja maturanti zo žilinského gymnázia, ktorí založili web Bezpointy.sk. Foto N – Tomáš Benedikovič

V marci boli prvýkrát voliť. Keď videli výsledky, tak si povedali, že sami za seba skúsia niečo robiť s hnednutím Slovenska.

Tibor Škvrnda, Jakub Mikšík a Šimon Kasman sú čerství maturanti z cirkevného gymnázia v Žiline. Tibor sa chystá študovať informatiku v Brne, Jakub ide na právo do Banskej Bystrice a Šimon na právo do Trnavy.

Tibor hrá rád na gitare, Jakub jazdí na bicykli, Šimon číta modernú prózu. Popritom majú aj jeden spoločný koníček. Rozhodli sa, že v rámci svojich možností skúsia niečo urobiť s postupným „hnednutím“ Slovenska.

Tibor, Jakub a Šimon založili web Bezpointy.sk, na ktorom kritizujú politiku Mariána Kotlebu a zároveň sa snažia poukazovať na rôzne dezinformácie, ktoré sa šíria slovenským Facebookom.

„Tento rok v marci sme išli prvýkrát voliť. Keď sme videli, ako to dopadlo, povedali sme si, že s tým skúsime niečo robiť,“ vysvetľuje budúci informatik Tibor, ktorý je administrátorom webu.

Nový idol tínedžerov

Keď začiatkom roka spravila Rada mládeže Bratislavského kraja simulované voľby na stredných školách, ukázalo sa, že najviac stredoškolákov podporuje antisystémových politikov, ako je Kotleba alebo Boris Kollár.

Neskôr to potvrdil aj prieskum televízie Markíza robený v deň volieb: Kotlebu podľa neho volilo takmer 23 percent všetkých prvovoličov.

Ak by volili iba stredoškoláci vyhrali by Boris Kollár a Marian Kotleba – Denník N

Kotlebových sympatizantov mali v triede aj traja spolužiaci zo žilinského gymnázia a aj táto ich osobná skúsenosť ich priviedla k myšlienke založiť vlastný web. „Týmto naším projektom sa snažíme ukázať, že nie všetci mladí idú s Kotlebom,“ hovorí Šimon.

Na svojom webe sa ani nesnažia pôsobiť nezaujato a byť nad vecou – ich texty sú plné hodnotiacich úsudkov. Začiatkom júna napríklad recenzovali Kotlebovo vystúpenie v žilinskom rádiu Frontinus.

„V nedeľu 5. 6. 2016 si aj predseda BBSK a poslanec NR SR Marian Kotleba ukrojil z mediálneho. Rád by som upozornil na zavádzania, ktoré každému kriticky zmýšľajúcemu človeku musia píliť uši,“ napísal Jakub Mikšík v úvode textu.

Bez Pointy
Naším webom chceme ukázať, že nie všetci mladí veria Kotlebovi, hovoria Tibor, Jakub a Šimon.

V ďalších pasážach sa pozastavuje nad tým, že Kotleba popisoval slovenský parlament ako miesto, kde sa riešia „absolútne, absolútne hlúposti“. Mikšík k tomu poznamenal, že v parlamente nezriedka zaznievajú aj vecné prejavy, len bežný človek ich nesleduje, preto môže ľahko uveriť Kotlebovej verzii.

„Tiež by ma zaujímalo, ako chce pán Kotleba ovplyvňovať kultúru v parlamente, keď podľa nrsr.sk do dnešného dňa nedokázalo ani raz prehovoriť až 6 zo 14 poslancov ĽSNS,“ napísal Jakub.

Biblia v ohrození?

Ďalšou náplňou webu Bezpointy.sk je poukazovať na prekrútené články o moslimoch, utečencoch či homosexuáloch, ktoré na sociálnych sieťach zdieľajú okrem iných práve Kotlebovi či Kollárovi prívrženci.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie